Було дерево, став пень. Обрізання дерев у Львові в запитаннях і відповідях. Фото

16412 0
Керівник ЛКП «Зелений Львів» Богдан Москвяк розповідає, які дерева і як можна зрізати та обрізати, і що робити, якщо дерево нищать незаконно.
Фото: Петро Ткачишин

Фото: Петро Ткачишин

Ще вчора перед вашими вікнами ріс крислатий каштан, а нині лишився стовбур із кількома обрізаними гілками? Це наслідок строгого кронування, або топінгу – радикального способу омолодження, який часто вбиває дерево. Львівські комунальники кажуть, що вдаються до топінгу лише у крайніх випадках, однак приватні компанії та ремонтні служби часто калічать дерева без потреби. Директор Львівського комунального підприємства «Зелений Львів» Богдан Москвяк розповів Tvoemisto.tv про те, хто й на яких підставах має право зрізати чи обрізати дерева, і що робити, якщо це робиться незаконно.

Хто відповідає за львівські дерева?

Комунальне підприємство «Зелений Львів» доглядає парки та висаджує нові дерева. Районні адміністрації контролюють насадження на вулицях, у дворах та  на прибудинкових територіях. Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» контролює утримання зелених насаджень на територіях підприємств, установ і організацій. Озеленення міста координує Управління екології та ландшафтного планування Львівської міської ради.

вул. Федьковича

Як ведеться «Зеленому Львову»?

Разом із дочірніми підприємствами у штаті ЛКП півтораста працівників. «За радянських часів було близько п’ятисот. Були квіткові господарства й дільниці в кожному районі, – нарікає Богдан Москвяк. – Коли на рік на 820 гектарів парків виділяють 11 мільйонів гривень, виплатити всім гідну зарплату неможливо. Порівняймо: в Чернігові на 500 гектарів – 20 мільйонів, у Рівному – стільки ж на 400 гектарів. Тим паче, дерево не досить просто висадити – потрібно доглядати, підливати, підсипати добрива».

Скільки дерев у Львові торік спиляли та скільки посадили?

Спиляли понад дві тисячі: 1500 на вулицях та у дворах, 656 на будівельних майданчиках (із них половину незаконно), 211 у парках. Посадили близько 1950, із них близько двохсот у парках. Утім, не всі висаджені восени дерева прижилися. Та й не завжди замість зрізаного дерева можна посадити молоде: в парку, наприклад, воно пропаде в тіні інших.

Читайте також: У Львові з'являться понад 3000 нових дерев: де і що садитимуть. Повний перелік

Скільки посадять 2017-го року?

Планують посадити десять тисяч дерев. На кожен із шести районів Львова на 2017 рік у бюджеті передбачено 400 тисяч гривень на закупівлю посадкового матеріалу. Одне міцне молоде дерево коштує близько двох з половиною тисяч гривень. Крім того, «Зелений Львів» сподівається на спонсорську допомогу підприємств.

вул. Пастернака

Чому зрізають здорові дерева?

Бувають випадки, коли дерева заважають людям. Наприклад, мешканцям одного львівського будинку не подобаються ясени. Районна адміністрація обрізала гілки, що бились об стіну будинків, але мешканці все одно скаржаться на дерева. Хоча для того, щоб їх спиляти, немає підстав. Та не завжди на око можна визначити, чи дерево здорове: навіть якщо воно на позір міцне, всередині може прогнити чи тріснути. Повністю сухе дерево подекуди несе меншу загрозу – якщо його звалить вітер, воно завдасть меншої шкоди, ніж зелене.

Навіщо з дерев зрізають гілки?

Кронування – це обрізка гілок, що порушують форму крони. Санітарна обрізка дерев – видалення сухих, гнилих або уражених паразитами гілок. Такі гілки являють собою чималу небезпеку: за різких поривів вітру, або коли на них накопичується сніг, вони можуть зламатись і завдати шкоди людям, автомобілям, лініям електропередачі чи будинкам. Обрізають також гілки, які вже зламались або зависли, та гілки, що можуть дорости до електричних дротів.

Читайте також: У Львові висадять рекордну кількість дерев. Перелік вулиць та видів

Чи не шкодить це дереву?

Строге обрізання (топінг), за якого від дерева залишаються стовбур і пеньки гілок, шкодить дереву й може призвести до його загибелі. Хвойні дерева взагалі не можна кронувати. В багатьох європейських країнах топінг дерев заборонений, а в Америці, перш ніж отримати на нього дозвіл, потрібно довести, що дереву це не зашкодить. До речі, один із аргументів проти топінгу на Заході – те, що вигляд скаліченого дерева ображає почуття містян.

вул. Городоцька

Тоді чому це роблять?

«Буває, що мешканці вимагають обрізати дерево саме так, якщо воно росте ближче, ніж за п’ять метрів від будівлі. Кожні два-три роки процедуру треба повторювати. Між мешканцями виникають конфлікти: на перших поверхах нарікають, що їм бракує світла, а на верхніх – що дивляться через вікно на голі стовбури», – розповідає Богдан Москвяк. Часто строга обрізка – справа рук обленерго, а не «Зеленого Львова»: енергетики більше дбають про безпеку, ніж про красу дерев.

Хто має право різати дерева?

Дочірні підприємства ЛКП «Зелений Львів» та приватні служби, які отримали дозвіл від районної адміністрації чи управління екології. Щоб з’ясувати, чи законно ріжуть дерева, слід телефонувати в управління  за номером 032 2975755.

А якщо незаконно, то що робити?

Викликати поліцію. «Зелений Львів» не має повноваження штрафувати порушників, тому поліція залучає екологічну інспекцію та КП «Адміністративно-технічне управління», щоб оцінити завдані місту збитки. Якщо зловмисника піймали на гарячому, то на місці складають протокол про адміністративне правопорушення на підставі ст. 152, 153 Кодексу України про адміністративне правопорушення і передають до Державної екологічної інспекції у Львівській області або прокуратури міста.

вул. Сліпого

І що з ним буде?

Сплатить кілька тисяч гривень штрафу в залежності від діаметра, віку й породи знищеної або пошкодженої рослини. Суми штрафів установлені Кабміном майже двадцять років тому.  Штрафують, до речі, не лише за повне знищення дерева, а й за обрізання без дозволу більш ніж третини її крони.

Що робити, щоб законно зрізати дерево?

Громадянин має подати заяву до районної адміністрації. Юридична особа – подати заяву у Дозвільний офіс та сплатити відновну вартість рослини. Відновну вартість визначає комісія, яка протягом п’яти днів після подання заяви має оцінити стан зелених насаджень. Не пізніше одного робочого дня після сплати до міського бюджету коштів на відновлення дерева Управління екології та благоустрою департаменту містобудування видає ордер на його зрізання. 

Платити обов’язково?

Випадки, коли платити не потрібно, перелічені в рішенні міськради. Перш за все, якщо дерево старе, аварійне, сухостійне, хворе, пошкоджене шкідниками або з вадами стовбура. Не треба платити, якщо дерево затіняє ваші вікна, а також за видалення дерев на приватній чи присадибній ділянці.

Спілкувалася Ярина Семчишин,
фото Петра Ткачишина.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!