До чого готуватися абітурієнтам: 8 змін цьогорічної вступної кампанії

3363 0
Міністерство освіти та науки України вводить ряд змін, які чекають на вступників та вищі навчальні заклади у 2016 році. У прес-службі освітнього відомства повідомили, що під час нинішньої вступної кампанії будуть введені вісім основних змін.
Фото: huffingtonpost.com

Фото: huffingtonpost.com

1. Новий перелік галузей і спеціальностей

У 2016 році набір буде здійснюватися за новим єдиним переліком галузей і спеціальностей.

2. Вступ буде відбуватися тільки за конкурсом

Норму про позаконкурсний вступ, котра суперечила Конституції України, а також цільовий прийом повністю прибрали. Таким чином, усі учасники вступної кампанії проходитимуть конкурсний відбір.

Разом з тим, деякі категорії громадян, котрі з об’єктивних причин потребують підтримки держави, також вступатимуть за конкурсом, але на основі інших видів вступних випробувань.

У Міносвіти пояснили, що окремі категорії громадян мають право:

• вступу за співбесідою;

• вступу за квотами та вступними іспитами;

• вступу за особливим порядком складання вступних іспитів та квотами для мешканців тимчасово окупованої території;

• вступу за особливим порядком складання вступних іспитів для мешканців непідконтрольної території та населених пунктів, в яких немає умов для здійснення стабільного освітнього процесу.

У той же час, вступ за співбесідою здійснюватиметься лише для тих категорій громадян, перед якими держава в неоплатному боргу:

• учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, що в наслідок катастрофи стали інвалідами, хворі внаслідок її на променеву хворобу та закінчили середні й професійно-технічно навчальні заклади з відзнакою або тільки з відмінними оцінками;

• особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11. 2013 року по 21.02. 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності), за умови їх звернення за медичною допомогою у період з 21.11.2013 року по 30.04.2014 року;

• визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (військовослужбовці, резервісти, військово-зобов'язані, працівники силових структур, учасники добровольчих формувань та волонтери).

Вибирати між конкурсним відбором за результатами ЗНО та вступними іспитами, а також розраховувати на вступ за квотами на основі базової загальної середньої освіти та повної загальної середньої освіти можуть такі вступники:

- особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання;

- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;

- особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року;

- особи, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у тому числі ті, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби) в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Обсяг квот визначатимуть університети на власний розсуд, Міністерство освіти і науки встановило лише максимальний поріг. Відзначається, что ВНЗ на території Донецької та Луганської областей можуть відвести під квоти до 30% від державного держзамовлення, усі інші ВНЗ – 10%.

Перелік документів для вступників, які мають право на зарахування за співбесідою, на зарахування в межах встановлених квот та на першочергове зарахування можна знайти за посиланням.

3. Вводиться так звана «адресність держзамовлення»: місце йде за вступником

Завдяки цьому нововведенню місця у ВНЗ приноситимуть вступники, які їх вибороли.

У 2016 році ця модель реалізовуватиметься тільки на денній формі навчання за всіма освітніми рівнями, крім набору на молодшого спеціаліста.

4. Для вступників з Криму та Донбасу вводиться спрощена система вступу

Вступникам дозволять вступати за іспитами в університети, які були евакуйовані з території антитерористичної операції.

Також МОН розробило правила, за якими вони зможуть вступати до українських вишів навіть якщо, наприклад, не можуть надати додаток до документу про базову загальну середню освіту.

5. Електронна подача документів

Прийом документів на вступ за результатами ЗНО здійснюватиметься виключно в електронній формі. Кожен абітурієнт зможе завантажити свої документи сидячи вдома, або у будь якому іншому місці, де є комп’ютер та доступ до Інтернету.

Студенти, які з певних причин не матимуть можливості подати власні документи в електронному вигляді самостійно, зможуть це зробити у визначеному ними вищому навчальному закладі, де спеціалісти завантажать документи разом з абітурієнтом.

6. Абітурієнти матимуть можливість подати 15 заяв на 5 спеціальностей

Абітурієнт зможе подати 15 заяв на 5 різних спеціальностей за держзамовленням на денну форму навчання у будь-які університети за власним бажанням.

7. ЗНО для вступу в магістратуру: експеримент для спеціальності 081 Право

В цьому році – це просто експеримент. Експерти, міжнародні організації та дев’ять університетів, що зголосились взяти участь у цьому пілотному проекті, практично весь рік розробляли тест для спеціальності 081 Право. До навчальних закладів, що брали участь в розробці, вступ в магістратуру на «Право» здійснюватиметься за результатами зовнішнього тесту.

В майбутньому це дасть можливість забезпечити більш рівні умови для вступників на цю спеціальність, зробити прозорішим вступ до магістратури.

8. Студент зможе самостійно управляти своєю освітою

В цьому році третій предмет для вступу за результатами ЗНО абітурієнт вибиратиме з “лінійки” предметів, запропонованих вищим навчальним закладом. Тобто два предмети фіксовано визначає ВНЗ, а третій, серед запропонованих варіантів, – вступник. «Лінійку» на власний розсуд визначатимуть вищі навчальні заклади.

Це нововведення доповнить новації попередніх років, коли запроваджувався «перехресний вступ», за якого абітурієнт має можливість вступати до магістратури або на молодшого спеціаліста за спеціальністю, відмінною від отриманої під час навчання на бакалавраті.

Більше про нововведення вступної кампанії шукайте у презентації Інни Совсун.

За матеріалами: hromadske.ua.

Опублікувала Наталія Середюк

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!