Книжки, пісні, кіно: 11 сучасних творів (про) Івана Франка

9842 0
162 роки тому народився один з найвідоміших українських письменників – Іван Франко. Для Львова ця постать є особливою, адже саме тут Франко жив та творив протягом 40 років. Письменник не втрачає популярності й в сучасній культурі: про нього пишуть книги, а на слова віршів пишуть пісні. Tvoemisto.tv уклало підбірку книг про Каменяра, пісень на його слова та інших сучасних творів, що базуються на творчості письменника.
Фото: ЛОР

Фото: ЛОР

Збірка «Зівʼяле листя»

Відому збірку ліричної поезії Івана Франка, видану у 1896 році, у 2006-му перевидало видавництво «Літопис».

Над ілюстрацією книги працювала творча майстерня «Аґрафка». В оформленні книги використано автографи поета та архівні світлини українських жінок Франкової доби.

Книга «Франко від А до Я»

Цей арт-бук видавництва «ВСЛ» розповідає про Франка «без прикрас». Автори видання Богдан і Наталія Тихолози зазначають, що головна мета абетки – показати не традиційного Франка-поета, революціонера чи громадського діяча, а Франка-людину.

Ілюстраторами арт-буку стали Романа Романишин та Андрій Лесів з творчої майстерні «Аґрафка», які поєднали в книзі минуле і сучасність. Однією з родзинок книги став вишиваний розворот – відтворення бойківської вишивки Івана Франка. Головним образом, який веде читачів упродовж усієї книги, є один з персонажів Франка – всім відомий Лис Микита.

Гуцульська проза Івана Франка «Терен у нозі»

Ще одна книга, написана Франком та перевидана сучасним видавництвом «Discursus» – збірка гуцульської прози «Терен у нозі». Це третя книга видавничого проекту «Брустури». На 352 сторінках цієї книги представлені Франкові оповідання: «Терен у нозі», «Гуцульський король», «Як Юра Шикманюк брів Черемош» та повість «Петрії й Довбущуки». Тут автор своєрідно старається передати особливості психіки гуцула й глибину його роздумів над життям. Книга ілюстрована старовинними гуцульськими світлинами.

Пісня «Човен» гурту «Один в каное»

У 2013 році на фестивалі Франко.Missia львівський інді-гурт «Один в каное» представив пісню «Човен», написану на слова Івана Франка. Пізніше пісня увійшла до їхнього першого альбому.

Пісня «Отсе тая стежечка»

Пісня «Отсе тая стежечка» написана на слова Івана Франка та музику відомого композитора Миколи Лисенка. У 2016 році Христина Соловій заспівала цю пісню на свій лад.

Пісня «На суді»

У 2016 році репер зі Львова Степан Стук, відомий під псевдонімом «Кашляючий ед» створив реп-версію вірша «На суді» та зняв відеокліп.

Пісня «Орач»

Ще одна пісня, яка завдячує своїй появі фестивалю Франко.Missia. Український рок-гурт «Кому вниз» записали пісню «Орач» на слова Каменяра.

Альбом «Під маркою Івана Яковича»

Наразі останній альбом львівський гурту «Гич Оркестр» - «Під маркою Івана Яковича» - був присвячений 160-й річниці з дня народження Івана Франка. В альбомі можна почути переклади творів Франка з різних мов, як, наприклад, «Заповіт» німецькою мовою.

 

Мультсеріал «Лис Микита»

«Лис Микита» – перший український багатосерійний анімаційний фільм, створений після здобуття Україною незалежності. Мультсеріал знято за мотивами сатиричної поеми-казки Івана Франка «Лис Микита». Його виготовлено на замовлення Всеукраїнського товариства «Просвіта» на кіностудії «Фрески».

Він складається з 26 серій по 15 хвилин. У серіалі розповідається про пригоди хитрого Лиса Микити, його витівки щодо інших звірят та про складні ситуації, з яких виплутується цей звір.

Комікс «Герой поневолі»

Графічний роман «Герой поневолі» – двотомна графічна адаптація історичної повісті Івана Франка. Цей комікс розповідає про канцеляриста Степана Калиновича, який жив у Львові за часів Австрійської імперії та про його пригоди на львівських барикадах революції «Весна народів» 1848-1849 років.

Фільм «Захар Беркут»

«Захар Беркут» – український художній фільм за однойменною історичною повістю Франка, режисерів Ахтема Сеїтаблаєва та Джонна Віна. Розповідає про монгольську навалу 1241 року та братів Беркутів – мисливців, які визволяють полонених з рук монгольського ворога. Роль Захара Беркута отримав американський актор Роберт Патрік, який відомий за роллю робота Т-1000 з текучого металу у фільмі «Термінатор-2». Наразі фільм перебуває у роботі, премʼєру заплановано на 2019 рік. Слоган фільму – «У свободі моя сутність».

Підготувала Ольга Гуцол

У матеріалі були використані фотографії прес-служби Львівської облради, творчої майстерні «Аґрафка», «Видавництво Старого Лева», «Discursus», «Леополь» та зі знімального майданчика фільму «Захар Беркут»


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!