Куди поїхати на вихідні зі Львова: містечко вельмож і ченців над Вирвою

18242 0
Поряд із Добромилем над річкою Вирва розташовується Замок Гербуртів, який є найвищим над рівнем моря замком Львівщини. Також у містечку можна відвідати монастир, у якому розпочав служіння Церкві майбутній Митрополит Андрей Шептицький. Цими вихідними Tvoemisto.tv пропонує відвідати невеличке місто за 115 кілометрів від Львова, що стало героєм містичних романів.
фото: castles.com.ua

фото: castles.com.ua

Де розташовується?

Добромиль, місто Старосамбірського району Львівської області, знаходиться за 115 км від Львова, недалеко від польського кордону. За однією з легенд місто назвали у честь знатного чоловіка Добромила. Інші ж легенди говорять про те, що назва міста є похідною від словосполучення «добра миля» – саме так казали про відстань від замку на горі Сліпій до міста або від маєтностей Гербуртів у Фельштині (тепер — Скелівка).

Саме у Добромилі відбувається дія популярного сучасного містичного роману львів'янки Галини Вдовиченко «Тамдевін». А Галина Пагутяк теж у 2012 році створила ромаш «Слуга з Добромиля».

Що подивитися?

Через місто протікає річка Вирва, археологічні знахідки вказують на те, що в басейні цієї річки вже в міднокам’яний вік  (ІV-ІІІ ст. до н. е.) жила людина. Підтвердженням цього є сліди поселення так званої культури карпатських курганів.

На фото річка Вирва (risu.org.ua)

Добромильський замок або Замок Гербуртів розташований за 4 км на південь від міста Добромиля, що в Старосамбірському районі Львівської області. Пам'ятка архітектури другої половини XVI ст. загальнодержавного значення.

Близько 1450 року львівський ловчий Микола Гербурт побудував на Сліпій горі біля Добромиля дерев'яний замок. Проте замок згорів під час нападу татар у 1497 р.

На фото гора Сліпа (dobromyl.org)

 Будівництво мурованого замку почав Станіслав Гербурт 1566 р. відразу після того, як польський король Сигізмунд II Август надав місту Добромилю магдебурзьке право. У 1614 Ян Щасний Гербурт завершив і дещо перебудував цю твердиню, надавши їй ренесансного вигляду. Вона мала винятково оборонні функції, житлові корпуси використовувались тільки для тимчасового мешкання.

На фото Замок Гербуртів (wikimapia.org)

З 1622 р. замок перейшов у власність Конєцпольських. Після поділу Польщі австрійський уряд видав розпорядження розібрати старі укріплення, що й частково було зроблено.

До нашого часу збереглися:

- чотириярусна брамна бастея з рештками житлових приміщень;

- два фрагменти мурів;

- залишки однієї башти;

- залишки криниці на подвір'ї замку (яма, завглибшки бл. 3 м).

У плані замок овальної форми, займав площу подовгастого гребеня гори і мав довжину 85 м, ширину — 25 м. Завдяки своєму розташуванню був неприступним.

Цікаво те, що Добромильський замок є найвищим (560 м над рівнем моря) та найвіддаленішим від Львова замком Львівщини.

На фото Замок Гербуртів (wikimapia.org)

При хорошій видимості з мурів замку можна побачити міста Перемишль і Самбір.

У ХVІ ст. поряд з Сліпою горою був побудований монастир святого Онуфрія. Його засновниками вважаються власне Ян Щасний Гербурт і його дружина Єлизавета, княжна Заславна. У 1705 році почалось спорудження нової мурованої церкви, архітектором якої був Яків Мамровець. Прототипом виступав монастир у Лаврові. У 1888 році в Онуфріївському монастирі розпочав служіння Церкві майбутній Митрополит Андрей Шептицький.

На фото монастри святого Онуфрія (risu.org.ua)

У 1946 р. монастир закрили за наказом радянської влади. В 1950 р. у будівлі монастиря розмістили психоневрологічний інтернат для жінок. Церкву перекрили і поділили на 2 поверхи, на першому був склад, на другому клуб. У вересні 1992 року монастир повернули Чину святого Василія Великого. У 2000 році церкву та дзвіницю відреставрували.

Чим дістатися?

Через Добромиль проходить шосе Самбір-Мостиська та залізниця Хирів-Перемишль. Із Двірцевого автовокзалу у Львові до Добромиля курсують прямі автобуси (їхати приблизно 2 години). Також можна доїхати зі Самбора, Старого Самбора або Мостиськ, а звідти – до самого містечка.

Власною ж автівкою дорога зі Львова до Добромиля забере 2,5 – 3 години часу. Координати: 49°34′14″ пн. ш. 22°47′22″ сх. д.

За матеріалами: castles.com.ua, risu.org.ua, uk.wikipedia.org.

 

Підготувала Наталія Середюк


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!