Фото: Дмитро Перов
Київрада схвалила будівництво багатоквартирного будинку на вулиці Юнкерова 34 у Пущі-Водиці, де розташовано сторічну дерев’яну дачу. За відповідне рішення 30 травня проголосували 73 депутати.
Ділянку передали Олександрі Горбачовій в оренду на п’ять років для будівництва багатоквартирного житлового будинку. На ділянці розташовано три будівлі, які є приватною власністю цієї громадянки.
У Пущі-Водиці залишилося небагато дерев’яних дач, прикрашених різьбленими карнизами.
Зокрема по сусідству із зазначеною ділянкою на вулиці Юнкерова, 37 розташовується двоповерхова дача споруджена на початку ХХ століття, ймовірно, за проєктом архітектора Едуарда-Фердинанда Брадтмана. Будівля має цегляний цоколь, стіни з брусу, різьблене оздоблення та вежу зі шпилем. Наказом Мінкульту №869 від 15.10.2014 будівля поставлена на облік пам'яток архітектури.
Але, нагадаємо, 29 березня 2023 року невідомі підпалили будівлю. Пожежа там сталася не вперше – наприкінці 2020 року там виявили два підпали.
Відомо, що будівля перебуває в приватній власності, за останніми даними, власником є ТОВ «Парк-Пуща», де бенефіціаром є президент Федерації літакового спорту та ексдепутат Київської міської ради від «Нашої України» Володимир Присяжнюк.
По сусідству з пам’яткою архітектури забудовником «ZIM Group» ведеться будівництво ЖК «Hvoya». У 2021 році активісти протестували проти забудови поруч з історичною пам'яткою та побоювалися її знищення.
Зараз там продовжують зводити 4-поверховий ЖК на 173 квартири на земельній ділянці, цільове призначення якої для індивідуальних будинків, що є незаконним. Місцеві активісти пов'язують забудовника «ZIM Group» з представником Дмитром Андрієвським з т. зв. клану Черновецьких.
Після пожежі київські активісти звернулись до міської влади з вимогою відновити архітектурну пам’ятку. Відповідна петиція отримала необхідну кількість підписів.
Мер Віталій Кличко підтримав петицію у частині вжиття заходів збереження пам’ятки. У відповіді йдеться, що власнику будівлі – ТОВ «Кайлас юа» – внесено припис за недодержання вимог щодо захисту збереження та утримання, ухилення від підписання охоронного договору, який був укладений у серпні 2021 року. Департамент вимагає від власника вжиття заходів щодо недопущення пошкоджень та належаного утримання пам’ятки.
Водночас, якщо власник проігнорує вимоги, то суд за позовом може постановити рішення про викуп.
Тим часом минулого літа активісти розбирали завали та монтували захисне накриття, щоб убезпечити пам’ятку від подальших руйнувань внаслідок опадів.
__________________________________________________________________________________________________