Музей імені Андрея Шептицького просить повернути їм будинок-пам’ятку

1937 0
У будинку планують розгорнути нові виставкові та фондові приміщення та розширити музейний освітньо-мистецький простір.
Фото: Google Maps

Фото: Google Maps

Дирекція та колектив Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького звернулися з відкритим листом до міського голови Львова з проханням відновити історичну справедливість і повернути Музею колишню його власність – чиншовий дім, що на вулиці Олекси Новаківського, 2, йдеться на сторінці у фейсбук Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського.

Як йдеться у листі, у радянський час тут створили гуртожиток заводу «Львівприлад», а в роки незалежності приміщення приватизували мешканці. Будинок творить єдиний комплекс із двоповерховою віллою нинішнього Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського, що на розі вулиць О. Новаківського і Листопадового Чину, 11.

Читайте також: У Львові продають будинок-пам'ятку за майже мільйон доларів

«Висловлюємо свою позицію щодо повернення музею цієї знакової в історії нашого міста та нашої культури пам’ятки (колишнього чиншового будинку Яна Стики, вул. О.Новаківського, 2). Тут буде розгорнено нові виставкові та фондові приміщення, вкрай необхідні для забезпечення зберігання безцінних збірок музею, до дбайливого плекання яких закликав Андрей Шептицький. Також завдяки новим площам буде розширено музейний освітньо-мистецький простір, що єднатиме  митців, культурологів, істориків, педагогів», – йдеться у відкритому листі колективу Нацмузею ім. Андрея Шептицького та в. о. генерального директора Ігоря Кожана.

Довідково

Чиншовий дім Яна Стики разом із прилеглою творчою робітнею митця (на розі вулиць О. Новаківського і Листопадового Чину, 11) у 1907 р. придбав  для потреб новоствореного «Церковного єпархіального музею» (тодішня назва НМЛ) видатний меценат української культури і мистецтва митрополит Андрей Шептицький.

Упродовж 1907-1939 роках обидві будівлі належали Національному музею у Львові. Вони стали осередком мистецького життя та місцем гуртування відомих українських діячів культури і духовності. Зокрема, у 1908-1918 роках тут жив знаний український художник-монументаліст, стипендіат митрополита Андрея Шептицького Модест Сосенко, а у 1913 р. –живописець і педагог Олекса Новаківський. Художник працював у творчій робітні, що на другому поверсі вілли, і мешкав з родиною в п’яти кімнатах чиншового будинку поруч.

У стінах майстерні О. Новаківського з ініціативи та за фінансової підтримки митрополита А. Шептицького в 1923-1935 роках діяла перша в Галичині українська Мистецька школа. У березні 1972 р. з нагоди 100-річчя від дня народження О. Новаківського в приміщенні відкрили його художньо-меморіальний музей (як відділ НМЛ). Відтоді на будинку розмістили меморіальну дошку О. Новаківському, а в наріжній ніші будинку встановили скульптуру Божої Матері.

В архіві музею зберігається Дарчий лист-заповіт митрополита Андрея Шептицького (1907).

Нагадаємо, частину будинку на вулиці Олекси Новаківського планують продати за майже мільйон доларів. В оголошенні пропонують придбати його «під готель».


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!