Рокер зі Львова. Спогади про Любомира Футорського

4796 0
Співзасновник гурту «Мертвий півень» помер 20 лютого.

Любомир Футорський народився 16 листопада 1972 року у Львові. Був сином дисидента Дарія Футорського. Музикою почав займатися під час навчання на фізичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка.

«Колись ми на районі псів разом вигулювали. Бо сусіди по району. В нього був поважний, чорний, здоровий пес (Джек, якщо не помиляюся). І ще в нього завжди все мало бути найкрутіше. Джек не підтримував таке. Не всі у цьому світі були розважливі, як той пес, тому багатьом Любко був, як скалка в сраці. Але то була потрібна скалка, з ним мозок не закисав і людина пізнавала нові грані власної злості та обурення. Але добріших і надійніших людей, ніж Футор важко знайти», – написала у Facebook журналістка Ольга Боровець.

Разом із іншими майбутніми учасниками колективу вони починали музичну діяльність в університетському хорі «Черемош». Тоді разом із Міськом Барбарою та Романом Чайкою заснував гурт «Мертвий півень».

«Вічно дебатуючий, конфліктний, але разом з тим такий впертий «Man from Dzyga», «той грубий з Мертвого Півня», «Любко, який завжди проти». Вже колись іншим разом пограємо на ЛесПолах. Лети вільно, Любомир Футорський, вічна пам’ять», – написав лідер гурту «Бетон» Андрій Жолоб.

Перші музичні експерименти «Мертвого півня» відбувалися винятково з акустичними інструментами. Саме в такому звучанні гурт отримав перше визнання критиків і слухачів.

«Твій голос в цьому «Поцілунку» назавжди залишиться з нами. Спочивай в Бозі, братику. Вдалого тобі переходу», – зазначила генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова.

«Мертвий півень» брав участь у фестивалях «Вивих» у Львові 1990 року, та «Червона Рута» у Запоріжжі 1991 року. Окрім того, в тому ж році гурт записав свій дебютний альбом «ЕТО». 

«Він міг собі дозволити мати рок-н-рол там, де трохи старші ще переважно боролись за традиційну українську ідентичність, і настільки впевнено почував себе сучасним і повносправним українцем, що не робив проблем з культурних апропріацій в жоден бік. Він співав на великій сцені українською, коли це ще не було в мейнстрімі»,написав Євген Глібовицький для «ZBRUC».

Колектив став одним із найпопулярніших рок-колективів у 1990-х. Одна з найвпізнаваніших рис колективу – пісні на вірші відомих українських поетів. Серед найвідоміших пісень гурту:  «Ми помрем не в Парижі»,  «Холодно»та  «Я помру від застуди». За словами лідера гурту «Плач Єремії» Тараса Чубая, саме Любко Футорський писав найкращі пісні для «Мертвого півня».

«Найкращі пісні «Мертвого Півня» написав Любко Футор. Любомир Футорський. Світла Пам‘ять і Царство Небесне. Шок і сум», – зазначив він.

Невдовзі після створення гурту Любомир Футорський вийшов з його складу. Попри це продовжував іноді брати участь у концертах та записах «Мертвого півня». За 30 років у складі гурту змінилося близько 20 музикантів, а в 2011 році він фактично припинив свою творчу діяльність.

«Наші батьки близько дружили (Дарій Футорський вчив мене розв’язувати складні задачі з фізики). Ну а перший рок концерт, на який я купив квиток— концерт саме Півнів році так у 1990-му», – написав лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук.

Влітку 2022 року колектив хотів зібрати «Мертвого півня» на сольний концерт і запис нового за останні 10 років альбому, однак через наступ Росії ідею відклали.

«Ми час від часу перегукувалися в чаті гурту. «Значить таки все переносимо після перемоги», – казали ми. «Будували плани – ми смішили Бога», як співають ТНМК», – зазначив гітарист гурту Роман Чайка.

Любко Футорський помер вчора, 20 лютого, у віці 51 рік. 

«Спочатку не стало мого тата, потім Любкового, потім Місько Барбара пішов з життя раптово… І ось не стало самого Любка. Якось особливо щемливо в ці часи такі новини сприймаються. Спочивай з миром, яскравий чоловіче…», – пише Святослав Вакарчук.

Нагадаємо, що восени 2021 року, після смерті співзасновника і вокаліста гурту Міська Барбари, на цифрових платформах почала з'являтися музика «Мертвого Півня», яка до того була представлена лише останнім альбомом «Радіо Афродита».
 
Підготувала Ірина Давосир
Фото з відкритих джерел
___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

 

 

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!