На колишньому подвір’ї НКВС у Львові знайшли десятки нагробних єврейських плит «мацев»

2868 0
Невеликий внутрішній дворик колишньої тюрми на Лонцького у Львові майже повністю вистелений нагробними плитами єврейських поховань.
фото галини терещук

фото галини терещук

Десятки нагробних єврейських плит – «мацев» – знайшли 3 липня працівники пошуково-ексгумаційного центру «Доля». Про це повідомляє Радіо Свобода.

Ними вистелений внутрішній двір колишнього управління НКВС у Львові, потім КДБ, а сьогодні ця територія перебуває в користуванні СБУ у Львівській області. Є припущення, що під «мацевами» можуть бути людські останки.

Невеликий внутрішній дворик колишньої тюрми на Лонцького у Львові майже повністю вистелений нагробними плитами єврейських поховань. На окремих «мацевах» чітко прочитується ім’я і прізвище івритом і польською мовами, також видно дати смерті – 1910, 1938, 1939 роки. Коли плити висохнуть, то можна буде більше дізнатись інформації. За допомогою трактора зняли верхній шар асфальту і землі й одразу виявили десятки «мацевів».

Читайте також: Знищена память. Яким було найдавніше єврейське кладовище у центрі Львова

 «Перші години робіт показали, що весь внутрішній дворик замощений намогильними плитами з єврейських кладовищ – «мацевами». Це показує злочинне обличчя комуністичного тоталітарного режиму, який робив нелюдські речі. Вистелити замість граніту чи бетону «мацеви» – чи людина, яка має почуття гуманності, може таке зробити? Але це показує сутність комуністичного режиму. Після підняття плит проведемо дослідження, щоб перевірити, чи під ними є людські останки, щоб вже поставити крапку у сумнівах», – каже керівник пошуково-ексгумаційного центру «Доля» Святослав Шеремета.

У 1950-х роках у Львові радянська влада знищила єврейські цвинтарі. Директор центру дослідження юдаїки у Львові Мейлах Шейхет наголосив Радіо Свобода, що «мацеви» привезені у внутрішній дворик з Янівського цвинтаря, на якому ховали євреїв. Це кладовище почало діяти з 1855 року, а дати смерті на «мацевах» свідчать, що плити звідти.

 «Це варварство, знищення сутності, цінності людського життя. Є таке релігійне визначення: якщо живі бережуть покійників, то ті бережуть їх. Цей зв’язок утримує світ від самознищення. Ми будемо робити лапідарій і домагаємось через суд повернути частину Янівського кладовища. Там зможемо розмістити плити і зробити меморіал пам’яті єврейської громади Львова», – говорить він.

Мейлах Шейхет додає, що історія єврейської громади Львова ніде не віддзеркалена, у жодному історичному варіанті.

Нагадаємо, що днями у центрі Львова почали впорядковувати фрагменти мацев на території колишнього єврейського цвинтаря. Це майже тисяча фрагментів надгробних пам’ятників із кладовища, що існувало на території сучасного Краківського базару. Детальніше про найдавніше кладовище в центрі Львова дізнатися можна за посиланням.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!