На Личакові перепоховали в’язнів Пересильної тюрми №25

1328 0
На «львівську пересилку» звозили засуджених в’язнів з інших тюрем Західної України, де вони перебували від тижня до року в очікуванні на свій етап.
Фото: ЛОДА

Фото: ЛОДА

Сьогодні на Личаківському кладовищі на полі почесних поховань №76 перепоховали останки жертв політичних репресій – в’язнів Пересильної тюрми №25.

Зазначимо, що фахівці КП ЛОР «Доля» у співпраці з Меморіальним музеєм «Територія терору» упродовж 2017-18 років провели ексгумацію 428-ми останків жертв політичних репресій – в’язнів Пересильної тюрми №25 із території садово-городнього кооперативу «Світоч» із вулиці 6-й Топольний провулок.

Довідка

Пересильна тюрма № 25 була створена у місті Львові восени 1944 р. радянською окупаційною адміністрацією, що прийшла на зміну нацистській.

Як йдеться на сайті музею «Територія терору», Пересильна тюрма була однією з найбільших тюрем такого типу в УРСР. Вона знаходилась за залізничним насипом, по лівій стороні вулиці Полтв’яної (тепер проспект В. Чорновола). В роки німецької окупації на цій ділянці міста знаходилось «львівське ґетто».

На території пересильної тюрми був розташований 21 барак, технічні приміщення адміністрації, шпиталь. Тюрма була огороджена цегляним і дерев’яним парканом заввишки 3 метри. По периметру були розміщені сторожові вежі, територію охороняли конвоїри з собаками.

Існування такої тюрми було зумовлене тогочасною потребою каральних органів, зокрема СМЕРШу та НКВС. Основним призначенням пересильної тюрми був збір та відправка в’язнів «етапами» у виправно-трудові табори ГУЛАГу.

На «львівську пересилку» звозили засуджених в’язнів з інших тюрем Західної України, де вони перебували від тижня до року в очікуванні на свій етап. Існує не підтверджена архівними документами інформація про перебування тут полонених солдат нацистської Німеччини, РОА, дезертирів ЧА, а також насильно репатрійованих із Західної Європи «громадян СРСР».

Наприкінці 1945 р. тюрма перейшла у розпорядження Відділу виправно-трудових колоній Управління НКВС УРCР, з березня 1946 р. – у підпорядкування МДБ Львівської області.

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!