Парки Львова в минулому і тепер: «Залізна вода». Фото

13490 1
Пропонуємо подивитися кілька старих світлин парку, і порівняти, як одне з найулюбленіший місць відпочинку львів’ян виглядало в минулому, а також, який вигляд парк має зараз
Фото: http://photo-lviv.in.ua

Фото: http://photo-lviv.in.ua

Своєю назвою парк завдячує високому вмісту заліза у місцевій джерельній воді. Розміщений між сучасними вулицями Стуса, Мушака і Мишуги на мальовничих схилах яру. Початки популярності цієї місцевості як відпочинкової сягають 1830-х рр., а міський парк заклали тут у 1905 р. за проектом Арнольда Рьорінґа. 

Вулиця Стуса (кінець 1950-х рр.)

Дата: 1950-1960

Видавець: «Галицька брама», Львів

Правове регулювання: Андрій Дорош

Творець: Юліан Дорош

Видавець: «Галицька брама», Львів

Дата: Післявоєнний період, Комуністичний режим, 1946-1990

Правове регулювання: Андрій Дорош

Парк «Залізна вода» був заснований у околиці, яка була відпочинковою зоною для львів'ян з ХІХ ст. Тут брали початок джерела, багаті на залізо, які й дали назву майбутньому парку. Поруч був чистий став, відомий як «ставок Камінського» (Kamiński).

 

Дата: 2016

Джерело: wikimedia.org. Автор: ЯдвигаВереск. Ліцензія

Популярність «Залізної води» як рекреаційної місцевості сягає доби бідермаєру, коли тут влаштовував літні вистави німецький театр під керівництвом Франца Краттера (Kratter).

Паркове джерело «Залізна Вода» у XIX ст. облаштоване бюветом. Форма «Паща лева», облицювання та підхід по сходах з'явились на початку 1980-х).

Дата: 2016

Джерело: wikimedia.org. Автор: NewLviv. Ліцензія

Іван Крип'якевич, повторюючи інформацію Францішка Яворського (Jaworski), пише: «Вулицею Зибликевича (частина сучасної Франка) й Дверніцького (Свєнціцького) доходимо до Залізної Води, над ставком, який творить притока Сороки. Залізна Вода стала місцем прогульок від 1830-х pp. Львів'яни мандрували туди не раз раненько із дітьми й харчами, клалися таборами по полянах у лісі й верталися пізнім вечором до міста» 

Дата: 2014

Джерело: wikimedia.org. Автор: Alexandr-lviv. Ліцензія

Після Першої світової війни парк «Залізна вода» перейменували на «Парк Нарутовича» (Narutowicz), на честь першого президента міжвоєнної Польщі. Певний час на території верхньої тераси парку планувалося створити т. зв. «Йорданівський парк» ─ комплекс для спортивних вправ і патріотичного виховання молоді. Здійсненню цього проекту перешкодило будівництво колонії однородинних осель (на ділянці між сучасними вулицями Тернопільською і Ярославенка ─ т. зв. Новий Львів).

Скульптура в парку «Залізна вода»

Джерело: wikimedia.org. Автор: Alexandr-lviv. Ліцензія

 

Басейн «Залізна вода»

Перший міський відкритий басейн «Залізна вода» при вул. Снопківській збудований у 1933–1934 рр. за проектом архітектора Тадеуша Карасінського. Після 1945 р. басейн реконструювали, створивши на його базі спортивний комплекс «Динамо».

 

Дата: 1934-1939

Правове регулювання: Володимир Румянцев

Колекція: Володимир Румянцев

Пляж на басейні "Залізна вода"

 


Пляж на басейні «Залізна вода»

Дата: 1934-1939

Колекція: Володимир Румянцев

Трамплін у басейні «Залізна вода»

Дата: 1934-1939

Колекція: Володимир Румянцев

Басейн був облаштований коштом громади м. Львова з дотації Фонду праці, частково – комунального фонду. Сума інвестиції становила 201 тис. злотих . У 1932–1933 рр. виконано підземний резервуар для збирання води з потоку Софіївка та її перекачування до міської електричної станції на Персенківці. Цей резервуар давав змогу відділити забруднену воду потоку від чистої джерельної, яка йшла в басейн. Після 1945 р. міський відкритий басейн «Залізна вода» перетворили на спорткомплекс «Динамо». Головний будинок цього комплексу споруджено у 1953 р. за проектом архітектора Ярослава Новаківського.

Басейн СК «Динамо» на вул. Стуса, 4

Дата: 1941-1944

Колекція: Володимир Румянцев

 

Дата: 1953-1958

Правове регулювання: Марина Курсанова

Колекція: Mapина Курсанова

Басейн «Залізна вода». Поштівка до 1939 року

Джерело: uk.wikipedia.org

Фото: dynamo-lviv.com

Парк «Залізна вода» заклали на височині над долиною колишнього малого потоку ─ на хвилястих схилах, які перетинають паркові доріжки, і на плато, де лежить верхня тераса. Характер рельєфу визначив тут ландшафтний стиль планування.

Дата: 2014

Джерело: wikimedia.org. Автор: Sofiya Hunchyk. Ліцензія

Основою природного деревостану «Залізної води» є букові дерева. На території парку ростуть також сосни, модрини, дуби, берези, кілька видів кущів у підліску. Посеред масиву зелені зберігся старий яблуневий сад, який, можливо, є залишком давнього приміського Снопкова. 

Дата: 2014

Джерело: wikimedia.org. Автор: Alexandr-lviv. Ліцензія

Загальна площа міського парку «Залізна вода» на сьогодні становить 19,5 га.

Щоб більше дізнатися про інші паркові зони Львова, варто клікнути на посилання, що є на цій карті.

 

Інформація та фото www.lvivcenter.org, wikimedia.org

Марія Стахів

 


Читайте також:
22 Липня, 2017 22:23
Андрюха При поляках юуло файно та гарно, при совьэтах тож гарно а пришло быдло все засрало та зруйнувала.
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!