Сьогодні – 103-тя річниця Листопадового чину у Львові

769 0
«Якщо цієї ночі ми не візьмемо Львів, то завтра візьмуть його поляки», – емоційно тоді виголосив Дмитро Вітовський.
Фото з архівів

Фото з архівів

1 листопада 1918 року у Львові, 103 роки тому, розпочалося повстання, метою якого було встановлення української влади на західноукраїнських землях, що увійшло в історію під назвою «Листопадового чину». Внаслідок цього було проголошено Західноукраїнську Народну Республіку, йдеться в описі Інституту національної пам'яті.

«Якщо цієї ночі ми не візьмемо Львів, то завтра візьмуть його поляки», – емоційно виголосив Дмитро Вітовський під час засідання Української Національної Ради та Військового Комітету увечері 31 жовтня.

Читайте також: У Львові відтворили історичні події Листопадового зриву 1918 року. Фоторепортаж

Дмитро Вітовський (1887 - 1919). Сотник Легіону Українських Січових Стрільців, полковник УГА, державний секретар військових справ ЗУНР

На уламках Австро-Угорської імперії, що зазнала поразки у Першій світовій війні, поляки, чехи, словаки проголосили національні держави. Влада новопроголошеної Польщі заявила про включення Галичини до складу своєї держави. Зі згоди Антанти була створена Польська ліквідаційна комісія, яка мала б шляхом збройного  виступу захопити владу у краї. Тим паче, що адміністративні посади у Східній Галичині займали поляки. Для реалізації цих планів на 1 листопада було заплановано приїзд комісії до Львова.

31 жовтня представники Української національної ради та Центрального військового комітету на чолі із сотником Дмитром Вітовським зібралися у львівському Народному домі. Вітовський переконав зібрання негайно, не чекаючи приїзду ліквідаційної комісії, перебрати владу у місті на себе.

Читайте також: До річниці проголошення ЗУНР у Львові провели флешмоб. Фото

Військовий комітет перейменували в Українську генеральну команду, яка стала керівним центром повстання. Штаб розташовувався у Народному домі.

Повстання розпочалося о 4-й годині ранку. Українські частини, які нараховували 60 старшин і 1400 вояків, зайняли ратушу, намісництво, головну пошту, вокзал, банк, летовище. Над ратушею і намісництвом підняли синьо–жовтий прапор.

Того ж дня Дмитро Вітовський відрапортував про те, що влада у Львові повністю перейшла до УНРади.

Майже безкровно українська влада була встановлена в Станіславі, Коломиї, Снятині, Жовкві. В деяких містах це відбулося завдяки збройним виступам місцевих жителів.

Уже надвечір 1 листопада польські військові організації підняли повстання. Почалися вуличні бої.

Попри утворення українського уряду та проголошення ЗУНР, збройне протистояння між Українськими Січовими Стрільцями та польськими вояками призвело до польсько-української війни.

Нагадаємо, що у Львові торік відтворили історичні події Листопадового зриву 1918 року.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!