У Львові відкриють перший в Україні інтерактивний меморіальний музей

4441 0
У Домі Франка буде чутно, як розкладають посуд та як звучить голос Соломії Крушельницької.
фото: Львівська газета

фото: Львівська газета

У Львові відкриють перший в Україні інтерактивний меморіальний музей. Ним стане Дім Франка Tvoemisto.tv поспілкувалося з директором музею Богданом Тихолозом та дізналося, які нововведення впровадять у літературно-меморіальному музеї Франка.

Живий будинок

Меморіальна вілла Івана Франка, в якій він прожив останні 14 років, має гарно облаштовану експозицію. Експонати відтворюють дух часу, передають побут родини поета, проте залишаються «німими» для глядача. Тому в музеї прийняли рішення доповнити експозицію сучасними мультимедійними технологіями: встановити тачскріни та додати аудіо- й відеосупровід.

«У нас є датчики, які будуть задіяні, аби викликати звукові ефекти – розповіді про етапи Франкового життя та про те, що відбувалося в будинку. Гостям не просто розповідатимуть про холодний будинок і погано працюючі печі – вони почують цей морозяний вітер, який тягне у них за плечима, звук посуду, який розкладають до столу, закипання самовару, голос Соломії Крушельницької, яка була тут частою гостею»– розповідає Богдан Тихолоз.

В музеї також встановлять два тачпади – при вході та на другому поверсі. Директор Дому Франка запевняє, що будинок не просто нашпигують технікою – її сховають, аби не порушувати меморіальної атмосфери.  

Театралізовані екскурсії

Наукові співробітники Дому Франка перевтілюватимуться в мешканців будинку і від першої особи розповідатимуть людям про життя і творчість Івана Франка. Зараз таких екскурсій є дві. Перша називається «Візит до Франків». За сюжетом, Іван Франко та його дружина Ольга зустрічають гостей на порозі будинку й розповідають, як придбали це помешкання та як жили в ньому.

Друга екскурсія – «Франчата про тата». Тут розповідь провадять вже донька поета Анна та син Петро. Вони розкажуть відвідувачам про дитинство й цікаві епізоди з життя сім’ї. Першим таку екскурсію провів прямий нащадок Івана Франка по лінії сина Петра – Іван-Павло Галущак. Богдан Тихолоз наголошує, що музей – це дім родини і момент родинності в ньому дуже важливий.

Імпровізація для дітей

В музеї передбачили й окрему театралізовану екскурсію для дітей. Це буде інтерактивна екскурсія-гра «Казкосвіт». Усе відбувається в стилі імпровізованого театру, де діти перевтілюються в образи звірят із казок Івана Франка та розігрують невеликі вистави.

Спеціально для цього проекту Галиною Мазур був розроблений путівник «Дім, де звірі говорили», алюзія до Франкової збірки «Коли ще звірі говорили». Книга запропонує дітям квест по Дому Франка та території музею.  

Презентуватимуть зміни в Домі Франка в рамках сучасного музейного проекту «Франко: Наживо». Проект профінансований за рахунок Українського культурного фонду. Музей Івана Франка став одним з переможців першого конкурсу грантів фонду й отримав на реалізацію свого проекту 468 тисяч гривень.

«Для нас дуже важливо змінювати стереотипи, згідно з якими ми сприймаємо наших класиків у вигляді камінних, монументальних пам’ятників і забуваємо про те, що це були живі люди. Більше того, вони практично присутні в нашому житті і ми хотіли би, аби цей момент присутності відвідувач відчув. Є конкретні засоби, технології і методи, як створити цей ефект», – каже Богдан Тихолоз.

Програма презентації проекту

Також в адміністрації Дому Франка планують переобладнати літературну частину закладу на музей шести відчуттів і вимірів. Хоча цю ідею реалізовуватимуть вже в межах іншого проекту, на який потрібно близько п’яти мільйонів гривень.  

Хоча  оновлений меморіальний музей презентують тільки у вівторок, випробувати нововведення можна вже в ці вихідні в рамках проекту «Франко: Наживо».   

Андрій Костюк

Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!