Будинок головної пошти у Львові / Фото з сайту Центру міської історії
З 1 листопада головне відділення «Укрпошти» на вул. Словацького, 1 у Львові припинило свою роботу. У коментарі «Твоєму місту» директорка ГО «Інститут стратегії культури» Юлія Хомчин каже, що це приміщення могло б служити інтересам культури – як у випадку з містом Каунас в Литві, де центральний офіс пошти перетворили в Дім архітектури.
«Коли Каунас отримав титул Культурної столиці Європи, то спільнота культури ініціювала розмову про те, що цей простір може служити інтересам культури, зокрема, з'явилась ідея створення там Дому архітектури. Вони в процесі підготовки і реалізації титулу дійшли до порозуміння і держава віддала це приміщення на центральній алеї саме для створення Дому архітекторів», – каже вона.
Юлія Хомчин пояснює, що в тому просторі в Каунасі реалізовували проєкт Ukraine! Unmuted і експонували там трієнале сучасного українського мистецтва.
«Ми, як інституція зі Львова, яка мала там програму, коли Каунас був європейською столицею культури, саме в цьому просторі експонували трієнале сучасного українського мистецтва. Львів зараз теж перебуває в процесі аплікування на титул ЄСК. Так, звісно, що ми ще тільки на початку шляху, зараз триває преселекція і наразі мовиться лише про можливість потрапити в шортлист та продовжувати боротьбу, але цілком ймовірно, і мені здається, що ця розмова теж не на межі фантастики, що можна говорити про те, що це приміщення могло би стати простором для культури».
Фото зі сторінки Юлії Хомчин
UKRAINE! UNMUTED – проєкт, який восени 2022 року в Каунасі представляв твори сучасних художників та художниць. Український Зріз, триєнале сучасного українського мистецтва, свого часу постав як спроба через мистецтво з’ясувати і розповісти, яким є українське мистецтво.
Далі, каже Юлія Хомчин, справа в ширшій експертизі та дискусії про те, що доречно було б зробити в приміщенні, де закрили «Укрпошту». Треба дослідити запит середовища культури, щоб розуміти, чи там би міг бути центр сучасного мистецтва, чи загальноекспозиційний центр, чи резиденційний дім, чи літературний дім.
«Всі ці ідеї, до речі, є в заявці нашого міста на КСЄ, тобто спільнота бачить потребу в створенні в місті таких просторів. Ці речі зараз на рівні ідей, і якщо ми цей титул отримаємо, то ми будемо вже предметніше над цим працювати та втілювати».
Читайте також: У центрі Львова закрили головне відділення «Укрпошти»
До слова, в «Укрпошті» виданню zaxid.net пояснили, що ліквідація головного відділення пошти у Львові пояснюється економічними чинниками. За їх словами, перенесення надання послуг із поштамту в інші відділення дозволить оптимізувати ресурси і сконцентруватися на більш ефективних точках обслуговування.
«Приміщення поштамту не забезпечує належного комфорту ні для клієнтів, ні для співробітників: обігрів і кондиціонування великої будівлі є енерговитратним і неефективним, особливо в умовах перебоїв з електрикою та опаленням. Готуючись до складної зими, ми маємо завчасно підготувати відповідні умови обслуговування, і сучасні, компактні відділення краще відповідають потребам клієнтів», – повідомили в «Укрпошті».
«Укрпошта» вважає, що у майбутньому центральна будівля поштамту може використовуватися для спеціальних проєктів або міських потреб, але до цього питання вони готові повернутися ближче до перемоги. Продажу приміщення не підлягає, але там є кілька орендарів, які продовжують працювати.
Зауважимо, що будівлю на вул. Словацького, 1 звели в 1886-1889 роках, у 1919-1923 роках її перебудували. В первісному варіанті вона була у стилі історизму (необароко), а після перебудови – в стилі класицизму, пише Центр міської історії.
Софія Шавранська
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.