Випив, сів за кермо. Чому у Львові не зменшується кількість п'яних водіїв

6403 0
За першу добу жовтня львівські патрульні зловили 30 водіїв, які керували автомобілями напідпитку. 25 з них попалися вночі. Це своєрідний рекорд для наших поліцейських.
фото: ogo.ua

фото: ogo.ua

Здавалося б, жорсткі штрафи за водіння у нетверезому стані, які почали діяти в Україні з літа цього року, мали б зменшити кількість п'яних на дорогах, але цього не сталося.

 

За третім разом

Відповідальність за керування авто у п'яному вигляді передбачена статтею 130 Кодексу України про адміністративні порушення. Карають за це так: якщо водій попався вперше — його штрафують на 10 тисяч 200 гривень та забирають водійське посвідчення на один рік. Якщо попався вдруге — сума штрафу збільшується вдвічі, а «права» конфіскують на три роки. Найвищу міру покарання застосовують, якщо водій сів за кермо втретє. Посвідчення водія він не побачить 10 років. І заплатить штраф у розмірі 40 тисяч 800 гривень.

Про п'яних на дорозі повідомляють звичайні люди

У львівській поліції розповіли, що ловити нетверезих водіїв складно, бо закон не дозволяє зупиняти будь-яке авто на розсуд патрульних. Але виявляти п'яних на дорогах допомагають звичайні люди, коли телефонують на 102, щоб повідомити про підозру щодо тверезості певного водія.

«З виявленням нетверезих водіїв є недолік на законодавчому рівні. Патрульні поліцейські не можуть зупинити автомобіль за власним бажанням. Це можна зробити тільки тоді, якщо патрульні самі побачили порушення. Або якщо надійшло орієнтування на конкретне авто. Часто поліцейські виявляють нетверезого водія, якщо його вже зупинили за якесь порушення. При спілкуванні з ним поліцейські можуть помітити ознаки алкогольного чи наркотичного сп'яніння — характерний запах та поведінку. На жаль, з того часу, як почали діяти більш жорсткі штрафи за керування авто у нетверезому стані, п'яних не поменшало», — розповіла Tvoemisto.TV прес-секретар Управління патрульної поліції Львова Катерина Рибій.

Якщо поліцейські помітять у водія ознаки сп'яніння, то пропонують йому пройти освідування на приладі «Драгер». Якщо він покаже більш, ніж 0,2 проміле — значить водій п'яний. Тоді патрульні складають протокол про керування у нетверезому стані, а справу передають до суду. До речі, якщо водій відмовляється проходити освідування, йому також загрожує штраф.

У Львові оскаржили понад сто протоколів на п'яних водіїв

З початку роботи нової патрульної поліції у Львові та області, вони склали понад три тисячі протоколів за водіння у нетверезому стані. З них більше, ніж 120 було скасовано у суді. Причини: малозначність порушення або закінчення терміну розгляду справи, чи відсутність складу порушення.

Кількість протоколів, які виписали патрульні за керування у нетверезому стані з 23 серпня 2015 року до кінця вересня 2016. Інфографіка

 

 

А також скільки з них суд скасував за аналогічний період:

 

У Єдиному реєстрі судових рішень кілька скасувань протоколів, які були складені львівськими поліцейськими. У цих документах суддя вирішив, що порушення було малозначним саме через те, що алкотестер показав незначне відхилення від норми у проміле. Подивитися ці рішення можна за посиланнями: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/61248308, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/60139610.

Також вдалося знайти рішення, у яких суддя вказує на відсутність складу порушення. Наприклад, у цьому рішенні, суддя повірив у те, що людина, яку звинувачували у порушенні, не керувала авто. Це робив її двоюрідний брат, який покинув салон авто якраз перед тим, як до них підійшли поліцейські.

Згідно із цим рішенням, суддя скасував протокол, бо, виявилося, що водій пройшов освідування на поліцейському алкотестері раніше, аніж вчинив порушення. І таке буває, виявляється.

Скасовують протоколи також через те, що спливає термін розгляду справи. Наприклад, особа, яку звинувачують, може просто не прийти на суд. Таким чином, розгляд затягується, а там вже і термін спливає.

Малозначне порушення

Керуючий партнер адвокатського об'єднання «Мицик і партнери» Олег Мицик прокоментував Tvoemisto.tv, у яких випадках керування у нетверезому вигляді суд може визнати малозначним порушенням. За його словами, закрити протокол за малозначністю можуть, але тільки коли дотримано трьох умов: по-перше, має бути формальна наявність у вчиненому діянні ознак складу адміністративного правопорушення. По-друге, порушення не має становити небезпеки для суспільства. Це виражається в тому, що воно взагалі не заподіює шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству чи державі, або заподіює їм явно незначну (мізерну) шкоду. По-третє, діяння не повинно бути прямо спрямоване на заподіяння істотної шкоди.

Хто п’яніший?

Львівський адвокат знає, коли саме суди можуть бути поблажливими до спійманих п’яних водіїв: «Наш законодавець, приймаючи суворі норми про відповідальність, вчинив досить суперечливо. Зокрема, у багатьох європейських країнах відповідальність чітко прив'язана до ступеню сп'яніння, а не до самого факту. У нас же законом установлена «зрівнялівка».

За його словами, однаково карають за 0.21 проміле і коли «в алкоголі водія взагалі немає крові». «Суди мають це розмежовувати, виходячи зі ступеня суспільної небезпеки. Правопорушення за керування у п'яному вигляді можуть визнати малозначним порушенням, якщо, наприклад, алкотестер показав невелике відхилення від норми. Людина випила келих вина ввечері, а вранці «драгер» «продула» на 0,21 проміле. Формально ознаки порушення є, але його очевидно можна вважати малозначним. Саме через те, що відхилення зовсім невелике і не тягне суспільної небезпеки», — каже Олег Мицик.

Підготував Микита Панасенко

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!