
фото умовне
Львівська обласна військова адміністрація оновила регіональні критерії для визначення підприємств, які мають критичне значення для національної економіки або задоволення потреб територіальних громад в особливий період. Кількість регіональних критеріїв збільшили з 8 до 10. Це дозволить враховувати специфіку діяльності ширшого кола підприємств.
Серед основних змін:
-
Розширено критерій щодо комунальних підприємств
До переліку діяльностей додано:
– збирання та перевезення твердих побутових відходів
– ліквідація наслідків аварій та надзвичайних ситуацій
– організація поховань
– діяльність у сфері лісництва та лісового господарства -
Новий критерій для агропідприємств (АПК)
Для підтримки, зокрема, малих виробників додано вимогу: підприємства з основною діяльністю у сфері сільського господарства повинні мати не менше 5 працівників. -
Альтернативний критерій – розмір зарплати
Підприємства, які виплачують працівникам середню зарплату не менше 32 000 грн, можуть бути визнані критично важливими на регіональному рівні.
Цей критерій діє додатково до національного, який вимагає зарплати не менше 20 000 грн. -
Уніфіковано критерій доходів
Вимога щодо обсягу доходів підприємства за попередній рік тепер становить не менше 80 млн грн – незалежно від сфери діяльності.
У Департаменті економічної політики Львівської ОВА наголосили, що перевірка розміру середньої зарплати та чисельності працівників здійснюватиметься за останній звітний місяць.
Для того, щоб підприємство було визнано важливим для громади Львівщини, воно повинне відповідати щонайменше двом критеріям, встановленим Львівською обласною військовою адміністрацією.
Читайте також: Уряд розширив бронювання працівників критичної комунальної інфраструктури
Зазначимо, станом на 12 лютого на Львівщині було визнано критично важливими близько 520 підприємств. У 2024 році 96 підприємств було позбавлено цього статусу
Як отримати статус критично важливого підприємства
Щоб отримати статус критично важливого підприємства, треба відповідати 2 критеріям Кабміну та не менше двом підкритеріям Львівської ОВА. Це дасть можливість отримати офіційне підтвердження статусу.
Алгоритм дій:
-
Подати документи до обласної військової адміністрації (email: kancel@loda.gov.ua).
-
Адміністрація перевіряє відповідність критеріям.
- Отримання офіційного статусу критично важливого підприємства.
Коли підприємство втрачає статус критично важливого
Організація може втратити статус критично важливого підприємства за такими умовами:
-
Відкликання рішення державним органом. Якщо державний орган приймає рішення про скасування визнання підприємства критично важливим.
-
Завершення виробництва або надання послуг для потреб оборони. Коли підприємство припиняє виробництво товарів, виконання робіт чи надання послуг, що спрямовані на забезпечення потреб Збройних Сил України та інших підрозділів Сил оборони.
-
Ліквідація підприємства. У разі ліквідації самого підприємства, незалежно від причин.
Скільки працівників може забронювати підприємство
Підприємства можуть забронювати військовозобов'язаних працівників у таких обсягах:
-
Максимум 50% — підприємства можуть бронювати не більше 50% від загальної кількості військовозобов'язаних працівників, які працюють на підприємстві. Це правило стосується як державних установ (категорії «Б» та «В»), так і приватних підприємств та організацій. Важливо, що до цієї квоти не враховуються військовозобов'язані жінки та засновники підприємства, які не є працевлаштовані.
-
Бронювання понад 50% — якщо підприємство хоче забронювати більше 50% військовозобов'язаних працівників, необхідно отримати окреме рішення від міністра оборони.
-
Індивідуальні випадки — якщо на підприємстві працює лише один військовозобов'язаний працівник, для нього не застосовуються обмеження щодо квоти бронювання.
Додамо, що Кабінет міністрів дозволив бронювати 100% медичних працівників державних та комунальних медзакладів і прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Постанову доповнили пунктом, який передбачає відстрочку від мобілізації для медичних працівників закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності, закладів громадського здоров’я, установ, що здійснюють судово-медичну та судово-психіатричну експертизу, а також центрів крові, для яких робота в цих закладах є основним місцем праці.
Відстрочку також отримають особи, які обіймають посади прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. В МОЗ повідомили, що зміни стосуються лише медичних працівників, а для решти працівників медзакладів – обмеження залишаються чинними.
Хто має право на бронювання працівників
Бронювати військовозобов’язаних працівників можуть підприємства, які належать до однієї з таких категорій:
-
Органи державної влади або місцевого самоврядування — для забезпечення функціонування державного управління.
-
Компанії з державними контрактами в оборонній сфері — наприклад, постачання техніки чи інших ресурсів.
-
Критично важливі підприємства для економіки чи життєдіяльності населення — це може бути енергетика, комунальні послуги, продовольча промисловість тощо.
Як забронювати працівників:
Для того щоб забронювати працівника, необхідно виконати такі умови:
-
Облікові дані. Працівник повинен бути на військовому обліку та мати актуальні облікові дані.
-
Не перебуває у розшуку. Працівник не має бути в розшуку.
-
Роботодавець в Єдиному переліку критичних підприємств. Організація, в якій працює співробітник, повинна бути внесена до Єдиного переліку критично важливих підприємств.
-
Коректність відомостей про роботодавця. Всі дані щодо роботодавця (назва, податковий номер, адреса, рішення про визнання критичним, підтвердження відповідності зарплатним критеріям) повинні бути актуальними та коректно підтягуються в системі.
-
Зарплата. Працівник повинен отримувати офіційну зарплату не менше 20 000 грн.
Тільки за умови виконання цих вимог можна успішно забронювати працівника від мобілізації.
Як забронювати працівника через Дію
Зайдіть у кабінет громадянина на порталі Дія (авторизація через електронний підпис).
-
Виберіть опцію Подати заяву.
-
Вкажіть дані працівників для бронювання.
-
Підтвердьте заробітну плату працівника, якого бронюєте.
-
Перевірте заяву та підпишіть її (підпис має поставити керівник підприємства або підписант).
-
Очікуйте результату:
-
Заява обробляється протягом трьох днів.
-
Повідомлення надходить на електронну пошту та в особистий кабінет, успішне бронювання буде відображатись у Резерв працівника.
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.