Як у Львові вирішують, чи потрібно зрізати дерево. Пояснення

931 0
Для визначення аварійності дерева користуються нормативними документами та рішенням спеціальної комісії.
Зрізка дерев на куті вул. Винниченка-Просвіти / Фото: Твоє місто

Зрізка дерев на куті вул. Винниченка-Просвіти / Фото: Твоє місто

З 9 до 13 вересня у Львові тривали аварійні зрізки дерев, зокрема на схилі вул. Винниченка – Просвіти, що поблизу храму Архистратига Михаїла. Там вже зрізали кілька дерев і загалом планують оновити зелені насадження. Як тоді пояснювала «Твоєму місту» керівниця управління екології Львівської міськради Галина Микітчак, насадження на схилі треба оновити, бо більшість дерев на цій ділянці є самосівами, тож рослини не пристосовані до такого рельєфу. Крім того, такі звичайні рядові насадження доволі складно врятувати, особливо якщо йдеться про схили.

«Твоє місто» дізналось, як визначають аварійність дерева та хто й як приймає рішення про його зрізання.

Нормативні акти та аварійні дерева

Керівниця управління екології Галина Микітчак пояснила у коментарі, що рішення приймають на основі Постанови Кабінету міністрів України від 1 серпня 2006 року №1045 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах».

У документі вказано, в яких випадках дерево вважається аварійним, яким чином формується комісія по оцінці стану насаджень, коли приймають рішення про зрізання. 

Відтак, у пункті №9112 визначено, які дерева є аварійними:

  • це дерево, яке може становити загрозу життю і здоров’ю пішоходів; 

  • може пошкодити транспортні засоби; 

  • пошкодити лінії електропередач та будівлі; 

  • ті дерева, які були пошкоджені внаслідок снігопадів, вітряних ураганів та інших стихійних явищ; 

  • за наявності гнилої серцевини стовбура;

  • значної вершинності;

  • по досягненню вікової межі;

  • дерева та потенційно аварійні гілки, які мають ознаки враження шкідниками. 

Дозвіл на зрізання та спеціальна комісія 

Дозвіл на зрізку, за словами чиновниці, видає районна адміністрація міста, яка керується рішенням спеціальної комісії. Остання формується з уповноваженого органу, тобто управління екології ЛМР у Львові, балансоутримувача ділянки та екологічної інспекції.

«До останніх ми з ОВА скеровуємо листа, проте там часто відмовляються від участі в комісії через те, що в них не вистачає людей», – сказала Галина Микітчак. 

Окрім того, до складу комісії входить фахівець з сектору моніторингу стану об’єктів садово-паркового господарства та вуличного озеленення відділу нагляду за станом благоустрою КП “Адміністративно-технічне управління”, тобто садівник. 

Завдання комісії – проведення обстеження на території регіону і прийняття колегіального рішення, яке не завжди означає зрізку дерева. Також можуть провести санітарну або ж формувальну обрізку. Базується таке рішення на основі візуального огляду та перелічених критеріїв, а проводять його на основі переліку об’єктів на обстеження, який формується за зверненнями містян.

Окрім того, якщо комісія, будучи на місці проведення огляду, побачить і інші насадження, які потребують перевірки, то вона має право внести в перелік і їх. 

У разі ж виникнення сумнівів щодо аварійності дерева, комісія може залучити фахівців з Лісотехнічного університету, або застосувати імпульсний томограф, яким визначають структуру деревини і стійкість рослини. 

Попри це, якщо йдеться про особливо цінні багатовікові дерева, то до складу комісії також входять науковці та організації, пов’язані з утриманням ботанічних садів і подібних об’єктів, а також застосовуються інші критерії.

Чи завжди зрізати? 

Що ж до альтерниви зрізанню дерева, то є й інші методи. Зокрема використання ліків та каблінг (зміцнення дерева або декількох поруч розташованих стовбурів з використанням капронових мотузок або металевих тросів, перед установкою яких стовбури і гілки стягуються). Проте керівниця управління додала, що альтернатива зрізанню не завжди ефективна. 

«Нам треба зважити доцільність проведення таких заходів і можливість їх реалізації. Якщо це є особливо цінне великовікове дерево і є інші способи його врятувати, то ми це робимо. Наприклад, в Стрийському парку на багатьох дерева є так званий каблінг. Але у випадку зі звичайними зеленими рядовими насадження це буде складно зробити, особливо якщо говоримо про схили. Тому їх краще поновлювати і висаджувати саме ті, які більше пасуватимуть до ділянки», – сказала Галина Микітчак. 

Читайте також: У Львові тривають аварійні зрізки дерев. Адреси 

Нагадаємо, на схилі у центрі Львова, який розташований перед храмом Архистратига Михаїла, планують оновити зелені насадження.

Володимир Федорович

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!