Як змінити постачальника газу і платити менше у 2021 році. Інструкція

2686 0
Як змінити постачальника газу в Україні у 2021 році. Детальна інструкція та відповіді на головні питання по зміні постачальника газу. Процедура нескладна та доступна онлайн.
Фото: gazpravda.com.ua

Фото: gazpravda.com.ua

Минулого літа в Україні запрацював ринок газу для населення. Так, споживач отримав право вільно змінювати постачальника газу залежно від ціни та сервісу. Досі ця послуга не була дуже популярною, бо з січня до травня цього року діяла встановлена урядом гранична ціна на газ, яка була значно нижчою за ринкову. Зараз обмеження цін урядом закінчилось, і газопостачальні компанії оприлюднили свої актуальні тарифи.

Читайте також: В Україні почали діяти нові ціни на газ для населення

У травні в Україні запрацював річний газовий тариф, тобто фіксована ціна на газ, яка буде діяти до 30 квітня 2022 року. Упродовж року газовим компаніям заборонено підвищувати ціни, але вони можуть їх переглядати у бік зменшення. В уряді кажуть, що нові правила покликані захистити українців від сезонних коливань цін.

Наразі всі споживачі блакитного палива автоматично переведені на річний тариф. Це не означає, що українців позбавили права вибору. Більшість газопостачальних компаній пропонують також місячні і навіть декадні тарифи. За бажанням споживач може переоформити договір або змінити постачальника.

Загалом річні тарифи варіюються від 7,8 до 13,5 грн за кубометр. Водночас місячні пропозиції на червень коливаються від 7,8 до 11,8 грн за кубометр.

Як перейти до до нового постачальника газу:

  • Для початку обрати нового постачальника. Його можна знати на сайтах із цінами, наприклад, за допомогою сервісу «Газотека», пошукати в інтернеті або соцмережах. Експерти кажуть, що постачальники зараз дуже активні й самі намагаються знайти споживачів, тому радять звертати увагу на рекламні пропозиції у поштових скриньках та газетах.
  • Подати заяву-приєднання до нового постачальника. Її можна заповнити на сайті або надіслати на електронну пошту компанії. Для заповнення заяви може знадобитися EIC-код – персональний газовий номер об'єкта газопостачання. Його можна знайти у старому договорі з постачання газу або в рахунку за розподіл газу.
  • Подати паспортні дані, ідентифікаційний код, документ, що засвідчує право власності або оренди житла, останній рахунок за газ. Важливо знати, що постачальник може вимагати додаткові документи, точний перелік має бути визначений на сайті компанії.
  • Дочекатися підтвердження про перехід. Відповідь від нового постачальника повинна надійти за 21 день. Компанія має письмово повідомити дату, з якої почне постачання газу.
  • Отримати і сплатити фінальний рахунок від попереднього постачальника. Спеціально розривати стару угоду не доведеться. Вона буде анульована автоматично після укладення нової.

 

Найчастіші питання по зміні постачальника газу

Скільки разів можна обирати постачальника природного газу?

Законодавство не обмежує побутового споживача у цьому. Бажаєте змінити постачальника – пройдіть знову усю процедуру.

Хто такий постачальник «останньої надії»?

Це визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений проміжок часу (не більше 60 діб).

Чому не може були здійснено зміну постачальника газу автоматично, без участі у цьому процесі споживача?

Автоматична зміна постачальника природного газу не передбачена законодавством, споживач має сам визначитися.

Як розірвати договір з колишнім постачальником природного газу ?

Не треба розривати договір з колишнім постачальником природного газу. Це відбудеться без участі споживача після включення споживача до Реєстру споживачів нового постачальника. Про це турбується саме новий постачальник.

Чи потрібно після зміни постачальника природного газу продовжувати передавати покази лічильника? Яким чином та кому?

Потрібно. Кожен побутовий споживач природного газу має 2 договори: на постачання природного газу та на його розподіл. Це дві різні послуги. Постачальника природного газу ми обираємо вільно, облік споживання газу здійснює газорозподільча компанія  – [компанія облгазу]. Вона є природним монополістом на території області і її не можна змінити. Покази лічильників, які і раніше, треба передавати щомісяця з 1 по 5 число до [компанія облгазу], який формує рахунок за розподіл природного газу. Це можна зробити в особистому кабінеті, додатку, чат-боті облгазу у Viber та Telegram або в будь-який інший зручний спосіб.;

Кому сплачувати за розподіл природного газу?

За розподіл природного газу продовжуємо сплачувати газопостачальній компанії [компанія облгазу].

Як розрахуватися з попереднім постачальником природного газу?

Після зміни постачальника природного газу попередній постачальник протягом 6 тижнів надішле остаточний рахунок, який необхідно сплатити протягом 10 днів з дня отримання, або у разі незгоди з ним  звернутися до суду.

Як бути, якщо утворилася переплата попередньому постачальнику природного газу?

У разі переплати необхідно звернутися з паспортом та оригіналами платіжних документів до цього постачальника природного газу (де є переплата) та написати заяву про повернення надміру сплачених коштів за спожитий природний газ.

Чому потрібно сплачувати за розподіл природного газу, якщо газові труби люди прокладали власним коштом?

Потрібно. Споживачі сплачують за розподіл природного газу та за обслуговування мереж, а не за прокладені труби.

Чи потрібно визначатися з постачальником природного газу власникам квартир з централізованим опаленням?

Потрібно, якщо вони використовують газ для приготування їжі чи підігріву гарячої води, вони також обирають постачальника природного газу.

Загалом процедура нескладна і доступна онлайн. Чимало компаній створюють власні інструкції зі зміни постачальника. Наприклад, можна подивитись навчальне відео, як швидко змінити постачальника газу.

Читайте також: В Україні з 1 травня запрацює річна ціна на газ. Що це змінить для споживачів

Змінити постачальника газу можуть мешканці і приватних, і багатоквартирних будинків. Експерти уточнюють, що отримувачі субсидій та пільг так само безперешкодно можуть змінювати компанію. Для пільговиків навіть дія спрощена процедура. При зміні постачальника споживач вказує, що він отримує субсидію чи пільгу, а постачальник передає органам соцзахисту дані про клієнтів пільгової категорії та ціни до 20-го числа кожного місяця. Споживачеві не потрібно самостійно звертатися до органів соцзахисту.

Відповіді на основні питання

Що потрібно знати під час зміни постачальника?

  • Споживач не контактує зі старим постачальником та не зобов’язаний отримувати довідку про відсутність боргу. Угода про постачання газу із попередньою газовою компанією розривається автоматично з моменту укладання угоди із новою.
  • Новий постачальник має право відмовити споживачеві у підписанні договору за наявності боргів перед старим постачальником. Водночас, наявність боргів більше не є завадою для процедури зміни постачальника. Якщо клієнт визнає борги, їх потрібно буде сплатити чи реструктурувати.
  • Якщо людина не погоджується з нарахуваннями за спожитий газ, наприклад, через застосування так званих «теплових» коефіцієнтів, то боргове питання можна і потрібно вирішувати в судовому порядку. При цьому подібні суперечки та судові процеси не мають стати на заваді зміні постачальника. Споживач має право обрати собі нову компанію-постачальника газу.

Які дії нового постачальника?

  • Новий постачальник, отримавши заяву-приєднання, не пізніше ніж на третій робочий день з дня отримання заяви, скеровує повідомлення про намір побутового споживача змінити постачальника природного газу на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи. При цьому діючий постачальник автоматично отримує повідомлення про намір його споживача укласти договір з іншим постачальником.
  • Новий постачальник розглядає подані документи та приймає рішення. Зазвичай, постачальник зв’язується з клієнтом протягом двох-трьох днів. Уся процедура на практиці триває близько десяти днів. Максимально передбачений термін для надання відповіді – 20 днів з моменту отримання від споживача заяви-приєднання.
  • У разі згоди постачальника укласти договір із споживачем, він вносить інформацію про нового споживача у свій Реєстр споживачів та з наступного дня починає постачати газ новому споживачеві.
  • Після завершення процедури зміни постачальника новий постачальник протягом трьох робочих днів письмово повідомляє побутового споживача про дату, з якої здійснюється постачання природного газу.

Чи потрібно прокладати нові труби?

  • Ні, прокладати нові труби не потрібно. Трубами опікуються не газопостачальні компанії, а оператори газорозподільчих мереж (облгази). Змінити облгаз не можна, оскільки в регіоні це – природна монополія. Тобто труба одна, а використовувати її для постачання газу можуть сотні постачальників.

Чи потрібно сплачувати за доставку газу після зміни постачальника газу?

  • Потрібно, оскільки за газ як товар ви сплачуєте новому газопостачальнику, а за доставку – облгазу. Послуга доставки газу надається споживачам незалежно від того, хто в нього постачальник. За доставку газу треба платити облгазу до 20 числа поточного місяця.

Якщо раніше мені відключили газ?

Споживач, якому припинено (обмежено) постачання через борг, також може скористатись правом на зміну постачальника газу. Проте постачання газу новим постачальником може здійснюватися після оплати всієї заборгованості перед попереднім постачальником, який припинив (обмежив) постачання газу.

Як розрахуватися із старим постачальником?

Після отримання на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи повідомлення про намір споживача укласти договір постачання природного газу з іншим постачальником, чинний постачальник не має права припинити або обмежити постачання природного газу на об’єкт цього споживача.

З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу, чинний постачальник здійснює постачання природного газу споживачу до дня початку постачання природного газу новим постачальником. Дія угоди з чинним постачальником автоматично припиняється на наступний день після реєстрації споживача в Реєстрі нового постачальника.

Попередній постачальник не пізніше ніж через шість тижнів після розірвання договору зобов’язаний виставити такому споживачеві остаточний рахунок з урахуванням усієї непогашеної суми заборгованості. Побутовий споживач зобов’язаний здійснити оплату такого рахунку не пізніше десяти робочих днів з дня виставлення такого рахунку.

Чи треба буде передавати дані про споживання газу з 1 по 5 число?

Треба, оскільки облік споживання газу здійснює газорозподільча компанія (облгаз). Вона є природним монополістом на вашій території і її не можна змінити. Тому потрібно з 1 по 5 число кожного місяця передавати показання лічильника газу в особистому кабінеті, додатку, чат-боті облгазу у Viber та Telegram, або в будь-який інший зручний спосіб.

Щодо квитанції на оплату газу, то це є обов’язок постачальника і саме він надсилає їх клієнту. Тому варто пам’ятати, що питання щодо обсягів споживання необхідно адресувати облгазу, а щодо нарахувань – новому постачальнику газу.

Підготувала Ольга Шведа


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!