
фото умовне
Нещодавно заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач повідомив про можливу забудову п’яти житлових кварталів у Сокільниках. Йдеться про територію у 158 га, яку планують включити до меж села — вона прилягає до львівського аеропорту.
Зубач стверджує, що таке рішення призведе до «катастрофічного навантаження на транспортну та освітню інфраструкутуру, інженерні мережі Львова» та зменшення проєктної площі міста.
«Сокільники хочуть увести 158 га у межі села. Це автоматично дозволить їм збудувати 5 нових житлових кварталів уздовж злітної смуги аеропорту. Мова про додаткові 1,3 млн квадратних багатоквартирного житла замість сільгоспугідь. Унаслідок цього Львів отримує в сусіди не село Сокільники, а такий собі райцентр на 50 тисяч мешканців», – стверджує він.
Читайте також: Територію одного з міст Львівського району розширили
За словами чиновника, новий генеральний план Сокільників затвердили із порушеннями: без погодження з суміжними громадами, зокрема з Львівською МТГ. У міськраді стверджують, що це порушує порядок розроблення містобудівної документації, затверджений урядом у 2021 році.
Водночас, міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що йдеться про «найбільшу земельну аферу останніх десятиліть», пов’язану з незаконним виділенням ділянок вартістю понад 4 млрд грн.
За його словами, частина території раніше безоплатно передавалась депутатам і чиновникам, а згодом її перекупили забудовники: «які тепер намагаються терміново розширити межі сусіднього села Сокільники, щоб збудувати п’ять кварталів багатоповерхівок біля львівського аеропорту. У результаті населення Сокільників може зрости з 8 до 50 тисяч мешканців. Це фактично новий районний центр — але абсолютно без жодної необхідної інфраструктури!
Жодних шкіл, дитсадків, лікарень чи соціальних об’єктів у справжніх планах забудови немає. Нові мешканці житимуть у висотках, але користуватимуться всіма благами Львова».
«Твоє місто» запитало в львівського архітектора Юрія Столярова, як на його думку на Львів вплине можлива забудова Сокільників. Він вважає, що в цьому справді є загроза, адже в селах немає відповідних комунікацій, комунальних та рятувальних служб. Зокрема, більшість нових мешканців Сокільників поїдуть у Львів на роботу, бо село не зможе забезпечити достатню кількість робочих місць, а це створить навантаженння на вулицю Кульпарківську. На його думку, вплив забудови Сокільників Львів відчує не одразу, а десь через 2-5 років.
«Раніше були будівельні норми, що в селах забудова не могла перевищувати 4 поверхи, її скасували. Зараз забудова в селах наче без правил. Здавалося б, логічно, яка багатоповерхова забудова у селі? Там немає води з відповідним тиском, комунальних служб, рятувальних служб. Але чомусь селам це не заважає проектувати багатоповерхівки.
Якщо станеться пожежа, то туди поїдуть пожежники зі Львова. А транспорт... Потім ніхто не зупинить людей, які захочуть поїхати у Львів. А більшість з них захочуть. Якщо подивитись на генплан Сокільників, то він створює 50 тисяч нових мешканців. На цю кількість мало б бути 6-20 тисяч робочих місць, але їх стільки не буде. Як мінімум 1-2 людини зі сім'ї буде їхати у Львів», – сказав Юрій Столяров.
За його словами, вулиця Кульпарківська у Львові завантажена і транспортні моделювання свідчать про те, що ситуація буде погіршуватися. Розвантажити її можна тільки радикальними речами, наприклад, подовженням вулиці Луганської, вздовж колії до Ряшівської, а далі до Городоцької, а також будівництвом міської електрички, розвитком швидкісних ліній громадського транспорту. Проте це потребує мільярдів інвестицій.
Зокрема, архітектор вважає, що загрозою для Львова також є будівництво зі сторони Зубри, де планують звести багатоповерхівки. Водночас, на його думку, якщо порівняти вулицю Кульпарківську зі Стрийською, то там ситуація краща.
«Схожа проблематика є на вулиці Стрийській, проте вона ширша і має більше можливостей, наприклад, для створення додаткової смуги для громадського транспорту. Зокрема, там планують зробити перехоплювальний паркінг. Відтак ця вулиця може легше справитися з забудовою, на Кульпарківській ситуація гірша», – зауважив Юрій Столяров.
Зазначимо, що журналісти «Твого міста» звернулися за коментарем щодо цієї ситуації до голови Сокільницької сільської ради Тараса Сулимка, голови Львівської районної ради Андрія Сулима та голови комісії з питань будівництва, архітектури, ЖКГ, транспорту Львівської районної ради Олександра Сироїда, проте станом на момент публікації відповіді не отримали. Редакція готова додати інформацію, як тільки нам прокоментують.
Реакцію голови Сокільницької сільської ради Тараса Сулимка можна прочитати за посиланням.
Нагадаємо, на вул. Стрийській, поблизу іподрому, до кінця 2025 року планують облаштувати перехоплювальний паркінг. Це дозволить зменшити навантаження приватних авто на міську дорожню мережу.
Про перехоплювальні паркінги у Львові говорять вже декілька років. «Твоє місто» писало про паркінг на вул. Стрийській детальніше. Зокрема, там планують зробити третю смугу руху для громадського транспорту.
Юлія Кметик
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.