Служба безпеки України та Національна поліція затримали двох агентів ФСБ, які готували підрив однієї з адміністративних будівель у центрі Києва та намагалися втекти до Російської Федерації. Про це повідомили у пресслужбі СБУ.
Затримання зловмисників та правова кваліфікація
За даними правоохоронців, до скоєння злочину причетні двоє місцевих мешканців віком 34 та 35 років. Один із них — мобілізований військовослужбовець, який самовільно залишив військову частину, інший — столичний маркетолог.
Обох фігурантів затримали у пасажирському потягу на Чернігівщині. Після мінування будівлі у столиці вони планували нелегально перетнути кордон через річку за допомогою надувного човна, потрапити до Білорусі, а звідти — до Росії. Агенти збиралися активувати вибуховий механізм дистанційно, перебуваючи вже в дорозі. Під час обшуків у них вилучили смартфони з доказами співпраці з ворогом та надувний човен.
Слідчі СБУ повідомили затриманим про підозру за ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 258 Кримінального кодексу України (закінчений замах на вчинення терористичного акту). Наразі зловмисники перебувають під вартою, їм загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Також вирішується питання щодо додаткової кваліфікації їхніх дій за фактом державної зради, вчиненої в умовах воєнного стану.
"Служба безпеки та Національна поліція запобігли резонансному теракту в Києві. За результатами дій на випередження затримано двох агентів фсб, які готували підрив однієї з адміністративних будівель у центрі Києва. Як з’ясувало розслідування, фігуранти заклали саморобний запальний пристрій, який мав спричинити загоряння та вибух генераторної установки біля адмінкорпусу", – йдеться у повідомленні СБУ.
Вербування, деталі теракту та попередні завдання
Обставини вербування
Фігуранти потрапили у поле зору російських спецслужб через Telegram-канали, де вони публікували коментарі на підтримку кремлівського режиму. Представники ФСБ завербували киян, пообіцявши їм у разі виконання завдання "нелегальну евакуацію" на територію РФ та подальше працевлаштування до лав своєї спецслужби.
План здійснення теракту
Для проведення підриву агенти отримали з Росії інструкцію з виготовлення саморобного запального пристрою. Вони заклали його під генераторну установку в Шевченківському районі столиці. За задумом організаторів, підрив технологічного обладнання мав призвести до значного вогневого ураження сусіднього адмінкорпусу.
Крім того, навпроти місця запланованого теракту фігуранти встановили замасковану телефонну камеру з віддаленим доступом для ФСБ. Щоб позбутися речових доказів, її спорядили другим саморобним вибуховим пристроєм, який планували підірвати вже після вибуху генератора.
Попередні завдання для ФСБ
Перед спробою підриву в Києві затримані виконали кілька "тестових" завдань російської спецслужби:
- облаштували схрон зі зброєю та боєприпасами у лісосмузі в передмісті Києва, надіславши геолокацію з мітками представникам ФСБ для подальшого використання у підривній діяльності;
- затриманий військовослужбовець передавав ворогу інформацію про військові об’єкти, зокрема про один із полігонів, розташоване там озброєння та кількість особового складу.
У зв'язку з цим Служба безпеки України завчасно вжила заходів для убезпечення локацій Сил оборони, які перебували в зоні активності агентів та цікавили російську сторону.






