Львів оптимізує транспортну мережу. 10 кроків, які варто зробити

3284 0
Побудова маршрутної мережі Львівської МТГ має базуватися на пріоритеті міського електричного транспорту: трамваїв, тролейбусів (в тому числі – із автономним ходом) та електробусів.
Фото: Анна Чистякова

Фото: Анна Чистякова

10 грудня 2021 року міський голова Львова Андрій Садовий підписав розпорядження № 621 про створення робочої групи щодо оптимізації мережі громадського транспорту Львівської міської територіальної громади. Ця оптимізація мала бути спричинена впровадженням «е-квитка» в громадському транспорті. Що потрібно зробити для цієї оптимізації мережі громадського транспорту, аналізує голова постійної депутатської комісії транспорту, зв’язку та міської мобільності ЛМР Ігор Зінкевич.

Читайте також: Чому простоюють трамваї «Електрон», які Львів купив лише кілька років тому

Кілька років тому з ініціативи тодішнього радника міського голови Львова Андрія Білого в комунальному громадському транспорті встановили автоматизовані системи обліку пасажирів. Я, як депутат, намагався отримати інформацію про пасажиропотік на основних маршрутах. Проте всупереч законодавству України, ці дані мені не надали.

Отже, робоча група нібито збирається, але мене, як депутата, в цю групу, яку створили, ще ні разу з моменту створення не покликали.

Зараз, коли система «е-квиток» ніби й запущена, але пільгові картки отримало дуже мало людей, важко говорити про більш-менш точний облік пасажиропотоку за допомогою обладнання «е-квитка». У той же час навіть без точного підрахунку пасажирів, орієнтуючись за скарги і звернення пасажирів, б я хотів донести до членів робочої групи і до всіх мешканців Львовської громади деякі принципи оптимізації мережі громадського транспорту.

1. Побудова маршрутної мережі Львівської МТГ має базуватися на пріоритеті міського електричного транспорту: трамваїв, тролейбусів (в тому числі – із автономним ходом) та електробусів.

Наразі говорити про повну відмову від дублювання трамвайних і тролейбусних маршрутів автобусними не доводиться. Перш за все через те, що левова частка трамвайних вагонів є застарілими, ненадійними і потребують глибокої модернізації, яку потрібно було почати багато років тому. 

Отож, наразі потрібно визначити основні напрямки, які зараз можуть забезпечуватися новими трамваями «Електрон» і вживаними трамваями із Німеччини, які мають більш високу надійність. 

Тому потрібно організувати трамвайний рух таким чином, щоб на цих напрямках мінімально курсували старі, зношені вагони, які можуть паралізувати рух.

Щодо тролейбусного транспорту, тут ситуація значно краще. Перш за все тому, що маємо 60 низькопідлогових тролейбусів «Електрон» 2014 – 2020 років випуску, 17 модернізованих у 2016 – 2019 роках тролейбусів «Skoda». 

Ці тролейбуси є надійними в експлуатації. Крім того, навіть в разі поломки, тролейбус не блокує рух наступних авто. Відповідно, уже зараз потрібно зменшити дублювання тролейбусних маршрутів автобусними. Крім того, потрібно кінцеві зупинки тролейбусних маршрутів № 22, 27, 29, 30 і 32 перенести із вул. Університетської на пл. Різні, таким чином покращивши умови пересадки на тролейбуси в центральній частині міста Львова. 

І ще раз нагадую про потребу продовження траси тролейбусних маршрутів № 23 і 30 до станції Скнилів. Це дозволить забезпечити зручну пересадку пасажирів із приміських поїздів Стрийського і Самбірського напрямків.

2. Нова схема маршрутів громадського транспорту повинна забезпечувати зручне добирання до усіх важливих об’єктів на території міста. 

Маршрути громадського транспорту повинні проходити на мінімальній відстані від закладів охорони здоров’я, реабілітаційних центрів та ін.

Наразі маємо велику проблему, бо маршрути громадського транспорту не обслуговують багато лікувальних закладів. Для прикладу – Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «Охмадиит». До неї не курсує жодний громадський транспорт. І це необхідно виправляти. Погана комунікація із «Центром легеневого здоров’я», а ця лікарня має важливе значення під час епідемії Covid-19. Я назвав лише ці два лікувальні заклади, але це не є вичерпний перелік. Тому я наполягаю, щоб розглянули питання близькості громадського транспорту для кожного без виключення лікувального закладу на території Львівської МТГ незалежно, чи це є міський чи обласний заклад.

3. Потрібно збільшити охоплення території міста маршрутами громадського транспорту. 

На жаль, маємо нині таку ситуацію, коли цілі великі квартали у Львові повністю позбавлені громадського транспорту. Це, для прикладу, район Високого Замку, мікрорайон приватної забудови вздовж вулиці Старознесенської та ін. Мені скажуть, що ці райони, не генерують великого пасажиропотоку, тому громадський транспорт тут нерентабельний. Але я нагадаю – в цих районах живуть люди літнього віку, маломобільні – люди, яким вкрай потрібен громадський транспорт, адже пішки їм пересуватися важко. Вирішенням транспортної проблеми для таких районів мають бути невеликі автобуси, які підвозять пасажирів до кінцевої інших автобусних, тролейбусних чи трамвайних маршрутів.

Загалом ми маємо визначитися із нормою максимальної відстані до зупинки громадського транспорту і, відштовхуючись від цього показника, планувати нову мережу громадського транспорту. Адже громадський транспорт має бути максимально доступний.

4. Необхідно визначитися із облаштуванням транспортно-пересадкових вузлів на території міста.

Йдеться не тільки про пересадки між маршрутами міського транспорту, але й пересадки із приміських поїздів на міський транспорт, доступність автостанцій та ін.

Транспортно-пересадкові вузли мають відповідним чином бути обладнані. Йдеться і про павільйони-почекальні, і про санітарно-побутові приміщення для водіїв громадського транспорту, і про інформаційні стенди та табло, і про термінали для купівлі і поповнення «е-квитка».

Наразі, на жаль, маємо тільки один транспортно-пересадковий вузол на площі Двірцевій, який відповідно обладнаний. Щонайменше, потрібно облаштувати такий вузол біля автовокзалу «Львів» на вул. Стрийській та автовокзалу «Північний» на вул. Липинського – Б. Хмельницького. На жаль, це питання не врахували при реконструкції вулиці Б. Хмельницького і це треба виправити.

5. Маємо максимально зменшити кількість транспорту, який прямує через центральну частину міста

Треба віддати перевагу «хордовим» сполученням між густонаселеними мікрорайонами і промисловими зонами. Зокрема, варто розглянути запуск кільцевих автобусних маршрутів, які без заїзду в центральну частину міста поєднували б переферійні мікрорайони Львова.

6. Потрібно скласти перелік найбільш проблемних перехресть, які є «генераторами» заторів і, відповідно, гальмують швидкість руху громадського транспорту. 

Далі необхідно пропрацювати заходи покращення пропускної здатності за рахунок організації розв’язок на кожному такому перехресті, в тому числі в різних рівнях. Ці заходи потрібно впровадити у максимально короткі терміни.

Якісний сучасний громадський транспорт – це дороге задоволення. Для прикладу, один сучасний трамвай «Електрон» на 5 секцій за вартістю наближається до вартості невеликого мосту чи шляхопроводу. Тому треба забезпечити максимальну експлуатаційну швидкість для громадського транспорту за рахунок відповідних інженерних засобів – мостів, шляхопроводів, тунелів та ін.

Щодо «смуг для громадського транспорту», намальованих жовтою фарбою на асфальті, то місто вже переконалося – таке не працює, адже в місті забагато проблемних перехресть, які і є проблемою для громадського транспорту.

7. Потрібно врахувати можливості залізничного сполучення, як у межах міста, так і у межах МТГ. 

За відсутності фінансових можливостей будівництва метрополітену чи підземного трамвая у Львові, міська залізниця (U-bahn) може бути виходом для міста. І тут потрібно враховувати використання не тільки магістральної мережі «Укрзалізниці», але й локальних залізничних гілок на території міста, в тому числі – під’їзних колій підприємств. Все це потрібно добре вивчити. Не виключаю, що певні колії потрібно взяти на баланс міста.

8. Питання оптимізації транспортної мережі міста мають опрацьовуватися паралельно із покращенням умов праці водіїв громадського транспорту. 

Треба нарешті вирішити питання із організацією пунктів харчування для водіїв, в тому числі – мобільних, створених на базі старого рухомого складу (автобусів і тролейбусів, що зараз простоюють).

9. Робота над оптимізацією мережі громадського транспорту не повинна вестися потайки від мешканців міста. 

І фірма-підрядник ТзОВ «Оресунд», яка задіяна в процесі, і управління транспорту, і робоча група мають звітувати про проміжні результати роботи. Крім того, важливо організувати прийом пропозицій від мешканців щодо оптимізації роботи громадського транспорту та їх розгляд.

10. «Транспортна реформа» не повинна звалитися львів’янам як сніг на голову. 

Вважаю, що оптимізація маршрутів громадського транспорту має здійснюватися еволюційно, поетапно, відповідно до певної «дорожньої карти». Обов’язково має бути спеціальна інформаційна компанія – стенди і плакати на зупинках, інформація через ЗМІ, розповсюдження інформаційних буклетів та ін. Згадаймо «транспортну реформу – 2012» і врахуймо всі тодішні помилки і прорахунки, щоб не допустити їх знову.

Те, що я тут написав – це не є виключний перелік проблем, які потрібно вирішити. Але це те, що я бачу із свого досвіду депутатської діяльності із 2015 року. Сподіваюся, що мої пропозиції почують і врахують, а також мене почує керівник департаменту міської мобільності Олег Забарило. 

І на кінець додам, є мережа 2012 року і цю мережу потрібно оптимізовувати на базі вивченого пасажиропотоку. Також є рішення виконавчого комітету щодо вивчення пасажиропотоку, але керівник управління транспорту Орест Олеськів його ігнорує.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

 

 

 

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!