Конкурс громадського бюджету не має бути битвою шкіл і дитсадків

5351 0
Проекти ремонтів у навчальних закладах не мали б конкурувати із загальноміськими проектами, а систему голосування онлайн слід удосконалити.

Автор одного з проектів-переможців торішнього конкурсу громадського бюджету Юрій Тер-Арутюнян пропонує виділити в окрему категорію проекти закладів освіти та вдосконалити механізм голосування, щоб запобігти використанню адмінресурсу.

Дуже тішить, що активність львів’ян росте невпинно. Люди гуртуються в громади, спілкуються з народними обранцями, залучають громадські організації та активістів, розробляють стратегії просування та популяризації своїх проектів. Водночас люди бачать і вірять, що вони справді можуть щось змінити. Торік я просив усіх голосувати й пояснював, що їм не «з’їсть усі гроші з картки» і що ніхто не використає їх приватну інформацію, а цього року ще в переддень голосування до мене почали звертатися мої друзі та знайомі з проханнями проголосувати та поширити інформацію про проекти.

Проте засмучує те, що громадський бюджет перетворився на битву шкіл та дитячих садочків. Його вже можна упевнено перейменовувати на «шкільний бюджет», особливо якщо переглянути статистику голосування за перший день: там самі шкільні проекти.

Проблема одночасної участі в конкурсі «громадських» проектів (тих, результатами яких зможе скористатись будь-який мешканець міста - бібліотека, вуличні тренажери, сквер, велопарковка, майданчик для тренування собак, лавочки, ліхтарі) та «приватних» проектів (тих, результатами яких зможе скористатись обмежене коло осіб – школа, дитсадок, прибудинкова територія) залишилася з минулого року: їй так і не знайшли розв’язання, хоча такі самі скарги вже були озвучені під час торішніх підсумків.

Читайте також: У Львові стартує голосування за найкращий проект громадського бюджету. Інструкція

Позицію, що проекти ремонтів у навчальних закладах не повинні конкурувати із загальноміськими проектами, підтримує більшість людей, із якими я про це говорив. Це унеможливлює чесну конкуренцію між проектами, бо у випадках з навчальними закладами є можливість використати адмінресурс. Цього року є факти примусу до голосування за шкільні проекти шляхом погроз та шантажу. Такий стан речей добряче демотивує авторів та симпатиків усіх інших проектів.

Логічно, що проблеми в дошкільних та шкільних навчальних закладах мали би бути усунуті за рахунок фінансування з бюджету. І це має відбуватись планово, а не за рахунок проектів, які проходять конкурс і які розробляють й просувають батьки учнів та колективи закладів. Фінансуватись мають усі заклади, а не ті, за які проголосували. Але, маємо те, що маємо, тому і викручуються люди як можуть. Активність їхня висока, а отже, й потреби справді є.

Моя пропозиція: для навчальних закладів створити окремий громадський бюджет для закладів освіти зі своїми голосуваннями. Відтак, люди матимуть змогу проголосувати за один «великий», за один «малий» проект і ще окремо за проект, який стосується садочка чи школи. На це варто виділити додаткові кошти – місто може собі це дозволити.

Деякі цікаві, на мій погляд, проекти мають статус «відхилено», але причина не зазначена. Потрібно додати коментарі про причини відхилення проектів, щоб люди (інші автори) не вбивали час на аналогічний проект наступного року. Також слід скласти чіткий перелік вимог та окреслити всі можливі варіанти проектів, які не зможуть пройти модерацію.

Категоризація проектів залишає бажати кращого. Звісно, я би взагалі бажав відокремити проекти по навчальних закладах в окремий бюджет. Але навіть поки його немає, я явно не очікую бачити проект «ремонт фасаду школи» в категорії «Освіта», «ремонт спортзалу школи» в категорії «Спорт», «заміна вікон у школі» в категорії «Енергозбереження», а «облаштування території школи» в категорії «Комунальне господарство». Так само ремонти шкіл є в категоріях «Навколишнє середовище», «Культура» і взагалі в усіх. Немає категорії «Загальноміські», що є вкрай неправильно. Деякі проекти не мають стосунку до конкретних районів, і їх примусово призначають до Галицького району.

Читайте також: Перемагають згуртовані. Як виграти конкурс громадського бюджету

Дуже хочеться, щоб модератори давали підказки авторам проектів щодо вмісту та особливо заголовків проектів, адже багато з них ні про що не говорять, а відкривати кожен, щоб дізнатися його суть, просто немає часу.

На жаль, не вирішилося питання для голосування онлайн для людей без львівської реєстрації – вони можуть віддати голоси лише в центрах надання адміністративних послуг із паспортом та документом, що підтверджує проживання, навчання, народження, володіння майном у Львові. Можна надати людям можливість надіслати адміністратору сайту копію документу, а він зніме обмеження на голосування через Bank ID для конкретної людини без львівської реєстрації.

Тож бажаю всім авторам проектів успіхів та наснаги, всім, хто голосує – чемної системи без збоїв, а команді проекту «Громадський бюджет Львова» терпіння та сил усе це витримати.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!