Як львівські стоматологи допомагають бійцям та дітям на війні

5015 1
Держава за 5 років не спромоглася зробити належних умов для лікування дітей на війні, допомога ж військовим також не завжди якісна.
фото: ліана шульган

фото: ліана шульган

Упродовж п'яти років в Україні працює проєкт «Тризуб Дентал», засновником та координатором якого є Ігор Ященко. У межах проєкту медики-волонтери їздять на схід лікувати військових, а тепер вже й дітей. Одна з львівських стоматологинь Ліана Шульган розповідає про те, як вперше наважилася на поїздку, чому туди варто їхати жінкам та які умови лікування пропонують бійцям.

Нещодавно я з колегами-медиками поїхали до бійців АТО у Карлівку, село в Мар’їнському районі Донецької області. Дорога – довга – майже доба з пересадкою у Києві, але вона того вартує. Поїзд Київ – Покровськ, – це, до речі, колишній поїзд, який їхав зі столиці до Донецька. Зараз Покровськ є кінцевим пунктом бойових дій на сході України.

Із допомогою проєкту «Тризуб Дентал», ініціатором якого виступив заслужений лікар України Мирон Угрин, перший такий виїзд відбувся у червні 2015 року. Так, в одному з будинків Карлівки, який так і називають «Домік», поставили дві стоматологічні установки. Не знаю, як все виглядало раніше, бо це – моя перша поїздка, але зараз там забезпечення на високому рівні: усе, що потрібно для діагностики, для лікування тощо. У цивільному житті таке далеко не у всіх стоматологів є. Мета проєкту – надати медичну стоматологічну допомогу бійцям-добробратам, які не є на забезпеченні у держави. Загалом уже маємо чотири повноцінно обладнаних стоматологічних крісла. 

Туди бригадами їздять волонтери-лікарі. На період, що залежить від спеціальності лікаря, організовують бійців за потребами, аби вони змогли перевіритися чи пролікуватися. Віднедавна почали займатися і дітьми, які живуть в тих регіонах. Оскільки основні центри медичних послуг для дітей залишилися в Луганську і Донецьку, прийняли рішення надавати від проєкту послуги дітям. Восени 2019 року львівські дитячі стоматологи доєдналися до проєкту. Лікарі заїжджають до школи, проводять огляди, дещо роблять навіть в школі, пишуть батькам рекомендації. Або волонтери привозять дітей на лікування: є дошкільнята, є й старші. Держава ж за 5 років не спромоглася зробити належних умов для лікування дітей на війні.

Це була моя перша поїздка і, зізнаюся, до цього боялася, хоча мої колеги, жінки в тому числі, їздили. Я вважала, що це небезпечно та й дуже далеко від дому. Так, ще я не знала, яким буде забезпечення, хто буде в кріслі, які будуть ті люди. Однак після поїздки впевнилася, що це дуже потрібно. І ось чому:

Поїздка допомагає ще раз оцінити те, наскільки нам тут тепло і спокійно, а це треба цінувати. Також ми вдома до кінця не можемо зрозуміти праці бійців, там же можна побачити реальну картину.

Туди мають їздити жінки. Заїзд є безпечним. Бійці відчувають турботу, в них з’являється відчуття материнської опіки, що їм теж необхідно. У будинку є умови, як на мене, чудові, щоби можна було кілька днів пожити. Є кухня, душ, чиста постіль тощо.  

Дітьми слід теж займатися. А ще показувати на власних прикладах, що Україна – це добре і безпечно, від нас, українців з інших областей, є допомога. Людям не байдуже на долі інших.

Що мене вразило – чистота самих військових. Вони доглянуті. А жінки мають охайний манікюр, фарбують очі. Тобто там жінка залишається жінкою при тому, що вона боєць. До речі, є можливість лікувати бійців в умовах загального знечулення – наркозу. Війна – це війна, а боятися візитів до стоматологів люди можуть з дитинства. Оскільки бійці стривожені, а їхня нервова система розхитана, то наркоз для них – можливість доброго сну.

За роки роботи проєкт охопив близько 40 тис. пацієнтів. Працювати приїжджають лікарі-стоматологи, зубні техніки, гігієністи, асистенти стоматологів з усієї України.

Закликаю стоматологів їхати й надалі допомагати. Там і діти, і дорослі хочуть мати здорові зуби, посмішку, повноцінно харчуватися тощо. Також ті послуги, які надають в межах проєкту, є набагато якіснішими, ніж ті, що вони отримують у військових поліклініках.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Цей медіа-продукт створено TvoeMisto.tv за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст продукту належить виключно TvoeMisto.tv і не завжди відображає погляди USAID або Уряду США. Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, в тому числі графічному та електронному, копіювання або використання у будь-який інший спосіб без відповідного посилання на оригінальне джерело та письмової згоди редакції ;TvoeMisto.tv заборонено.

This media product was produced by TvoeMisto.tv with the support of the United States Agency for International Development (USAID). The product content is solely TvoeMisto.tv and does not necessarily reflect the views of USAID or the US Government. Reproduction and use of any part of this product in any format, including graphic, electronic, copying or use in any other way without the corresponding reference to the original source and written approval from TvoeMisto.tv, shall be prohibited.


Читайте також:
10 Лютого, 2020 10:06
Ростислав Так тримати Ляно! Молодець, сильний і правильний вчинок !
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!