На правах реклами
фото івана станіславського/твоє місто

фото івана станіславського/твоє місто

Як стрес впливає на жінок та чому варто піти до гінеколога

3570 0
Як потурбуватися про себе в кризових ситуаціях та мінімізувати вплив стресу на жіноче здоров'я, а також як запобігти онконедугам і підготуватися до вагітності, Tvoemisto.tv запитало в гінекологині, медичної директорки Центру медичних інновацій NOVO Анжели Диби.

Чому важливо звертатися до гінеколога? Як часто це потрібно робити і які аналізи здавати? 

До 25 років жінка повинна звертатися до гінеколога один раз на рік, якщо немає жодних порушень чи інших скарг протягом року, зважаючи на генетику. Після 25 і до 45 років процедура не змінюється: один раз на рік потрібно проходити огляд в гінеколога, а також слід зважати на те, що було в жінки в цей період (змінюється стиль та спосіб життя тощо). Клімактеричний синдром (клімакс) змінює наш гормональний стан, тому радять двічі на рік записуватися на прийом до лікаря. 

Незалежно від віку є «золотий стандарт», якого треба дотримуватися. Під час огляду жінка має здати онкомазок (так званий ПАП-тест,) та аналізи на флору (інфекційні захворювання). Окрім цього, необхідно раз на рік оглядати молочні залози до 10 дня менструального циклу. Якщо в родині були генетичні захворювання, приміром, у мами, бабці, то жінкам після 45 років радять робити онкоскринінги, щоби попередити виникнення раку.

Після 42 років треба пам’ятати і про мамографію, яку варто проводити один раз на два роки.

Як підготуватися до огляду?

Якщо у вас є попередні результати обстежень чи аналізів, обовʼязково принесіть їх з собою. Окрім цього, рекомендують записати заздалегідь усі питання до лікаря, щоби під час візиту було простіше зорієнтуватися. Занотувати можна також інформацію про менструальний цикл (дата останніх місячних і середня тривалість циклу тощо).

Читайте також: Між медзакладами важлива синергія. Як центр NOVО розвиває медицину у Львові

Гігієна щодня та при менструації. На що слід звертати увагу?

Від гігієни залежить наш комфорт і те, як ми будемо далі жити. Тому цій культурі варто навчати дівчаток із самого дитинства. 

Особливо ретельно слід стежити за інтимною гігієною під час критичних днів. Навіть найменші знання тут можуть попередити безліч хвороб і ускладнень щодо жіночого здоров’я. Щоб відчувати комфорт кожного дня, раджу дотримуватися таких правил:

 • у період менструації проводити гігієнічні процедури слід не менше 2-х разів на день, використовуючи лише теплу проточну воду або використовувати спеціальні засоби, призначені для гігієни статевих органів. Ні в якому разі не можна використовувати мило для рук, оскільки в його складі є луги, що пересушують шкіру і слизову оболонку зовнішніх статевих органів;
 • щоб уникнути збільшення кровотечі, краще на деякий час відмовитися від купання в гарячій ванні, відвідування лазні і сауни. У ці дні краще приймати душ;
 • білизну потрібно змінювати щодня, а в разі протікання засобів гігієни відразу замінити її, аби уникнути неприємного запаху. На ніч бажано використовувати нічні прокладки, які мають великий ступінь поглинання;
 • якщо є намір купатися у відкритих водоймах під час менструації, то це легко зробити, використовуючи тампон. Тільки не варто забувати, що вводити його потрібно безпосередньо перед купанням, а після нього – змінити на новий;
 • змінювати гігієнічні прокладки або тампони потрібно 4-5 разів на день або частіше в період найбільш рясної менструальної кровотечі. В перші 2 дні після початку місячних;
 • оскільки в дні менструації матка перебуває у відкритому стані, то це робить її дуже вразливою до проникнення інфекцій. Найкращим рішенням буде утриматися від інтимної близькості;
 • після гігієнічних процедур бажано використовувати для витирання індивідуальний чистий рушник, спеціально призначений для інтимної зони. Висушувати обережно, прикладаючи м’який рушник, не розтираючи ним шкіру, оскільки слизові оболонки легко травмувати.

 

Як піклуватися про себе в кризових ситуаціях: коли надворі війна, а чимало жінок на передовій або з дітьми в бомбосховищах? 

Організм в критичні моменти непередбачуваний, і на тлі постійного стресу від війни, незбалансованого харчування та поганого сну менструальний цикл може збитися, тимчасово пропасти або розпочатися раніше.

Перш за все, потурбуйтесь про прокладки для місячних, щоденні прокладки, серветки для інтимної гігієни та туалетний папір. Покладіть їх у всі можливі кишені одягу та до аптечки, з якими йдете в укриття під час оголошення повітряної тривоги. Окрім цього, туди ж покладіть знеболювальні препарати, які допоможуть під час менструального болю. Від тампонів та менструальної чаші варто тимчасово відмовитись, адже ви не завжди матимете можливість змінити й утилізувати їхній вміст, а це може призвести до синдрому токсичного шоку.

Білизну треба продовжувати змінювати щодня, а якщо такої можливості немає  часто змінювати щоденні прокладки. Руки, які торкаються статевих органів, повинні бути чисті, і головне  мийте водою або серветками вульву акуратно, не проникайте вглиб піхви, щоб не поранити її та запобігти розвитку інфекцій.

Якщо ви в укритті, а місячні почалися  забудьте про сором. Найважливіше в цій ситуації  залишити всю зону статевого органу сухою та чистою. Пам'ятайте, що в цей момент кожен має одну і ту ж біду та не звертатиме увагу на вас. Просіть інших жінок прикрити вас, якщо почуваєтесь некомфортно.

Читайте також: Хто потребує йодопрофілактики. Розмова з ендокринологинею

Скористайтеся засобами інтимної гігієни, а якщо їх не маєте, то розпитайте у кожної жінки, чи має вона прокладки. Якщо ні в кого не знайдете, тоді точно у когось в аптечці повинні бути бинти та вата. Будь-який шматок одягу також може підійти у цій ситації. У сховищах повинна бути санітарна зона, де ви можете спокійно зробити свої справи.

Як війна та стрес впливають на жіноче здоров’я? Що у цьому випадку допоможе знизити прояви стресу під час вагітності?

Війна  найбільший стрес для тисяч українок впродовж останніх місяців, часто це призводить до проблем зі здоров’ям. В умовах постійного порушення режиму сну й харчування біологічний годинник жінки може давати непередбачувані й часом шкідливі для організму збої. Через стрес виникають різні порушення (йдеться і про менструацію, кисту, і дискомфорт в молочних залозах, і проблеми зі щитовидною залозою). Порушення менструальної функції, кровотечі – одні із найважчих наслідків, які надалі впливатимуть на те, чи зможе жінка завагітніти. Вони можуть стати причиною безпліддя.

Однак я часто нагадую своїм пацієнткам у стресових ситуаціях (коли місяць чи два немає менструації, але жінки пройшли гінекологічний огляд і є здоровими), що організм вміє протистояти недузі. Якщо ми одразу даємо таблетку, то він перестане боротися. Іноді не треба викликати менструацію спеціально, треба зачекати. Відсутність місячних – не вирок і не хвороба, стрес з часом проходить пройти, жінка заспокоюється, і в цій ситуації не буває пізно. Водночас, коли йдеться про жінок у 45-46 років, то це може свідчити про ранній клімакс. 

Якщо зʼявилася кровотеча, то ми повинні звернутися до спеціаліста, щоби її зупинити. 

На жаль, почуття стресу – не рідкість при вагітності, а якщо перебувати в ньому постійно, то це приносить деякий дискомфорт і негативні наслідки.

Як знизити прояви стресу при вагітності:

 • здорове харчування і повноцінний сон (не менше 8 годин);
 • легкі фізичні вправи, які, крім того, є ще й хорошою профілактикою болю в спині і розвантаженням для хребта;
 • перинатальні курси для вагітних, які не тільки здатні розвіяти міфи і сумніви, а й надати майбутній мамі необхідні знання про те, чого очікувати під час вагітності і після неї;
 • заняття улюбленим видом творчості або рукоділля (малювання, в'язання, шиття, плетіння, кольоротерапія);
 • спілкування лише з людьми з позитивною енергетикою, адже саме наше оточення робить нас щасливими або нещасними.

 

Гормональні контрацептиви. Поясніть, чому категорично заборонено займатись самолікуванням і які способи контрацепції можна обрати самостійно?

Гормональна контрацепція потрібна у двох випадках. По-перше, у межах лікувального процесу, і, по-друге, – коли жінкам потрібен захист від незапланованої вагітності. У цій ситуації вона допомагає, тому треба зрозуміти, для чого ми це робимо. Просто піти і купити таблетки в аптеці я не раджу, адже перед цим обов'язково має бути консультація у лікаря-гінеколога. 

Багато жінок цим зловживають, а потім приходять до спеціалістів із кровотечами, збоями менструального циклу, болем в грудях. Є такі захворювання, як-от варикоз, що стає бар'єром для прийому таких препаратів.

Препарати є різноманітні, вони мають різні гормональні складники, покази, протипокази, побічні дії. Для того, щоб правильно визначитися з дієвим засобом контрацепції, обовʼязково зверніться до лікаря.

Як підготуватись до вагітності: що пропонує Центр медичних інновацій NOVO?

У нас розроблена програма «Супровід вагітності» – це облік під час вагітності, такий самий, як і в державній установі, але все побудовано логічніше та з думкою про комфорт пацієнтів. Приміром, не потрібно приходити кілька разів, а в один день можна зробити УЗД, отримати консультацію фахівця, здати аналізи і мазки. 

Супровід складається з трьох триместрів (один триместр – це три відвідування Центру), куди входять аналізи (загальний аналіз крові, кров на цукор), ультразвукова діагностика, консультації суміжних спеціалістів, школа материнства (підготовка до грудного вигодовування). Жінка також може розраховувати на догляд за дитиною у нашому Центрі. Ми маємо педіатрів, зокрема послугу виїзду спеціаліста додому. 

 

Побутує думка, що онкологія передається на генетичному рівні, чи правда це? Як зменшити ризик онконедуг?

Насправді відсоток того, що онкологія передається спадково, дуже малий. Немає такого дослідження, яке вказувало б, що рак молочної залози передається від матері до доньки чи від бабусі до онуки. Це називається фактором ризику. Жінки, в чиїх родинах були випадки таких хвороб, зазвичай, є у групі ризику. Окрім цього, важливим моментом є спосіб їхнього життя (наскільки він стресовий/нестресовий, рухливий/нерухливий), вплив також має навколишнє середовище, харчування. Недуга може бути спровокованою і швидко розвиватися. В основному, у жінок з групи ризику найчастіше виявляють рак молочних залоз, шлунково-кишкового тракту, яйників, а також меланому.

Отже, раджу пам’ятати про планові огляди, тобто раз на рік, а після 45 років – двічі на рік здавати онкомазки, робити УЗД молочних залоз, жіночих статевих органів, після 42 років – проходити мамографію і консультацію мамолога. Це повинно бути «золотим стандартом» для жінок, в родині яких спостерігаються такі захворювання, проте вони хочуть бути здоровими та залишатися активними ще протягом багатьох років.

Контакти Центру медичних інновацій NOVO: 

Сайт: https://www.novo.lviv.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/NOVOCENTRE

Номер телефону: +38 097 359 4 595

E-mail: [email protected]

Ольга Коваль
 
Фото Івана Станіславського/Твоє місто

Твоє здоров'я

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!