На правах реклами
Фото: Твоє місто/Іван Станіславський

Фото: Твоє місто/Іван Станіславський

Між медзакладами важлива синергія. Як центр NOVО розвиває медицину у Львові

2487 0
Центр NOVО працює у Львові на основі концепції благодійної медицини. Тут можна отримати чималий спектр медичних послуг – від консультації та діагностики до рекомендацій щодо лікування від спеціалістів різних медичних напрямів. На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну благодійна робота центру дещо змінила свій формат, і не тільки призупинилась, а й посилилась. Нині, попри воєнний стан, центр і далі переймає найкращий закордонний досвід, впроваджує інновації та допомагає. В інтерв’ю Tvoemisto.tv голова наглядової ради NOVO Олександр Максимчук розповів про особливість концепції, за якою заклад працює вже 9 років, із якими проблеми вони стикнулися через велику війну та як планують брати участь у позитивних змінах у медицині Львова.

Насамперед розкажіть, як ви вибудували концепцію благодійної медицини у своєму закладі, в чому її суть?

Благодійність і медицина дуже пов’язані. У світі багато медичних центрів працює на засадах неприбутковості. В Італії, приміром, майже половина медзакладів функціонують під орудою Католицької церкви: йдеться про лікарні, госпіси, сиротинці. Це не нова модель для світу, і вона активніше відновляється в Україні.

Ми не державний заклад, ми не створили великий ендавмент, не маємо мецената-мільярдера, але нам вдалося знайти ресурс – перший ресурс для створення самого центру. У цьому нам допоміг відомий канадський меценат Джеймс Темертей, а також інші великі благодійники. Ми й далі намагаємося цей ресурс підтримувати. Крім цього, є страхові компанії, які скеровують до нас своїх клієнтів. Саме ця модель благодійних внесків і послуг допомагає оновлювати обладнання, виплачувати зарплати працівникам тощо.

Також NOVO є членом «Асоціації благодійників України», а я очолюю цю Асоціацію і Наглядову раду медичного центру. Якась частина благодійних внесків, які до нас поступають, іде на конкурс «Благодійна Україна» чи на інші благодійні, соціальні проєкти, допомогу соцслужбам тощо.

Із якими ризиками чи перешкодами ви стикнулися, коли почали впроваджувати цей принцип?

Найперше з нерозумінням нашої моделі. Ми в ній працюємо вже майже 10 років, але багато людей знають тільки приватну й державну медичні структури. А ви ніколи не думали про щось третє? Маю для цього добрий приклад: коли ви йдете до церкви, то це до приватної установи чи до державної? Чи вона належить владиці, священнику? Ні, це церква – це теж, в якійсь частині, благодійне. І не так важливо, як працює модель, головне, щоби пацієнт отримав якісну послугу.

Благодійників у нашому суспільстві дуже часто сприймають неправильно. Люди вважають, що вони мають лише віддавати. Знову ж таки приклад – Український католицький університет – заклад не державний і не приватний. Він не належить одній людині, він належить Церкві, і на його успіх працює багато жертводавців. Приблизно та ж сама модель працює у нас: ми маємо Наглядову раду, залучали, коли створювали цю модель, цікавих і дорадчих людей зі знаннями. Наприклад, заслуженого лікаря України, громадсько-політичного діяча Василя Князевича, академіка, президента Асоціації педіатрів України Юрія Антипкіна, вченого у галузі медицини Володимира Козявкіна, який допомагає з реабілітацією дітей із церебральним паралічем, закордонних друзів – Богдана Маланяка, Василя Лончину та інших. З їхньою допомогою, порадами й багаторічним досвідом ми створювали наш центр.

Зараз у нас успішно працює 100 працівників, ми надаємо якісні послуги, за потреби пояснюємо, що з благодійною концепцією працівники теж повинні отримувати заробітну плату, а ми маємо обслуговувати магнітно-резонансний і комп’ютерний томографи, що коштує великих грошей, платити комунальні послуги, орендну плату тощо. Водночас ця модель унікальна, бо передбачає самоокупність. Ми вкладаємо гроші, які заробили, на благодійні програми, на розвиток. Наприклад, у хірургію, яку ми відкрили перед 2022 роком, вклали кошти, які залучили з роботи діагностичного відділення.

У яких напрямках зараз працює ваш центр?

Ми працюємо у понад 10 напрямках: радіологія, кардіологія, гінекологія, ендокринологія, гастроентерологія, неврологія та в інших. У нас можна отримати консультації дитячого ортопеда, гастроентеролога, гінеколога, педіатра. Однак ми сильні найперше діагностикою, оскільки маємо високоефективні й інноваційні прилади. Приміром, апарат МРТ допомагає в 3D-форматі робити будь-які проєкції. А апарат КТ Toshiba AquilionTM PRIME дозволяє проводити динамічні об`ємні дослідження з низькою дозою опромінення, швидко і точно поставити діагноз, Також є сучасна лінія УЗД- апаратів. Цього наразі вистачає, з такою комбінацією ми гарантуємо добрі результати

У чому особливість вашого центру? Які інновації впроваджуєте?

Перша особливість – це те, що благодійність працює як рerpetuum mobile (вічний двигун). Ми не підприємницька структура, наша діяльність не спрямована на отримання прибутків. Так, ти отримуємо гроші, але вкладаємо їх у розвиток. Для України це, звісно, інновація, але не для світу. Також нашою особливістю є підхід до роботи. Маю на увазі дуже чітку систему досліджень, яка перевіряється. Наприклад, із нами на зв’язку перебуває один із найкращих радіологів у світі Тарас Мацієвський – львів’янин, який багато років працює у Києві. Із дня заснування центру він є нашим експертом, кожен радіолог центру, котрий у чомусь сумнівається, може надіслати йому знімки, і Тарас Мацієвський дасть свої рекомендації. Ми це робимо для того, щоб унеможливити неправильний діагноз.

Крім цього, в часі війни й коронавірусу ми випробували систему телемедицини.

Бачимо, як працюють клініки за кордоном: різні спеціалісти приватного сектору долучаються до державних клінік. Коли працюють фахівці, їм не все одно, чи це приватна, чи комунальна або державна установа. Вони, як кажуть, на одній хвилі. Важливо лише те, щоби була ліцензія і якісна допомога пацієнтам. До цього я, до речі, закликаю у Львівському медичному кластері, який створили минулого року.

Розкажіть, будь ласка, докладніше про його роботу.

Він має на меті об’єднати приватні медичні структури. Незабаром відбудеться рестарт цього кластера, ми вже мали зустрічі з головним медиком області Орестом Чемерисом. У місті триває ротація, очікуємо, хто очолить управління охорони здоров’я, щоби продовжити з ним роботу. У Львівській ОВА добре знають, що потрібно нашій медицині, там є команда, налаштована на роботу. Місто має потужні інвестиції, медичну галузь теж воліють покращити. Синергія з державними і комунальними закладами важлива і вона буде.

Кажуть, що Львівщину хочуть зробити столицею медичного туризму. Тоді тут має бути сильна медицина як у місті, так і в області. Водночас приватників чомусь вважають конкурентами. От Львів став туристичною столицею, хоча я не знаю жодного комунального ресторану чи готелю. Так, я знаю, що деякі з них належать чиновникам, вони до цього долучилися, але заклади все ж приватні. Тільки приватна ініціатива, конкуренція перетворила Львів на туристичну столицю України. Держава долучилася чудовими музеями, театрами, меценати теж долучаються. Тільки так воно працює. А створити великого комунального чи державного монстра і вважати, що він зможе ефективно з кимось конкурувати… з цього нічого не вийде. Комунальна сфера не може в одній площині конкурувати з приватною, бо остання завжди швидше зорієнтується і знайде вихід. Цю ініціативу не здолати.

Як ви працювали до 24 лютого, які мали плани, пріоритети, чим жили?

Три роки ми йшли до того, як кажуть у бізнесі, щоби вийти на плато. Розуміли, що про нас уже знають, ми пройшли «хвороби росту», коли хтось із фахівців приходив, а хтось ішов, відкрили діагностику, налагодили відносини з медичною спільнотою у Львові і не тільки.

Менш ніж за місяць після початку повномасштабного вторгнення росії ми запустили програму #NOVOhelp – логістичний та медичний напрямок Міжнародної благодійної програми #CharityHelpUA, ініціатором якої стала Всеукраїнська благодійна організація «Асоціація благодійників України».

Завданням програми є об’єднання зусиль та ресурсів членів Асоціації, її партнерів та благодійників задля допомоги в захисті України від російських загарбників і подолання гуманітарних викликів, пов’язаних з війною. Так нам вдалося організувати склад за допомоги поляків, німців та інших.

Перев’язувальні матеріали, ноші віддавали госпіталям, Першому ТМО Львова. Зі США привозили фіксатори, необхідні при переломах кісток. Польські друзі, розуміючи, що тут можуть бути перебої з електрикою, подали нам дизель- генератор. Загалом усі партнерські зв’язки почали працювати.

Із квітня до вересня в межах програми у нас діяли 50-відсоткові знижки для дорослих переселенців, дітей ми обстежували безкоштовно. Зараз дещо переформатували пропозицію: з вересня 50-відсоткову знижку мають всі власники посвідчень учасника бойових дій, і не лише ті, що тепер воюють, а ті, що на фронті ще з 2014 року.

Та й до війни ми працювали з дітьми – з Комунальною міською дитячою клінічною лікарнею м. Львова (тепер – Лікарня Святого Миколая), львівським ОХМАТДИТом, Західноукраїнським спеціалізованим дитячим медичним центром, з фондами «Запорука», «Таблеточки», «Із янголом на плечі», «Крила надії». Приміром, фонд «Із янголом на плечі» допомагає онкохворим дітям із Західноукраїнського центру, які дуже часто потребують повторних обстежень, особливо на комп’ютерному томографі з контрастом. І це ми робимо безкоштовно.

Також укладено меморандуми з Військово-медичним клінічним центром Західного регіону, ДУ «Територіальне медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області”, Львівським військово-медичним клінічним центром Державної прикордонної служби України: у нас їхні пацієнти за рішенням начмедів також можуть пройти благодійне обстеження. Співпрацюємо з комунальним підприємством Львівської обласної ради «Будинок воїна».

Враховуючи кількість переселенців у Львові, скількох пацієнтів ви обстежили за час війни?

Загалом за дев’ять років ми обстежили на благодійних засадах майже чотири тисячі пацієнтів. А за ці вісім місяців, станом на 1 вересня, – 1130. Був період, як-от під час акції до Дня захисту дітей, коли наші спеціалісти за п’ять днів безкоштовно обстежили понад 250 дітей зі всієї України

Чи взяли ви на роботу когось із переселенців?

Так, із 24 лютого працевлаштували трьох лікарів, четвертий – у процесі. Це, зокрема, Неля Ігорівна з Броварів, яка працювала в приватному медичному центрі кардіологинею та лікаркою функціональної діагностики, Ірина Олексіївна – ендокринологиня з Харкова, із Клініки репродуктивної медицини імені академіка Грищенка, дитяча лікарка Наталя Віталіївна, дитячий анестезіолог із міського перинатального центру Харкова. І ще один анестезіолог в нас буде також із Харкова.

Що мотивує вас у цій роботі? Наскільки важливо бачити позитивний зворотний зв’язок із пацієнтами?

Так, мотивація важлива. Незважаючи на коронавірус, війну, треба розуміти, що ти робиш правильні речі. Я отримую задоволення від того, як злагоджено працює наш центр, що ми можемо допомогти людям, які звертаються до нас у, здавалося б, безвихідних ситуаціях.

Що ви зробите найперше, коли Україна переможе?

Це буде відчуття, наче впало якесь ярмо… Думаю, наша перемога буде тоді, коли кожен із нас зможе спокійно відвести дитину до школи, або ті, що за кордоном, повернуться в Україну на роботу, і ще з десяток подібних життєвих прикладів. Важливо, що ми вже єдині, немає заходу і сходу, а є одна чудова Україна!

Текст: Ольга Коваль
Фото: Іван Станіславський, медцентр NOVО
 
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!