
Фото з фейсбук-сторінки Андрія Садового
Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
Учора, 21 листопада, Спеціальна антикорупційна прокуратура оголосила підозру міському голові Львова Андрієві Садовому у зловживанні владою. Ідеться про продаж землі на межі Львова та села Рясне-Руська нідерландській компанії CTP під будівництво індустріального парку.
Це сталось у 2015 році, землю продали за 54 млн гривень. Проте індустріальний парк зводити так і не почали, тому що Генпрокуратура порушила кримінальне провадження за фактом продажу, звинувативши міську владу в тому, що ціну суттєво занизили.
Зараз же САП говорить ще і про те, що землі Львів продав незаконно, адже юридично вони йому не належали. В Антикорупційній прокуратурі також заявили, що клопотатимуть про обрання Андрієві Садовому запобіжного заходу у вигляді застави у 50 млн грн. Клопотання буде розглядати Вищий антикорупційний суд.
Відсторонення від посади
Головна прокурорка Львівської області Ірина Діденко у коментарі Tvoemisto.tv пояснила, що після оголошення людині про підозру є лише два варіанти завершення кримінального провадження: або його закриють, або передадуть обвинувальний акт до суду.
«Інших варіантів кримінально-процесуальний кодекс не передбачає. А чи можуть міського голову відсторонити від виконання обов’язків, залежить від клопотання слідчого і прокурора та рішення суду», – говорить Ірина Діденко.
Львівський адвокат Олег Мицик каже, що імовірність закриття провадження близька до нуля. А міський голова – це така посада, що рішення про відсторонення від виконання обов’язків суд ухвалює у 99,99% випадків. Тут, пояснює він, є реальна можливість перешкоджати: впливати на учасників процесу через використання посади, знищення документів тощо.
Додамо, що у випадку відсторонення Андрія Садового від виконання обов’язків міського голови його функції виконуватиме секретар ЛМР Анатолій Забарило.
Читайте також: «Зараз не йду, наступного року – подумаю». Хто може стати новим мером Львова
«Після оголошення про підозру є два місяці на закінчення справи. Якщо цього не буде, то Андрій Садовий матиме право оскаржити цю підозру в суді. Але, думаю, вони постараються закінчити у двомісячний термін, оскільки провадження розслідується вже тривалий час.
Найбільшою проблемою є проведення судово-економічної експертизи, що визначає розмір збитків. Якщо його вже визначили, то перешкод для закінчення справи немає», – говорить Олег Мицик в коментарі Tvoemisto.tv.
Він додає, що штучні перешкоди може створювати сторона захисту, але в Андрія Садового є мало часу, аби зібрати необхідні аргументи, провести додаткові експертизи тощо.
Щодо запобіжного захисту, то, зазначає Олег Мицик, найімовірніше це буде застава на велику суму, але є й інші варіанти.
«Запобіжний захід обирають не тому, що суспільство хоче, щоб когось «закрили». Його головне завдання – оцінка ризиків того, чи посадова особа втече, буде ухилятися від розслідування або перешкоджати йому. Чи втече Андрій Садовий? Напевно, ні. Але на запобіжному заході будуть наполягати. Скоріше за все, це буде застава на велику суму. Хоча я не здивуюсь, якщо Андрія Садового візьме на поруки велика кількість народних депутатів», – каже адвокат.
Олег Мицик додає, що НАБУ мало право затримати Андрія Садового, але цього не зробили.
«Це суттєво», – говорить він.
Далі, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, триватиме ознайомлення з матеріалами справи та її скерування до Вищого антикорупційного суду.
Чия земля?
Керівник управління інвестиційної політики ЛОДА Роман Матис каже, що свого часу Львівська міськрада та сільська рада Рясне-Руської де-факто домовились про передачу землі Львову, але де-юре не зробили цього правильно.
«В результаті не дуже правильних юридичних дій сталося так, що ЛМР вважає, що вона має право розпоряджатися земельними ділянками на цій території, а сільська рада Рясне-Руської з цим не згідна, тому що не виконано всіх необхідних процедур, щоб земля згідно із законом була передана в управління ЛМР», – каже Роман Матис.
Він також розповів Tvoemisto.tv, що інвестор, компанія CTP, самостійно звернувся до Генпрокуратури із запитом про те, чи є якісь претензії до нього.
«На це вони отримали офіційну відповідь, що до них від жодних органів претензій немає. Тобто покупець діяв абсолютно нормально. Питання є суто до продавця, до самого факту продажу», – говорить посадовець.
Імовірно, якщо продаж визнають незаконним, то угоду розірвуть і продавець (міськрада Львова) поверне кошти покупцю.
У САП кажуть, що прокуратора отримала звернення від 60 мешканців села Рясне-Руська про те, що це були землі сільськогосподарського призначення.
Роман Матис говорить, що насправді землі, що продали під індустріальний парк, мають цільове призначення «землі промисловості».
«Але буває так, що цільове призначення землі одне, а в селян інше бачення щодо її використання. Я був на кількох зустрічах з громадою села. Її позиція така, що вони там все життя щось вирощували, а в них цю землю забирають. На останній зустрічі, де я був, виглядало так, що не всі селяни могли підтвердити документами, що там є їхня земля. Для них так просто склалось історично», – каже він.
«Тобто домовленості між міською і сільською радою були, але є ще буква закону, якої до кінця не дотримались», – підсумовує Роман Матис.
Політичний тиск
Коли ГПУ щойно відкрила кримінальне провадження щодо незаконного продажу землі в селі Рясне-Руська під індустріальний парк, Андрій Садовий заявляв, що це політичний тиск «режиму Порошенка» на нього, як і справа із вивезенням сміття зі Львова. Втім, цього разу він хоч і згадує про тиск, але виключно зі сторони прокуратури, але не державного керівництва.
«Починаючи з 2015, 2016 і далі – блокування з усіх сторін на рівні державної влади, Генеральної прокуратури. На той час компанія збудувала індустріальний парк у Румунії. Це третя по об’єму в Європі компанія, яка інвестує в промислове майно. Вони мають намір збудувати у Львові 3 тисячі нових робочих місць. Із того часу прокурори їздять, досліджують – земля стоїть», – сказав Андрій Садовий у своєму відеозверненні щодо оголошення йому підозри.
Роман Матис зазначає, що влада змінилася, а справа отримала продовження, тож навряд ідеться про політичний тиск.
Керівник центру «Ейдос» політолог Віктор Таран натомість не є аж таким категоричним в оцінках.
«Щоб говорити про те, скільки у цій справі політики, а скільки правової складової, потрібно знати її суть, бачити документи, знати всі обставини. Кожен випадок оголошення про підозру має свої особливості, тому робити висновки складно», – каже Віктор Таран.
Втім, певні ознаки політичного забарвлення у цій справі політолог все ж вбачає.
«Команда Зеленського поставила собі за мету провести своїх кандидатів на посади міського голови у містах-мільйонниках. А кандидат, якого команда Зеленського буде просувати у Львові, не настільки має рейтинг, щоб вибити Андрія Садового з виборчих перегонів. З великою імовірністю, кандидатом від «Слуги народу» буде голова ЛОДА Маркіян Мальський. Кампанія вже почалась», – говорить Віктор Таран.
Наразі Tvoemisto.tv не вдалось зв’язатись з Маркіяном Мальським, але ми готові оприлюднити його позицію.
Читайте також: 100 днів Маркіяна Мальського. Відкрите інтерв'ю з головою Львівської ОДА
Нагадаємо, Андрій Садовий тричі підтвердив, що не висуватиме свою кандидатуру на посаду міського голови Львова наступного року. Зазначимо, він обіймає цю посаду вже 14 років. Але ані політичні експерти, ані соціологи у це не вірять.
Додамо, міського голову Києва Віталія Кличка нещодавно звинуватили у розкраданні бюджетних коштів та у державній зраді. Щодо нього відкрили кримінальне провадження. Віталій Кличко звинувачення відкидає і заявляє про політичний тиск, адже на його посаду нібито претендує генеральний продюсер телеканалу «1+1».
За даними Tvoemisto.tv, суд може обрати запобіжний захід Андрієві Садовому у понеділок, 25 листопада.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня