фото: bio.ukrbio.com

фото: bio.ukrbio.com

«Інвестора треба любити». Що заважає будувати сміттєпереробні заводи на Львівщині?

3824 0
ЛОДА дала добро на будівництво трьом інвесторам, але за два місяці справа далеко не просунулась.

У червні завершився оголошений Львівською обласною державною адміністрацією конкурс на визначення інвестора, готового побудувати сміттєпереробний комплекс в області. Рішення комісії було дещо несподіваним: усім трьом претендентам попередньо дали «зелене світло». Тобто замість одного область потенційно отримає одразу три смітттєпереробні заводи. Нюанс був лише в тому, що на трьох претендентів припали дві земельні ділянки. Тому ОДА оголосила про проведення громадських слухань щодо вибору потенційних територій для будівництва комплексу.

Були визначені ділянки в Дрогобицькому та Миколаївському районах. Жодна з трьох пропозицій від інвесторів не передбачала, що на підприємстві перероблятимуть сміття з обласного центру. В ОДА тоді пояснювали, що це початок кластерного підходу, мовляв весь регіон буде поділений на сектори, в кожному з яких буде свій сміттєпереробний комплекс лише для прилеглих районів. Всю область було умовно поділено на чотири кластери ще в 2013 році.

(візуалізація ГалІнфо)

Tvoemisto.tv вже детально розповідало про ці інвестиційні пропозиції, власників цих компаній, за які кошти вони планують будувати підприємства, в які строки та якої потужності.

Читайте також: Львівщина хоче увійти в історію: яким буде сміттєпереробний комплекс. Візуалізація

Від завершення громадських слухань пройшов уже місяць. Про результати у керівника департаменту житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації Назарія Романчука питали одразу по завершенню слухань 18 липня, а потім і 1 серпня. Він казав, що слухання завершені, кілька громад не заперечують проти розміщення комплексу, але не назвав, які саме, мовляв, зараз інвестори самі мають визначитися.

Минулого тижня ми знову просили коментар посадовців ОДА щодо результатів вибору ділянок чи принаймні строків вирішення цього питання. «Питання опрацьовується, про результати повідомимо додатково, імовірно на наступному тижні», – була відповідь прес-служби ОДА.

Tvoemisto.tv розпитало самих інвесторів, чи вони задоволені результатами громадських слухань і чи обрали собі врешті ділянки під будівництво.

«Інвестора треба любити», – каже директор компанії «ІЕК» Ольгерд Тімофеєв, і нарікає, що від посадовців Львівщини такої любові не відчуває. Компанія пропонувала будувати сміттєспалювальний завод у Брониці Дрогобицького району, але громада таке рішення не підтримала.

Інші ділянки компанії не підходять: «Більшість із сімнадцяти місць, крім Брониці та Борислава, поки не витримують критики через невідповідність логістичним вимогам, – сказав  Ольгерд Тімофеєв. – Має бути зацікавлена громада і влада, це вони мають інвестора благати, а не інвестор має бігати і стукати в усі двері».

Директор компанії зазначив, що зараз вони підписали меморандум про співпрацю з Закарпаттям, але будуватися на Львівщині не відмовляються. Розраховують  співпрацювати з Дрогобичем, який зацікавлений побудувати у себе сміттєпереробне підприємство. В прес-службі Дрогобицької міськради цей намір вчергове підтвердили, але зазначили, що переговорів із конкретними інвесторами ще не ведуть.

Дрогобич, як і Львів, претендував на кошти Європейського інвестиційного банку у програмі розвитку муніципальної інфраструктури. Планував залучити кредит 25 млн євро під будівництво сміттєпереробного комплексу. Але до оновленого переліку потенційних бенефіціарів, що звузився наприкінці липня, Дрогобич не потрапив.

Другий інвестор – компанія «Вейст Менеджмент Системс» – проблем із вибором ділянки не має. Як розповів директор компанії Віталій Надашкевич, він узяв участь в 11 обговореннях із 17. «Є завжди активісти, які проти. Найчастіше проти люди в сільській місцевості, де ніколи не було промислових об’єктів. Ми презентували наш проект, були громадські обговорення. Для такого підприємства найбільше би пасували землі, які і так вже пошкоджені виробництвом, як землі колишньої “Сірки” в Новому Яру чи Новому Роздолі», – розповів Надашкевич. За його словами, ОДА не має заперечень щодо використання цих земель під сміттєпереробний комплекс, а громади ще раніше дали згоду на громадських слуханнях.

Як відомо, Львівська міськрада, посилаючись на  експертні думки, назвала територію біля Яворівського водосховища непридатною для будівництва заводу та полігону, а Яворівська районна рада заборонила таке будівництво.

«Зараз рішення мало би бути за обласною радою. Коли конкретно воно буде це вже до них питання, на мою думку, цей процес трохи затягнутий в часі», – каже Віталій Надашкевич.

Третій інвестор – «Ґлассворк Технолоджі» – протягом тижня звернень від Tvoemisto.tv так і не визначився, хто з представників компанії міг би прокоментувати перспективи будівництва сміттєпереробного заводу.

Раніше ОДА не заперечувала, аби один із трьох інвесторів будував завод на вулиці Пластовій – на ділянці, яку під свій сміттєпереробний завод обрав Львів. Але в міськраді ці пропозиції не розглядали: не підходить технологія, сказав керівник групи проекту ТПВ Львівської міської ради, директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря. Місто з посиланням на французьких інженерів заявляє, що на майбутньому сміттєпереробному підприємстві застосовуватиметься технологія механіко-біологічної переробки, тобто по суті усушування відходів до тої стадії, коли вони вже не виділяють фільтрати і газ. Натомість, два інвестори, які поки не визначилися з ділянкою, планують сміття спалювати.

Хто буде будувати підприємство для Львова, поки не зрозуміло. Тим часом «Львівтеплоенерго» вже працює над землевпорядною документацією. За оцінкою депутатів, для розробки проекту доведеться виділяти додаткові кошти із бюджету.

20 липня проект Львова потрапив до шорт-листа на фінансування від ЄІБ і тепер до кінця серпня має надати докази платоспроможності бенефіціара проекту – комунального підприємства «Львівспецкомунтранс».

Зоя Красовська

Міські акценти

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!