
фото дар'ї кучер
Куди поїхати на вихідні. До мальовничих краєвидів річки Дністер
Нещодавно на Львівщині відкрили новий туристичний маршрут вздовж річки Дністер. Його протяжність становить 13 км, долаючи який, можна ознайомитися з флорою і фауною цієї місцевості, дізнатися таємниці навколишніх сіл і насолоджуватися природою. Маршрут – лінійний, його можна розпочати як з села Устя, так і з села Колодруби.
Аби дістатися до села Устя, звідки починається мандрівка, виїжджати зі Львова слід на стрийську трасу, їхати далі до села Дроговиж і повернути праворуч. Якщо користуєтеся навігатором, обирайте село Устя саме у Стрийському районі Львівської області. Дорога сюди займає близько 40 хвилин. Приїхавши на місце, у народному домі можна взяти інформаційну брошуру з мапою та основною інформацією про маршрут. Її також можна знайти в альтанці над Дністром або завантажити з фейсбук-сторінки «ДніСтер: береги та притоки».
За словами Романа Стрехалюка, координатора проєкту, маршрут на цей час спроєктували як піший, але в перспективі хочуть зробити його велосипедним. Для цього потрібне тверде покриття.
«Тут дуже гарна місцевість, оскільки 13 км зовсім немає населених пунктів. Ви проведете час у гармонії з природою та без людей, окрім хіба рибаків, які тут ловлять рибу», – каже він.
Взагалі Устя – невеличке село, сукупне населення якого трохи більше тисячі людей. Водночас воно дуже мальовниче, бо протікають тут аж чотири річки: Дністер, Щирка, Зубра та Нежухівка. Окрім цього, можна побачити і пам’ятку архітектури – церкву св. Микити та місце, де раніше розташовувалася стара дерев'яна церква. Тепер тут стоїть вже нова капличка. Під час мандрівки побачите також колоритні українські двори з різьбленими ганками та колодязями. Деякі з них траплятимуться прямісінько на вашому шляху, з них можна напитися, якщо спраглі в дорозі.
«Цікаво, що це село розташоване на місці, де сходиться кілька річок. Відповідно, звідси і походить назва. Коли люди чують Дністер – думають про Бакоту, Заліщики або Незвисько, де відбуваються сплави. У той же час тут є Дністер, потенціал якого зовсім не розкритий», – каже Христина Дубницька, комунікаційна менеджерка проєкту.
Частина маршруту пролягає територією регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір'я». Тут збережені стариці Дністра. Це – численні заболочені місця, де колись було русло цієї річки. У другій половині XIX століття русло Дністра вирішили випрямити, бо річка була тут дуже звивистою і складною для сплаву човнів. У такий спосіб колишні вигини і відокремили від річки. Часто саме у цих місцях мешкають вразливі види багатьох тварин, риб та птахів.
Працівниця ландшафтного парку «Стільське Горбогір'я» Юлія Дмитришин каже, що лелеки, буськи гніздяться скрізь – і в селі, і за його межами. Стариці Дністра для цих птахів – це кормова база. Їм тут комфортно, зручно і затишно, тому щороку вони повертаються сюди. Окрім лелек, тут мешкає червонокнижний вид – жовна чорна, або чорний дятел, але ці птахи полохливі, тому мешкають в дубовому лісі неподалік.
«Ще тут мешкає рибалочка – яскравий птах, якого можна часто зустріти. Окрім цього, також є червонокнижні рослини, зокрема шаховий рябчик. Інформацію про ці види можна знайти на інформаційних стендах, що розміщені на маршруті», – говорить вона.
Додамо, що маршрут проходить по дамбі, яка є вищою від рівня землі. Вона захищає всі навколишні села від повеней. Коли австрійці вирівняли річку, ці села дуже часто затоплювали. Через це тут і є багато стариць Дністра, тобто старорічищ. Здебільшого, йти доведеться підвищеннями. Звідси відкриваються надзвичайні панорамні види на Дністер та територію рівнинного Передкарпаття.
У межах маршруту є мальовнича альтанка, яка цілодобово відкрита для відвідувачів. Тут можна перепочити, випити гарячого чаю, перекусити та насолодитися краєвидами. Маршрут особливий й тим, що пролягає через чи не найвужчий автомобільний міст України, де пішохід навряд чи зможе розминутися з автомобілем. Аби уникати таких ситуацій, тут зробили спеціальні бокові платформи. Завершити мандрівку і зустріти захід сонця команда Tvoemisto.tv вирішила саме тут.
Проєкт «ДніСтер:береги та притоки» реалізується в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму.
Фото та відео Дар'ї Кучер