
ілюстративне фото: lv.oblast.online
Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
Перший Конгрес культури у Львові проведуть у старому терміналі аеропорту 11-13 жовтня. Про програму — дискусійну та мистецьку, нововідкриті локації Конгресу, розуміння ролі культури для міста і кожного з нас розповідає його координаторка Юлія Хомчин, депутатка фракції «Об’єднання Самопоміч» ЛМР, в. о. директорки Інституту стратегії культури.
Фото надане ЛМР
Як виникла ідея проведення Конгресу культури?
Він був задуманий у межах Стратегії розвитку культури Львова до 2025 року як захід, що став би платформою консолідації людей, котрі працюють у галузі культурі, а також місцем моніторингу виконання Стратегії. Ми плануємо надалі проводити його у форматі бієнале, тобто раз на два роки.
А почалося все з візійної групи, до якої увійшло багато знаних фахівців. Перш за все, ми мали подумати, що цього року є найважливішим для людей культури, яка тема є актуальною настільки, щоби заради неї зібрати експертів, митців, політиків галузі з усієї України та загалом Європи. І дійшли висновку, що це «30-та річниця» — рівно 30 років тому розпочалися процеси, результатом яких стали незалежність України й інших країн — республік СРСР, падіння Берлінського муру, поява й активність Студентського братства, фестивалі «Червона Рута» та «Вивих», «живий ланцюг», Революція на граніті та чимало інших подій, які змінили певні речі назавжди. Аналіз контексту тридцятиліття є необхідним. Тема Конгресу так і звучить — «Перехід 1989», і є три тематичні блоки — Мури, Міри, Наміри. Далі вже над проєктом почала працювати команда Конгресу.
Чи проводите паралелі з аналогічними форумами у Європі?
Зараз представники однієї галузі розуміють користь і потребу в консолідації. До прикладу, у Львові достатньо об’єднаним виглядає ІТ-середовище, яке, крім кластера, має ІТ Арену, де щороку збираються й обговорюють найактуальніше для їхньої сфери. Журналісти збираються щороку на Медіафорум. У культурі є подібні практики у різних країнах. Скажімо, у Польщі проводять Конгрес активістів культури. Такі спроби були і в Україні — 4 роки тому у Львові відбувся Конгрес культури Східного партнерства, де ми говорили про місію культури в часи криз. Також у Харкові кілька років тому збирали українських активістів культури.
Читайте також: Податок для культури. Юлія Хомчин про стратегії розвитку львівської культури
Ми відразу поставили собі за мету: щонайменше третина учасників Конгресу мають бути з інших міст, адже захід задуманий як національна платформа. І вже в перші дні реєстрації ми побачили — і будемо чекати — гостей з Києва, Полтави, Луцька, Дніпра, Харкова, Чернігова.
Львів усе ще мріємо стати чи бути столицею культури?
Ми не хочемо зазіхати на титули чи статуси. Якщо місто є містом культури, то йому і наголошувати на цьому не потрібно. Напевно, ні в кого не виникає запитання, чи є Львів містом туризму. Є — бо туристів до нас приїжджає найбільше. Чи є містом ІТ? Є — бо продукт, який ми виробляємо у цій галузі, величезний, тисячі фахівців працюють у цій галузі у Львові. Так само мало б бути із культурою. Чи є проблеми з культурою у Львові? Є. Дослідження, яке ми проводили свого часу, засвідчило, що багато людей вважають культурою King Cross Leopolis, розваги і дозвілля. Ми ж розглядаємо культуру з максимально різних позицій і трактувань — як інструмент, що дозволяє людині пізнати світ, як пароль до відповіді на запитання «Для чого ти у цьому світі живеш?».
Фото надане ЛМР
Як відреагувала спільнота на ваш заклик приїхати до Львова на Конгрес культури? Більше охочих послухати чи розповісти, поділитися досвідом?
Є кілька моментів, які, можна сказати, відфільтровують людей, для яких участь у Конгресі дійсно важлива. По-перше, обмежена кількість місць — лише 200. По-друге, Конгрес не покриває видатки на доїзд та проживання у Львові, тому за це треба подбати самостійно. Тому з інших міст, очевидно, приїдуть виключно люди, яким це потрібно, які інвестують свій час та ресурс, щоб бути тут і почути обговорення важливих тем. Є ще паралельні дискусійні потоки, які теж структурують аудиторію. З одного боку, пригадую, на одному з подібних конгресів нас критикували за відсутність можливості побувати на всіх обговореннях, але я думаю, це характерно для всіх масштабних подій, які мають багато локацій і тем. У нас — 75 спікерів із різних країн, три тематичні потоки, кожен з яких має свого куратора. «Мури» курує Антін Борковський. У цьому напрямі чи не найбільше іноземних учасників: митці, які рефлексуватимуть на тему «мурів у мистецтві», політики, які міркуватимуть про 30-ліття, керівники інституцій культури.
Читайте також: Як популярні міста дають собі раду з туристами та до чого тут Львів
Як на мене, найскладнішим є блок «Міри». Невже є відповідь на запитання, яким чином ми можемо оцінювати, міряти культуру?
Так, він буде торкатися нормативно-правового боку культури, даватиме нам розуміння культури як мірила. Глобально цей блок має окреслити правила гри в культурі: що регулює культуру, хто визначає ці правила. Його кураторкою є завідувачка кафедри культурології УКУ Зоряна Рибчинська, і, оскільки важливим для нас є національний контекст, більшість спікерів — з України.
А «Наміри» — це плани чи мрії?
Мені б хотілося, щоби на цьому блоці був основний акцент — не надто копирсатися в минулому, обговорювати те, як долати бар’єри та стіни, а чітко з’ясувати, чим має стати культура в майбутньому, щоби цей «перехід» нарешті відбувся, завершився. Блок «Наміри» мав би дати нам точки нинішньої геолокації. Куратор — Зеновій Мазурик, музеолог, теж із кафедри культурології УКУ. Серед запрошених — фахівці, які працюють зі стратегіями, наприклад, Кшиштоф Май, Роберт Палмер, Володимир Воробей, Ірина Соловей, Євген Глібовицький.
Заради чого, окрім лекцій і дискусій, варто приїжджати на Конгрес?
Особливістю Конгресу — не тільки для гостей, а й для самих львів'ян — є місце проведення: це старий термінал аеропорту, який раніше ніколи не позиціонувався як простір культури. Можливо, це навіть додаткова місія Конгресу — відкрити старий термінал. Крім того, Конгрес має мистецьку частину, яку курує Влодко Кауфман. Триєнале сучасного мистецтва «Український Зріз» буде відображати ідею «Переходу 1989» через практики сучасного мистецтва. Є тема переходу і є художники, які з нею працюють, — у живописі, перфомансі, інсталяції чи інших жанрах. «Український Зріз» розкриє цю тему мовою мистецтва. Триєнале відбудеться в кам’яниці на площі Ринок, 42, де має з’явитися комунальний мистецький простір.
Фото: Wikimapia.org
Виставкові проєкти працюватимуть лише під час Конгресу?
Довше. Інвестувати стільки часу і ресурсів у проєкт заради трьох днів було б нерозумно і несправедливо щодо львів’ян, які захочуть оглянути «Український Зріз». Вони зможуть це зробити ще впродовж двох тижнів після Конгресу.
Читайте також: Місто-мрія. Як розширити центр Львова для комфорту львів’ян і туристів
Я ще хочу звернути увагу на проєкт, з яким до Львова завітав Єжи Онух — «Обабіч», — присвячений темі жителів східних, зокрема прифронтових, регіонів України, переселенців. Він уже експонується в Lem Station (на розі Героїв Майдану та Сахарова). І «Обабіч», і «Зріз» передбачають кураторські екскурсії. Також будуть інші акції, а 12 жовтня на FESTrepublic свій новий альбом презентують «Жадан і Собаки».
Мені здається, що 200 учасників для такої потужної програми Конгресу — це катастрофічно мало.
І катастрофічно багато — з огляду на те, як затратно і складно все організувати. Але ми робимо це і для міста, і для самих себе, і для демонстрації того, що такі речі взагалі можливі. У нас є ця потреба. Можливо, за два роки буде набагато більше можливостей та учасників. А цього разу все можна буде побачити і почути наживо — будуть трансляції, зокрема відкриття й заключної частини Конгресу.
Конгрес, Інститут стратегії культури, серед іншого, вчать менеджерів культури працювати зі спонсорами. Але я вже не вірю, що є люди, готові вкладати великі кошти в мистецькі проєкти, які побачить лише кілька сотень відвідувачів.
Спонсорам треба дати зрозуміти, що їм може дати культура і що не лише формат масового споживацтва та масових заходів можуть монетизуватися. Участь, скажімо, забудовника в проєкті на кшталт «Переходу 1989» може дати досвід креативності, розуміння, що таке культура, для чого вона мені, як я можу вибудувати собі правильний імідж, як можу виховати майбутніх споживачів. У світі є купа практик, де серйозні компанії дофінансовують мистецькі, культурні або освітні проекти. Наш шлях — показувати спонсорам, що таке можливо і що це дає результат у майбутньому.
Хто ваш головний партнер?
Український культурний фонд, який цього року підтримав реалізацію дуже багатьох знакових для України подій. Поява Фонду в Україні — це велика перемога. Також нам допомагає Львівська міська рада. Відчуваємо сприяння з боку медіа, волонтерів, представників просторів, в яких відбуваються події.
Марта Більська
Головне фото — lv.oblast.online
Партнерська публікація в межах програми висвітлення діяльності Львівської міської ради, її виконавчих органів, посадових осіб і депутатів.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня