
Фото: Твоє місто/Іван Станіславський
«Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
Коли починається повітряна тривога, що ви переважно робите?
Показую приклад: іду в укриття, як і всі працівники міської ради. Це наш обов’язок.
Я питаю про це ще й тому, що наступний навчальний рік хочуть робити стаціонарним. Багато наших читачів запитують, як відбуватиметься навчання в разі повітряної тривоги?
Ще у 80 школах ми маємо людей, які приїхали з місць активних бомбардувань. До 1 вересня нам треба знайти можливості переселити їх у інші локації. Щодо кожної школи вибудовується чітка логістика доведення до пуття підвальних приміщень, які можуть бути укриттями. Якщо їх немає, то знаходимо ті, що поруч, щоби підписати відповідні документи й надалі використовувати їх для безпеки дітей. Будемо робити все можливе й неможливе, щоби діти могли з 1 вересня нормально вчитися.
То навчання розпочнеться з 1 вересня?
Попередньо так. Інформація про його початок у серпні стосувалася університетів.
Коли говорили про університети, то мали на увазі те, щоби зробити триваліші канікули взимку, бо цілком можливо, що доведеться економити на опаленні.
Це правда. Тому ми зараз розглядаємо декілька варіантів, і якщо є можливість купити відповідні котли на щепу, а також відповідне устаткування, це дасть можливість використовувати більше електроенергії. Зараз Україна має надлишок електроенергії, її нема куди дівати через вузькі можливості транспортування до ЄС плюс теплонасоси: ми вже обладнали ними низку локацій, і сьогодні це світовий тренд. Так виглядає, що градус буде понижений в Україні відповідними нормативами, і тепер ми краще зрозуміємо жителів, наприклад, Великої Британії, які вдома узимку ходять в светрах, вважаючи, що так має бути.
А є вже розрахунки, якою буде температура в помешканнях?
Поки що надіємося, що все буде так, як було. Це залежить від дуже багатьох факторів, тому що Україна має достатньо власного газу, але якщо будуть якісь непередбачувані ситуації, тоді можуть бути форс-мажори. Наразі працюємо в звичному режимі, але прогнозуємо різні небезпеки і шукаємо варіанти, як до них бути готовими.
Повертаючись до навчання, чи були проговорені ще якісь заходи безпеки, як-от прохідний режим, додаткові патрулювання біля шкіл?
У нас і так до школи зайти досить нелегко під час навчального процесу. Безперечно, будуть посилені й заходи безпеки, але я про це сьогодні говорити в ефірі не буду.
Чи є прогнози, скільки вчителів і дітей з тих, що виїхали зі Львова, можуть не повернутися до навчання?
Близько 90% вже повернулися, частина, можливо, буде за межами міста, але натомість багато приїхало до Львова. І ті діти, які наразі у Львові, матимуть всі можливості продовжити навчання. Будемо допомагати, якщо знадобиться.
Нещодавно я бачив повідомлення: майже 245 дітей із тих, які приїхали до Львова, записувалися до шкіл.
Трошки більше було. Нам важко уявити, але людина, яка перебувала тижнями в стресі від бомбардувань, коли приїжджає до іншого міста, то потребує певного часу на адаптацію. Ми спілкуємося з українцями з різних регіонів, і вони лише через місяць-два починають «відживати», говорити. Знаєте, що мене дивує? Багато хто з тих, що приїхали з Донецької, Луганської областей, мали великі переживання і страх, фобії, що їм тут буде важко, що їх тут будуть принижувати. Але побачили до себе від найперших тижнів хороше ставлення: вчителі чергують, помагають готувати їсти, проявляють гостинність. І для них це відкриття. Тому я думаю, що з 1 вересня у школах буде більше приїжджих дітей.
У Львові відкрили три мобільні тимчасові містечка, готують ще два, чи планують будувати постійне житло? Бо, наприклад, міський голова Харкова дуже критикує цю ідею.
Тимчасові містечка – це літня опція, хоча, як ми обговорювали це з поляками, є можливість їх дообладнати, аби вони слугували і в холодну пору. Якщо говорити про постійне житло, то за нашими прогнозами з тих 150 тисяч людей, які є у Львові, майже 50 тисяч можуть залишитися. А це орієнтовно мільйон квадратних метрів. У коштах це близько 800 мільйонів доларів. Звичайно, таких грошей Україна не має, та й навряд чи їх нам дадуть.
Ми говоримо зараз про програми іпотечного кредитування. Буквально перед початком агресії уряд прийняв постанову, якою запровадив можливість іпотечного кредитування під 5% річних на 20 років, проте ця постанова через війну так і не набула чинності. Але я вважаю, що це єдиний шанс, аби люди, які приїхали до нас, могли піти на роботу і, маючи її, брали участь у програмах іпотечного кредитування. Дарувати квартири навряд чи хтось буде, тому що таких можливостей просто нема.
Є ще дві можливості. Перша, як я розумію, для тих, що повністю втратили житло. Вони можуть коштом держави вибрати його в тому місті, де вирішили залишитися, і держава це житло оплачуватиме. Тільки я не знайшов цього механізму…
Теоретично це можливо, а практично – коштів немає. Рівень руйнації з кожним днем стає більшим. Ви бачите, що останніми днями відбувається в Києві, Полтаві, мовчу вже про Харків і Маріуполь. Це потребує не десятки, а сотні мільярдів, і то не гривень. Зараз важливо, наскільки світові лідери будуть включатися в цей процес і розуміти, що мовиться про майбутнє світу, а не тільки України. Потрохи це розуміння приходить, особливо коли ці лідери приїжджають у Бородянку, Гостомель і на власні очі бачать ці жахіття. Вчорашній обстріл у Кременчуку – це геноцид, свідоме вбивство українців. Тому якщо світ прийме жорстку позицію і почне вводити санкції, про які ми говорили ще до війни, 24 лютого, тоді є шанс. Бо зараз думають, може, вони там домовляться якось. А для нас це війна, в якій ми можемо тільки перемогти, бо будь-які інші варіанти не сприймаються в принципі. Це питання виживання нашої нації.
Друга можливість: у Львові є певні будівлі, зведені на сумнівних підставах, які за рішенням суду могли б зносити. І якщо їх не можна ввести в експлуатацію, бо нема документів, то можна використати для розміщення переселенців.
У нас дуже лояльне законодавство стосовно будівництва – винятково в інтересах забудовника. Повне ігнорування інтересів простих людей. Коли ми у Львові декілька років тому зносили будинок на Личаківській, це був єдиний прецедент в Україні за всі роки незалежності. Забудовники пропонували міській владі хабар 700 чи 800 тисяч доларів, щоб не зносити цей будинок. І ми тоді їх скерували туди, куди «русскій корабль» пішов, тому що закон треба поважати.
А щодо приміщень, які є у Львові, то так, дійсно, житла багато будують, і кожна квартира має свого власника. Ми на початку російської агресії звернулися в обласну адміністрацію, РНБО, НАЗК стосовно того майна, яке належить росіянам. А реакції нема, бо процедура настільки складна, що треба пройти багато кіл пекла, і на будь-якому етапі може бути рішення суду, яке все скасує.
Допомога, яку Україна може отримати, буде розрахована на можливість і необхідність реформ, які треба робити. В першу чергу це верховенство права. Тому що перемога у війні для мене особисто – це не коли ми відтіснимо ворога, коли відбудуємо нашу державу. А відбудувати її буде надзвичайно складно, бо люди можуть очікувати чуда, а нам треба буде дуже важко працювати, усім разом.
Ви порушили тему міжнародної спільноти, що нам потрібна її допомога і впевненість у тому, що буде безпечно. А не хотіли б ви поборотися за Львів як місце проведення Євробачення?
На моє переконання, сьогодні є більш гідні міста, де б його можна було провести, якби безпека дозволяла.
Умовно кажучи, ми йдемо від зворотного: якщо переконати обрати місце проведення в Україні, тоді це стимул для Європи дати нам таку підтримку, щоби це все могло відбутися.
Якщо ви поїдете за кордон і проїдете сотню кілометрів, то зрозумієте, що питання війни там десь дуже-дуже далеко. Євробачення – це подія, яка вимагає безпеки тисяч людей, а сьогодні всі міста в Україні у небезпеці. Питання тільки, скільки хвилин летить ракета до Львова. Якщо з Каспійського або Чорного моря – то пів години, а якщо з Білорусі – то 15-17 хвилин. Як ви собі уявляєте повітряну тривогу під час такого заходу на 10 тисяч людей? Як забезпечити їхню безпеку?
Я питаю про це лише з міркувань того, що якщо таке рішення прийняте, то ми не мусимо його прямо проводити, але це дає сигнал, що Європа зацікавлена, щоби тут було безпечно.
Були думки провести Євробачення на кордоні з ЄС. Але коли були ракетні обстріли нашого Центру миротворчості на Яворівщині, то одна з ракет влупила за три кілометри від кордону з ЄС. Тому я не думаю, що організатори цього фестивалю погодилися б на таке, бо це велика відповідальність за життя людей. Україна здобула перемогу, всі нас розуміють, і тому добиватися рішення, щоби Євробачення відбулося у нас, можливо, через рік, коли буде безпечна ситуація, потрібно. І це треба внести у меморандум, який буде підписаний організаторами фестивалю з українською стороною. Львів також претендує на два міжнародні івенти. Ми подалися на право бути молодіжною столицею Європи на 2025 рік і містом номер один волонтерського руху в світі на 2024 рік. Очікуємо за місяць-два остаточних рішень.
Стосовно міста. Зараз дозволені два види витрат: забезпечення військових потреб і функціонування міста. Що саме належить до них?
Дуже складно працювати, треба готуватися до зими, є проблеми з оплатами газу та електроенергії. Що стосується будь-яких ремонтів, то можемо тільки щось підлатати, але просимо компанію, щоби вона працювала в борг. Ми не можемо платити підрядникам за ті роботи, які були виконані торік: казначейство блокує ці платежі. На одному із засідань будемо звертатися до уряду, щоби він дозволив оплатити ці борги. Військові потреби, потреби міста, переобладнання приміщень, ВПО – ось пріоритети.
Якісь ремонти довелося зупинити?
На Шевченка «Онур» продовжив роботу під особисті зобов’язання, що з ними розрахуються. Були запитання, мовляв, а ось там відкрили ділянку, а нема ще одного шару асфальту. Так, нема, тому що для цього невеликого шматка не будуть запускати асфальтний завод. Почали роботи на Орлика, також у борг фактично.
А що довелося перенести?
Наприклад, ремонти на Грінченка, Мазепи. Ми планували починати дуже багато робіт стосовно капітальних ремонтів. У нас взагалі цього року мав відбутися бум будівельних робіт.
Електронний квиток також «відсунули»?
Не зовсім, трошки відтермінували. Вірю, що якщо не станеться чогось екстремального, то до кінця року ми його запустимо.
Сміттєпереробний завод?
Переможцем тендера є польська компанія («Control Process S.A.»). Вони роблять принципово, і це фактично також внесок у нашу перемогу.
І який прогрес очікується?
Згідно з нашими планами, відкриття має відбутися в 2023 році, може бути коригування термінів, але роботи тривають. Взагалі ми плануємо зробити там парк для Шевченківського району (замість Грибовицького полігону планують облаштувати громадський простір: лавандове поле, стадіон, прогулянкові й веломаршрути здоров'я, дитячий парк з майданчиками, парк з озером для відпочинку, скейтодром – ред). Це буде приваблива локація, тому що від рекультивованого полігона до лікарні швидкої допомоги автомобілем можна дістатися за п’ять хвилин. Там планують серйозні інвестиції.
Як ви особисто дізналися про те, що почалася велика війна?
Я мав 24 числа вилітати зранку до Києва на заплановану зустріч із міністром регіонального розвитку. Прокинувся о 4-ій ранку і бачу – почалося. Спочатку коментарі, потім перші обстріли, ну а потім те, що аеропорт «Бориспіль» закритий, як і аеропорт «Львів». Вже десь о 6-ій ранку ми зібрали оперативний штаб і почали планувати наші наступні дії.
Чи були до того якісь офіційні повідомлення, чого варто очікувати, якісь розмови?
Ми уже в лютому почали приймати у Львові посольства, які переїхали сюди, були достатньо відверті розмови з послами, і всі вони очікували початку агресії. Фактично за місяць до нападу ми почали готувати місто до можливості приймати ВПО. Я навіть телефонував до своїх колег – мерів Тернополя, Луцька, Рівного, Ужгорода, Чернівців, питав, скільки хто зможе прийняти. І ми вже з 25 лютого почали приймати людей. Всі знали, що робити, куди ці люди мають бути скеровані. За це вдячність всім львів’янам, які проявили неймовірну відкритість! У перший місяць взагалі не було жодних міжнародних організацій – вони «поховалися», і все робили самі львів’яни. Ми розуміли, що буде складно, але уявити, що може відбутися повномасштабна агресія, для нормальної людини аномально.
Крім того, багато бізнесів задумалися про те, як далі працювати. Розпочалася релокація підприємств. Наскільки Львів взяв у цьому участь?
Більш ніж 100 підприємств.
Це тепер якось відображається на бюджеті чи, навпаки, є пільги для того, щоб люди мали можливість запустити ці процеси?
Загальний фонд поповнюється, бо держава скасувала вилучення. Торік ми віддали понад 700 мільйонів гривень, які отримали від прибуткового податку. В цьому році бюджет розвитку не виконується. Який продаж, які оренди?
Питання міфів, у які вірили люди, коли приїжджали сюди, наприклад про завищені ціни на оренду. Чи були ще якісь міфи, з якими ви стикнулися, але впродовж трьох місяців переосмислили?
За мого життя було багато спеціально спланованих провокацій, і тут також була певна тенденція, коли в мережі вкидають інформацію, ми її перевіряємо, а такої людини нема. Хочу висловити подяку всім львів’янам, всім українцям загалом, за ту самоорганізацію, яку вони показали!
До таких речей ще відноситься мовне питання. Раніше ви казали, що Львів – найбільш україномовне місто світу. А тепер то там, то там починають робити вкиди про якісь конфлікти на мовному рівні. Є у вас така інформація?
У мене і моїх знайомих такого прецеденту не було. Я тільки в інтернеті можу на цю тему давати коментарі, але людину, яка це написала, знайти важко. Це спеціальна пропаганда, аби розсварити людей. Це роблять спеціально навчені люди. Це один із засобів, використовуваних росією, аби ми спрямовували свою увагу на таку колотнечу. Люди, приїжджаючи сюди, ніколи до того не послуговуючись українською, починають переходити на неї. І, повірте, за місяць-два краще говорять українською мовою, аніж багато хто з галичан, які живуть тут з діда-прадіда. Навпаки, людей треба підтримувати, допомагати, а не принижувати.
Кажуть, треба працювати над тим, що об’єднує. Гласно чи негласно є погодження щодо відсутності критики політичних партій, громадських організацій, і напевно воно має відношення до громадянського суспільства.
Така толерантна повага один до одного навіть не пам’ятаю, коли була.
А стосовно процесу дерусифікації така сама єдність?
Так.
А як ви ставитеся до надання громадянства України Невзорову?
Рішення про громадянство приймає тільки президент України. І тільки президент України має більше інформації, аніж ми. Я так і не знаю, дав він йому громадянство чи ні. Те, що деякі росіяни, зайнявши демократичну позицію, так себе рятують чи дійсно мають це в душі, не знаю. Але всі росіяни повинні відчувати свою відповідальність за цю трагедію, яку робить російський народ, цей геноцид. Це має бути ізоляція на наступні 50 років як мінімум. Ти є громадянином росії, значить підтримуєш дії своєї влади, яка нищить, вбиває, ґвалтує. Це речі, які не вкладаються в голові, коли наша розвідка подає перехоплені розмови… Таке враження, що це варвари, тому треба випалювати цю всю нечисть.
Ширяться чутки, що українське громадянство хотів би отримати і Фрідман.
Думаю, десятки, сотні хотіли би цього.
Але, може, ви щось знаєте про Фрідмана, бо спілкувалися з ним особисто?
Коли до Львова приїжджають на фестиваль ті чи ті люди (російський бізнесмен, уродженець Львова Михайло Фрідман є засновником Leopolis Jazz Fest – ред.), кивнув головою – і все У тебе не буває з ними якихось відносин, спілкування.
Ви плануєте у Львові відкрити Національний реабілітаційний центр «Незламні». За задумом, він має стати мегапроєктом національного рівня. Його бюджет – 77 мільйонів євро. Проєкт презентували 10 червня, вдалося зібрати тільки 2 мільйони євро. Як можна реалізувати цей проєкт?
Ми не говоримо про проєкт, ми говоримо про вибудову екосистеми. Людина, яка приїжджає до Львова на лікування, найперше має пережити операцію, наступний крок – протезування, реабілітація. А де ця людина потім має жити, працювати? Ми хочемо створити приклад, який має включати всі ці елементи. І перші з них уже працюють: реабілітація відбувається, психологічна у тому числі, і це дуже важливо. Люди, які пережили війну – і військові, і цивільні – потребують психологічної реабілітації. Бо маємо приклади: у 2014 році хлопці отримували якісні протези, а потім ішли з життя, бо не могли цього всього пережити. Багато компаній і міст починають долучатися до збору коштів, і тут важливо правильно це все вибудувати. Наш головний архітектор Антон Коломєйцев зараз працює з одною відомою австрійською компанією, яка це все концептуально складає, як кажуть, по пазлах і має досвід побудови таких комплексів у багатьох країнах світу.
Будівлі для вагітних плануємо відкривати в середині липня (Товариство Червоного Хреста України розпочало у Львові у районі Тракту Глинянського будівництво будиночків для вагітних жінок, які знайшли у Львові прихисток від війни – ред.) Це перший елемент цієї екосистеми. Наше медичне об’єднання, на базі якого ми вибудовуємо цю реабілітаційну екосистему, найбільше в Україні. Тільки медичних площ у нього орієнтовно 180 тисяч, близько 4000 працівників. І зараз є конкуренція в Україні, щоби приїхати сюди працювати.
Це почергово має доповнюватися?
Так. Це певні пазли. Наприклад, гуртожиток від Фрайбурга, де люди після отримання протеза мають певний час жити, адаптуючись до нього. Сучасні протези майже не відрізняються від справжніх кінцівок.
Учора ми мали розмову з пані послом Канади. Говорили з нею про старших людей. Канада має дуже великий досвід геріатричних комплексів, тому що це елемент згаданої екосистеми. Інколи старшим людям просто нема куди їхати, їм треба створювати такі умови. Ця система реабілітації дасть велику перевагу самому місту, бо це високий професійний рівень лікарів, і львів’яни від цього однозначно виграють.
Наскільки місто бере участь у допомозі теробороні та місцевим добровольчим об’єднанням?
Щодня.
А є якась окрема людина, котра за це відповідає, чи це системно?
Я щодня спілкуюся з командиром нашої 125-ої бригади, телефоную командиру 103-ої бригади. І щодня ми вирішуємо поточні питання, допомагаємо як можемо. Для мене, як і для кожного українця, це наразі пріоритет, так само як і допомога нашим прикордонникам, поліції, десантникам. Основна відповідальність щодо забезпечення виконується Міністерством оборони, а ми допомагаємо тим, чим вони не можуть оперативно допомогти.
Щодо місцевого самоврядування: воно зараз настільки «тихе», засідання міськрад відбуваються вкрай рідко…
Велика частина працівників або воює на передовій, або в ТРО, або зайнята поточною роботою із забезпечення процесу допомоги. Всі працюють. Дуже часто такі великі дискусії виникають тоді, коли людям нема чим зайнятися і вони шукають, де би «засвітитися» перед медіа. Повторюю, зараз усі при роботі, і це дуже плідна співпраця.
Коли з’явилася інформація про диверсійні групи в Бродах, вас за цей випадок дуже критикували. Можете розповісти, що там відбувалося насправді?
Андрій Садовий: Такої мобілізації, як у Львові, не було ніколи. До добровольчих об’єднань стояли черги із сотень людей. Я отримав інформацію від одного з наших керівників, і ми стали перевіряти. Але потім актуальність питання знизилася через інші події, які відбувалися в країні. Я до кінця не знаю, якою була правда, але це мобілізувало громаду. І це добре.
Розмовляв Сергій Смірнов
Текст підготувала Катерина Бортняк
Фото: Твоє місто/Іван Станіславський
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат
- Транспорт, кредити та сміття. Валерій Веремчук назвав основні виклики Львова
- Податок для культури. Юлія Хомчин про стратегії розвитку львівської культури
- Не намагайтеся уникати помилок. Ігор Стояновський про життєвий вибір та реформу медицини
- Андрій Садовий: Львів отримає той, хто матиме потенцію керувати
- Ходіть в музеї – там не страшно. Як музеям стати дружніми до дітей
- Богдан Коломійчук: Львів – не лише місто пива та кави, а й кримінальної культури
- Один власник – одна аптека. Чому десятки українських аптек можуть невдозі закритись
- Успішна медреформа – це довше життя. Як зробити охорону здоров’я ефективною
- План по відлову «зайців». Як насправді працюють львівські контролери
- Поява !Fest – це наслідок того, що робило середовище «Дзиґи»
- Тетяна Романовська та її рекорди у львівському аеропорту
- Заробітчанські пригоди. Як волонтерка допомагає українцям у Польщі
- По той бік Личаківської. Яку роль грають Винники у «Великому Львові»
- Супергероєм може стати кожен. Як залучити українців до волонтерства
- Сон, обійми і кава. Що насправді впливає на імунітет
- Зустрітись з собою. Отець Богдан Прах про те, чому варто постити
- Від першого зуба. Що треба знати батькам і дітям про догляд за зубами