Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні

2129 0
18 травня в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію №10449. Tvoemisto.tv пояснює, які основні зміни він несе, яким чином відбуватиметься призов в Україні та які штрафи передбачені за ухилення від мобілізації.

В Україні набув чинності новий закон про мобілізацію №10449. Разом з цим, багато аспектів процесу призову, зокрема, видачі повісток, оновлення військово-облікових даних тощо, регулюватимуть за допомогою підзаконних нормативно-правових актів, які приводитимуть у відповідність до нового законодавства. Tvoemisto.tv пояснює, що змінилося та оновлюватиме цей матеріал, коли з'являтиметься нова інформація. 

Кого можуть мобілізувати

Мобілізації в Україні підлягають чоловіки віком від 25 до 60 років.

Проте з 18 до 25 громадяни є призовниками і повинні проходити базову військову службу – аналог строкової служби, яка триватиме 3-5 місяців замість 18 і складатиметься з базової загальновійськової підготовки. Ця норма набере чинності з 1 вересня 2025 року. Також вона викладатиметься як окрема дисципліна у всіх вищих навчальних закладах країни. Окрім того, громадяни, які планують поступити на державну службу, в органи місцевого самоврядування та прокуратуру, зможуть пройти цей курс у спеціальних центрах підготовки ЗСУ. 

Попри це, з 18 до 25 років чоловіки можуть бути мобілізовані лише добровільно.

Що ж до жінок, то військовий облік для них є виключно добровільний. Проте виключенням з закону є жінки, які отримали медичну, або фармацевтичну освіту. Та і в цьому випадку мобілізація можлива лише за їхньої згоди. 

Термінів демобілізації на час війни закон наразі не передбачає.

Військово-обліковий документ

З моменту набрання чинності закону кожен чоловік віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ. Його ж потрібно пред’явити на вимогу представника територіального центру комплектування, поліцейського, чи прикордонника. Якщо ж цього не зробити, то його можуть затримати та доставити до ТЦК. 

Попри те, що Кабмін 16 травня затвердив нову форму універсального військово-облікового документа, зокрема і його електронний варіант, попередні зразки, які видали до 18 травня, все ще будуть дійсними. 

Також в облікову картку планують вклеювати унікальний штрих-код, за яким ідентифікуватимуть, чи оновила свої дані особа. 

Видачу цього документу ТЦК здійснює протягом п’яти днів, а електронний формується у електронному кабінеті військовозобов’язаного. 

Читайте також: Як оновити дані в ТЦК онлайн і офлайн

Резерв+ – електронний кабінет військовозобов’язаного

З 18 травня Міноборони запустило мобільний застосунок «Резерв+» для військовозобов'язаних, призовників та резервістів, де можна буде оновити дані. 

Під час оновлення даних у застосунку направлення на ВЛК видаватися не буде. Таке направлення може бути виписане у разі потреби згодом.

Наразі він доступний для завантаження на смартфонах через App Store та Google Play Market.

«Резерв+» надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі «Оберіг». Це зручний спосіб виконання обов’язкової процедури оновлення особистих даних.

Після оновлення даних у застосунку ви зможете побачити інформацію з реєстру «Оберіг» щодо себе.

Також з 18 червня у застосунку «Резерв+» зʼявиться QR-код, відсканувавши який відповідні представники влади зможуть миттєво отримати інформацію про ваш статус як військовозобовʼязаного, призовника або резервіста.

Як оновити дані у застосунку «Резерв+» для військовозобов'язаних, призовників та резервістів також можна переглянути у короткій відеоінструкції.

Чому та кому потрібно оновити дані військового обліку

З 18 травня протягом 60 днів, тобто до 16 липня, усі чоловіки зобов’язані оновити свої дані для військового обліку. Зокрема, йдеться про уточнення актуальної адреси проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти.

Зробити це повинні і чоловіки за кордоном, направивши свої дані на офіційну електронну адресу ТЦК або подзвонивши на офіційний номер телефону. Також вони можуть скористатися електронним кабінетом. У разі, якщо цього не зробити, то вони не зможуть отримати консульські послуги.

Оновити дані мають всі чоловіки, навіть ті, які звільнені зі служби, чи мають відстрочку або бронювання. Надалі всі військовозобов'язані будуть змушені оновлювати свої дані протягом 60 днів після кожного указу президента про мобілізацію.

Оновлення даних необхідне для того, щоб ТЦК мало інформацію про кількість осіб, які можуть бути мобілізовані, а також для направлення повісток. 

Вручення повісток

Вручати повістки лише на території, на яку поширюються їхні повноваження, можуть: 

 • представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

 • представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій);

 • представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;

 • представники підприємств, установ, організацій на їхній території та в місцях виконання працівниками своїх обов’язків;

Натомість представники відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ, проте тільки тим, хто перебуває в них на військовому обліку, можуть вручати повістки на території всієї України. 

Якщо ж повістку вручили особисто, то вона вважатиметься виданою, якщо: 

 • резервіст або військовозобов’язаний поставить особистий підпис про отримання повістки;

 • за наявності відеозапису вручення повістки або ознайомлення з її змістом, зокрема відео доведення акта відмови від отримання повістки

 • за наявності відеозапису відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.

Окрім того, надсилати повістки зможуть і поштою, та лише за 60 днів після набуття чинності нового закону про мобілізацію, тобто з 18 липня. У цьому випадку її вважатимуть врученою, якщо: 

 • її отримає громадянин, підтвердженням чого буде інформація поштового оператора;

 • у поштовому повідомленні відмітять, що людина відмовилася отримати поштове відправлення з повісткою;

 • поставлять відмітку про відсутність громадянина за адресою місця проживання незалежно від того, чи оновлювала людина свої дані про місце проживання в ТЦК.

Вручення повісток резервістам та військовозобов’язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блокпостах), пунктах пропуску через державний кордон України.

Зазначимо, що ще у лютому Кабінет міністрів України дозволив територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки працювати цілодобово та виконувати свої обов’язки, зокрема:

 • розглядати справи про адмінправопорушення та накладати адміністративні стягнення відповідно до Кодексу України;

 • організовувати проведення медичних оглядів та психологічних обстежень ВЛК для військовозобовʼязаних і резервістів. ТЦК та СП зможуть організувати це з визначеною періодичністю, а зміни стосуються тільки районних ТЦІ та СП;

 • вести облік призовників, військовозобовʼязаних та резервістів;

 • вести облік транспорту, що підлягає передачі ЗСУ та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час.

Раніше у коментарі Tvoemisto.tvу Львівському ОТЦК і СП зазначили, що працівники військкомату продовжують виконувати свої службові обов’язки в цілодобовому режимі.  Відтак, чоловіки, які мають оновити свої дані чи пройти військово-лікарську комісію, можуть це зробити у будь-який час.

Нові заходи впливу ТЦК на чоловіків

Тепер представники ТЦК мають нові способи впливу на чоловіків, зокрема документи під назвою «вимога».

У разі порушення громадянином правил військового обліку, представники ТЦК звертаються звертаються до поліції з вимогою затримати таку особу та доставити її до військкомату. Надалі, якщо правоохоронці не мають можливості виконати це доручення, то через 5 днів ТЦК в паперовій формі надішлють цій особі на адресу проживання «вимогу про виконання обов’язку». Такий документ вважається врученим, навіть якщо чоловік відмовився його отримувати, або ж пошта не змогла вручити її.

Відтак, якщо, протягом 10 днів з моменту вручення, отримувач не з’явився до ТЦК, то суд прийматиме рішення про позбавлення порушника прав керування транспортним засобом.

Окрім того, за порушення правил військового обліку під час воєнного стану військовозобов’язані, призовники та резервісти можуть отримати від 17 000 гривень до 25 500 гривень штрафу.

Водночас за ухилення від служби за мобілізацією під час війни громадяни повинні будуть сплатити від 17 000 гривень до 25 500 гривень, а посадовці та юридичні особи – від 34 000 до 59 500 гривень.

Оскільки суми штрафів можуть бути занадто великими для громадян, то їхні рахунки можуть блокувати, а майно арештувати. Також порушників зможуть затримувати на термін до трьох діб.

Мобілізація та вилучення транспортних засобів

Один з пунктів законопроєкту №10449 про мобілізацію і проходження військової служби стосується вилучення автомобілів у громадян на потреби Збройних Сил. 

Обсяги транспортних засобів за типами та марками, які планують залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюють місцеві держадміністрації – відповідно до Мобілізаційного плану України.

Вилучити транспортний засіб можуть ТЦК, СБУ чи ГУР на підставі рішень місцевих державних адміністрацій

Вилучати авто на потреби Збройних Сил можуть у тих українців, які мають більше одного транспортного засобу. Перед цим мають провести оцінку риночної вартості автомобіля, і забиратимуть той, який більше підходить для оборонних потреб.

Що ж до алгоритму вилучення, то спочатку Збройні сили формують, які їм потрібні транспортні засоби, потім у межах цих потреб у конкретних адміністративно-територіальних одиницях в областях формуються мобілізаційні замовлення і вони ставляться на облік у ТЦК і можуть бути вилучені. 

Ухвалений закон також передбачає положення щодо покарання тих, хто ухиляється від мобілізації. Однак норми про вилучення авто в ухилянтів немає. 

Їх обмежуватимуть у праві користування власним транспортним засобом. Виняток – якщо водійство є джерелом доходу для людини, якщо людина має інвалідність I чи II групи чи має дитину з такою інвалідністю

Транспортний засіб заборонено відправляти в інший регіон або за межі України. Тобто, якщо авто, до прикладу, вилучили у Київській області, його не можна відправляти у Дніпропетровську область – і навпаки.  

Також заборонено передавати права власності на транспортний засіб, здавати його в довгострокову оренду чи використовувати як заставу. 

Повернути транспортний засіб власнику мають протягом 30 днів після оголошення демобілізації. Порядок компенсації збитків, заподіяних транспортним засобам, має визначити Кабінет Міністрів. 

Хто має право відстрочки

Законодавство передбачає перелік, які мають право відстрочки від мобілізації. Йдеться про такі категорії:

 • визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6 - 12 місяців.

 • чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;

 • чоловіки, які самостійно виховують неповнолітню дитину.

 • чоловіки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.

 • усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота віком до 18 років;

 • чоловіки, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини);

 • опікуни особи, визнаної судом недієздатною;

 • жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину, і один з подружжя вже проходить військову службу.

 • керівники міністерств та їх заступники, члени Рахункової палати, омбудсмен, керівники державних органів, органів державного управління.

 • депутати Верховної ради та два їхні помічники.

 • судді і члени органів судового самоврядування.

 • дипломати;

 • державні службовці, які проводять експертизу нормативно-правових актів, і ті, які займаються питаннями кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій, адміністрування баз даних.

 • чоловіки, які навчаються в закладах освіти за денною або дуальною формою, але при цьому здобувають рівень освіти, що є вищим за попередній, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;

 • наукові і науково-педагогічні працівники, за умови що вони працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

 • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі брали участь в АТО та повномасштабній війні, загинули або пропали безвісти.

 • члени сімей осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за участь в Революції Гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року).

 • громадяни, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас після полону.

Окрім того, деякі громадяни, які не потрапляють під ці категорії, можуть отримати бронювання, зокрема:

 • голови обласних, районних і сільських рад, очільники селищ і міст.

 • 50% керівників підрозділів в органах місцевого самоврядування.

 • співробітники поліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, прокуратури, Бюро економічної безпеки, державної служби з надзвичайних ситуацій, державної кримінально-виконавчої служби, Служби судової охорони.

 • співробітники підприємств, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення).

 • власники і співробітники підприємств і організацій, які є «критично важливими» для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.

Скасування статусу «обмежено придатний» та категорії військовозобов’язаних

В межах цього ж закону також скасували статус «обмежено придатний». Відтак, тепер є лише придатні та непридатні до військової служби. Особи ж, які раніше мали цей статус, зобов’язані пройти ВЛК до 4 лютого 2025 року. 

Також зазначимо, що новий закон передбачає декілька категорій військовозобов’язаних:

 • придатні до служби;

 • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони;

 • непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;

 • тимчасово непридатні, тобто ті, які вимагають лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов'язків.

Щодо громадян, які мають тяжкі хвороби і патології, але без ускладнень та рецедивів, їх можуть мобілізувати, проте лише в тилові підрозділи. 

Натомість повністю непридатними до служби визнаються люди з важкою формою епілепсії, онкології, гепатиту, псоріазу, цукрового діабету, з активним туберкульозом, стійкими розладами психіки, наприклад, шизофренією.

Також додамо, що придатними до служби тепер будуть визнаватись люди, які мають безсимптомний ВІЛ, хронічні вірусні гепатити з незначним порушенням функцій, повільно прогресуючі хвороби крові. А люди з легкими проявами психічних хвороб, сексуальними розладами ідентифікації, з розумовою відсталістю легкого ступеня і рідкісними епілептичними нападами можуть бути мобілізовані для служби в тилових підрозділах, наприклад, в ТЦК. з розумовою відсталістю легкого ступеня і рідкісними епілептичними нападами.

Володимир Федорович

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Війна і наступ Росії

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!