
Фото: moqproducts.com.au
Право на навчання. Як шукати помічника вчителя у Львові
Інклюзивна освіта – це не лише навчання дітей з інвалідністю та з певними діагнозами. Ідеться про діток, які мають особливі освітні потреби, пояснюють на сайті НУШ. Як визначає закон «Про освіту», вони потребують додаткової постійної або тимчасової підтримки в освітньому процесі для забезпечення їхнього права на освіту. Це можуть бути внутрішньо переміщені особи, діти-біженці та діти, які потребують додаткового та тимчасового захисту, люди, які здобувають спеціалізовану освіту та/або можуть прискорено опанувати зміст навчальних предметів, учні з особливими мовними освітніми потребами тощо. Зараз МОН розробляє чіткий перелік осіб з особливими освітніми потребами.
Що робити, якщо вашій дитині непросто вчитись
Для того, щоб усі діти отримали достатньо уваги, у класі може працювати асистент вчителя. Коли є така людина, вчитель має змогу додатково пояснити матеріал учням, яким потрібна інша форма викладу чи більше часу на засвоєння матеріалу.
«Посада асистента вчителя в інклюзивному класі вводиться, коли там є 1-3 дитини з особливими освітніми потребами», – каже керівниця управління освіти ЛМР Зоряна Довганик.
Щоб такий помічник з’явився в класі, потрібно зробити наступні кроки:
- Батьки звертаються в місцевий інклюзивно-ресурний центр, де відповідні фахівці вивчають дитину та у разі, якщо це необхідно, складають для неї план подальшого навчання. Про це видається відповідна довідка.
- Довідку батьки приносять директорові навчального закладу, а той – подає заяву в районний відділ освіти, щоб у школі ввели в штатний розпис додаткову посаду.
- Тоді в управлінні освіти готують відповідний наказ, і школа може шукати людину на посаду асистента.
«За потреби може вводитись додатковий спеціаліст – дефектолог, логопед тощо. Ми даємо наказ в межах 2-3 днів. Єдине, що не завжди можна знайти асистента вчителя. Таких вакантних посад ми наразі маємо 15. Часто буває так, що батьки мають людину, яка працювала з їхньою дитиною, вони звертаються до навчального закладу, і, як правило, керівники відгукуються і беруть на роботу цю людину», – розповідає Зоряна Довганик.
Бонус
Для звичайного загальноосвітнього класу додатковий вчитель чи помічник не передбачений, навіть якщо у ньому понад 30 учнів. Хоча в Законі «Про освіту» вказано, що в класі має бути не більше 30 учнів. Проте, каже Зоряна Довганик, батьки, якщо хочуть, аби вчителю хтось допомагав, можуть організувати це власним коштом.
«Батьки мають звернутись до керівника навчального закладу. Бухгалтер прорахує зарплату, поділить пропорційно до кількості дітей в класі. І батьки сплачуватимуть цю суму офіційно на спецрахунок навчального закладу, а помічник отримуватиме офіційну зарплату. Розмір зарплати залежить від категорії, стажу роботи, від багатьох чинників. Важливо, що це має бути людина з педагогічною освітою», – пояснює Зоряна Довганик.
Вона додає, що відсутність у великих класах помічників вчителя компенсовується поділом дітей на групи для вивчення іноземної та української мов.
Підводні камені
Мама першокласниці Ніки Ірина розповідає, що звернулась до директорки школи з тим, щоб у класі, де вчиться її донька, з’явився асистент вчителя. Їй сказали зібрати документи і звернутись в ІРЦ.
«Директорка дуже добре до цього поставилась, сказала не переживати і що допоможе. Показала наказ по одній дівчинці зі сусіднього класу. Але там мама сама має педагогічну освіту і може бути помічником», – розповідає жінка.
В інклюзивно-ресурсному центрі, каже вона, дівчинку записали в чергу на комісію: на кінець березня – початок квітня 2019 року.
«Черга дуже велика, бо центр тільки один. Я була в жовтні, обіцяли записати на березень – початок квітня, бо цього року дуже багато тяжких дітей – незрячих, нечуючих. Я так зрозуміла, що в першу чергу ідуть діти з інвалідністю. А ми можемо трохи почекати. Можливо, до того часу відкриють ще один центр, тоді це піде швидше», – каже Ірина.
Відтак, асистент вчителя у класі Ніки може з’явитись лише з наступного навчального року. Адже в ІРЦ, коли доходить черга, різні фахівці обстежують дитину протягом місяця, каже Зоряна Довганик, а потім ще два тижні готують програму для дитини. Лише потому школа оголошує конкурс на посаду асистента вчителя.
Перевести дівчинку в інший клас, де вже є помічник, без висновку фахівців ІРЦ також неможливо, каже Ірина. Тому лишається тільки чекати.
Зараз у Львові працює лише один ІРЦ – на площі Данила Галицького, пояснює Зоряна Довганик. Проте з нового року має запрацювати ще один – у Шевченківському районі в школі №87. Там, каже чиновниця, є для цього відповідне приміщення з окремим входом.
Протягом 2019 року в управлінні планують відкрити ще 2 ІРЦ в інших районах – аби зменшити черги та зробити процедуру більш комфортною для батьків і дітей.
Чому важко знайти фахівця
В управлінні освіти головну проблему вбачають в оплаті праці фахівців ІРЦ.
«Це комунальна установа, рівень зарплати там невеликий, відтак, немає великої кількості охочих працювати. Ми вже тричі проводили конкурс на призначення працівників ІРЦ», – розповідає Зоряна Довганик.
У Центрі мають бути логопеди, психологи, дефектологи, обов’язково – фізичний реабілітолог. Окрім того, що фахівці вивчають дитину, вони ще мають проводити корекційні заняття.
«У попередньому положенні про роботу ІРЦ ішлося про те, що робочий тиждень, наприклад, фізичного реабілітолога, має становити 18 годин. Пізніше до положення внесли зміни на державному рівні, і тепер робочий тиждень становить 40 годин. Яка ж людина піде працювати 40 годин за 3,5-4 тисячі зарплати? Тим більше, такий фахівець може в будь-якому оздоровчому центрі отримувати значно більші гроші», – каже чиновниця.
Вона додає, що під час формування бюджету можна передбачити більшу суму на оплату праці фахівців ІРЦ, проте бюджет має свої правила і формули, тому суттєво збільшити суми не вдається.
«Працівники ІРЦ написали звернення до міністерства для того, щоб внести зміни до положення. Чекаємо», – каже Зоряна Довганик.
Скільки коштує фахівець
У міністерстві освіти Tvoemisto.tv розповіли, що оплата праці педагогічних працівників інклюзивно-ресурсних центрів здійснюється за рахунок освітньої субвенції. Але залучення, наприклад, грантів не забороняється, а навпаки, вітається.
«Водночас, слід зазначити, що обсяг коштів освітньої субвенції не має бути єдиним джерелом фінансування цих установ. Фінансування можна здійснювати одночасно з державного і місцевого бюджетів та/або одночасно з різних місцевих бюджетів. Згідно зі статтею 61 Закону України "Про освіту", оплата праці педагогічних і науково-педагогічних працівників здійснюється за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів, коштів засновників, власних надходжень закладів освіти, грантів, а також інших джерел, не заборонених законодавством», – кажуть у МОН.
Зарплата усіх педагогічних працівників, включно з асистентами вчителя, нараховується відповідно до їхньої категорії за певним тарифним розрядом. Наприклад, робота помічника вчителя оплачується за 10-12 розрядом.
Найменування посади |
Тарифний розряд |
Посадовий оклад (ставка заробітної плати), грн |
|
станом на 01.01.2018 |
станом на 01.01.2019 |
||
Вчителі усіх спеціальностей, методисти, практичні психологи: |
|
|
|
вищої категорії |
14 |
4264 |
4649 |
першої категорії |
13 |
4000 |
4361 |
другої категорії |
12 |
3735 |
4073 |
без категорії |
10-11 |
3207-3471 |
3496-3784 |
Влітку КМУ вніс певні зміни, і відтоді директори ІРЦ можуть мати 15 тарифний розряд.
«Станом на 1 січня цього року посадовий оклад працівника 15 тарифного розряду – 4546 грн; станом на 1 січня 2019 року – 4956 грн», – кажуть в МОН.
Там додають, що педагогічні працівники ІРЦ мають право на підвищення посадового окладу (ставки заробітної плати):
- за роботу у закладі (установі) для дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, – на 25%;
-
за педагогічне звання старший учитель – 10%, учитель-методист – 15%.
Окрім цього, для фахівців ІРЦ передбачені надбавки за вислугу років, престижність, інші надбавки та доплати.
Варто додати, що Львівська міська рада також вирішила доплачувати педагогічним працівникам 25% від посадового окладу.
«З 2017 року Урядом запроваджена окрема субвенція на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами. У Порядку та умовах надання субвенції визначено, що вона спрямовується на оплату фахівцям за проведення (надання) корекційно-розвиткових занять (послуг), що визначені індивідуальною програмою розвитку дитини. Оплата праці фахівців за проведення корекційно-розвиткових занять здійснюється за ставками погодинної оплати працівників усіх галузей економіки за проведення навчальних занять у розмірах, передбачених для доцента або кандидата наук, які проводять навчальні заняття з учнями шкіл», – додають в МОН.
Це ж стосується і асистентів вчителя, чия робота також оплачується з освітньої субвенції і який може проводити корекційні заняття з дітками.
«Перегляд заробітної плати фахівців ІРЦ може здійснюватися під час перегляду умов праці інших педагогічних працівників», – зазначають в міністерстві.
Також у МОН додають, що переглядати кваліфікаційні вимоги до асистентів вчителів не планують, відтак і надалі цю роботу можуть виконувати тільки люди з педагогічною освітою.
Олександра Бодняк
головне фото moqproducts.com.au
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня