
До 50-річчя арештованої коляди. Як у Львові відроджують найдавніший вертеп в Україні
Простора квартира в австрійському будинку недалеко від вулиці Київська у Львові. На стінах – сімейні фотографії, портрет владики Бориса Ґудзяка, картина, на якій зображені білі та рожеві півонії. Уздовж стін – височенні, до самої стелі, книжкові полиці, заставлені книгами. На диванах і кріслах, розставлених півколом у кімнаті, сидить велика сім’я Мирослава Мариновича – відомого українського дисидента, правозахисника та проректора Українського католицького університету. В центрі кімнати стоїть шопка, і актори шкільного театру УКУ «На Cимонових стовпах», режисером якого є Євген Худзик, показують вертепне дійство. Пізніше господарі признаються, що в них було багато колядників і вертепів, але такого вони ще не бачили.
Що таке Сокиринський вертеп
Учасники шкільного театру УКУ «На Cимонових стовпах» відроджують Сокиринський вертеп. Художник Богдан Поліщук змайстрував для них шопку, і тепер режисер та актори носять її від хати до хати, щоби поділитися благою звісткою.
Вертеп завітав до Мирослава Мариновича, однак його учасники планують відвідати ще багато осель: дисидента Ігоря Калинця, сім’ю Михайла Гориня, першого ректора УКУ отця Михайла Димида, музиканта Тараса Чубая, педагога Павла Хобзея, а також планують виступити в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького.
Загалом шопка – це дерев’яна хатина. У ній є три рівні, три виміри – небо, земля і пекло. Двері, що ведуть до відповідних просторів, то відчиняються, то зачиняються відповідно до дійства. Актори ж увесь цей час стоять за шопкою і за допомоги довгих шпажок рухають фігурки-ляльки: ангели, пастушки, чорт, три царі, Йосиф і Діва Марія, Ірод, немовля Ісус.
Режисер театру «На Cимонових стовпах» Євген Худзик розповідає, що вони показують Сокиринський вертеп, який є найдавнішим в Україні. З його слів, традиція вертепного дійства сягає XII століття. Вертеп започаткував святий Франциск Ассізький.
«Це найдавніший збережений сценарій вертепу в Україні. Мені здається,що про це треба знати. Наскільки мені вдалося дослідити це питання, то можу сказати, що ця триярусність шопки була дуже поширена в Україні. З такою шопкою ходили по хатах, і кожна сім’я переживала цю містерію. По суті, ця традиція пішла від святого Франциска. Саме він уперше вирізьбив із дерева скульптуру Ісуса. А сама назва «маріонетка» походить від імені Діви Марії. Увесь ляльковий театр має у своїй основі вертеп, тому важливо відродити цю давню традицію», – розповідає Євген Худзик.
Вертеп почали відроджувати одразу декілька українських культурних діячів. «Над цим вертепом ми працювали торік. Паралельно в Києві його почали створювати Скрипка, Чубай, Компаніченко. Богдан Поліщук, який змайстрував нам шопку, тепер теж робить Сокиринський вертеп. Це традиція, яка вибухнула зараз», – веде далі режисер.
Що хоче донести вертеп
Вертеп цього року проводять до 50-річчя початку арештів української інтелігенції, зокрема Василя Стуса, який разом із плеядою українських культурних діячів у 1972 році організував вертеп, після чого більшість його учасників затримав КДБ.
«Ця ідея народилася, коли ми займалися підготовкою вечора Стуса і звернулися до дати його першого арешту – 12 січня 1972 року. Тоді ми зрозуміли, що від того часу минає якраз 50 років. Це була одна з основних хвиль арештів української інтелігенції – так звана операція «Блок». Тож тепер ми хочемо здійснити операцію «Розблокування» – пригадати ті події, тих людей, запросити їх, подякувати їм за ту відвагу і жертву, яку вони принесли. Важливо пам’ятати, що їхній протест відбувався через прославлення Христа. Після цих вертепів почалися арешти», – пояснює Євген Худзик.
Режисер має намір зібрати під час вертепу всіх тих, що відроджували українську культуру, плекали національну ідею та ідентичність, і подякувати їм.
«Цим вертепом ми хочемо подякувати за тяглість цієї традиції тим, що відстоювали її ціною власного життя. Тому нам важливо, щоби цей вечір пам’яті був присвячений перш за все народженню Бога, щоби зібрати коло ясел тих людей, які несли благу вістку в часи відродження України у 1980 – 1990-ті роки. Запрошуємо на нього Товариство Лева і театр «Мета», бо це ціла хвиля традиції, яка передавалася через покоління. Дуже хочеться, аби був відчутним оцей різдвяний дух, дух вдячності тим людям, які відстоювали і правду, і Христа, і українськість свою, національну ідентичність», – каже Євген Худзик.
Учасники вертепу 1972 року збирали гроші для підтримки українських політв’язнів та їхніх сімей, а вертеп 2022 року має відновити цю традицію.
«Ми знаємо, що вертеп 1972 року збирав кошти для помочі арештованим дисидентам і політв’язням. І ми хочемо цю традицію відродити, тож збираємо кошти для тих, щo зараз є політв’язнями і перебувають у російських тюрмах. Зокрема, для жителів Криму та Владислава Єсипенка – кореспондента проєкту «Крим. Реалії» від Радіо Свобода, – наголошує режисер.
Передати містерію Різдва
Концепція триярусної шопки не нова. Її Євген Худзик реалізовував і раніше. З вертепом та трупою театру Курбаса побував у багатьох містах Європи.
«За цим концептом ми робили вертеп, де ляльками були люди. Тоді теж була ніби триярусна шопка з янголами, пастушками і чортиком. Один із акторів зараз є священником у Паризькій єпархії, другий – мером Яворова. Також ми ставили вертеп у театрі Леся Курбаса. Хотіли з ним їхати до Єрусалима, але почалася криза, і ми доїхали тільки до Рима. Тоді теж була шопка, яку ми возили Римом і Флоренцією. Це було неймовірно. У Флоренції грали виставу «Сніг у Флоренції» Ліни Костенко у храмі в центрі міста. Тоді на виставі була присутня донька поетеси», – каже Євген.
Часто за святкуваннями забувається головний сенс різдвяних свят, вважає режисер. Тому для нього важливо передати містерію Різдва.
«В Україні коляда дуже пов’язана з язичницькою традицією перевдягання, бешкетування. Зокрема, можемо бачити такі вертепи, де головний персонаж – єврей. Однак за цим забуваємо, про що цей вертеп. Це прикро, бо виходить, що нам хочеться просто забавитися. Та чи пам’ятаємо ми містерійність цього свята? Насправді у вертепі збережені три найважливіші християнські свята: Благовіщення, бо ми несемо благу вістку і в нас на дверцятах шопки зображені Богородиця та архангел Гавриїл, Різдво і Пасха», – розповідає він.
Вертепне дійство завершене. Всі його учасники сідають просто на паркет у помешканні Мариновича, щоби випити чаю та поколядувати. Проте після цього дійства свято не закінчується. Мирослав Маринович каже, що воліє відповісти на такий вертеп. Сідає за фісгармонію і починає акомпанувати гостям, які співають «Нова радість стала».
Історію вертепу 1972 року за участі Василя Стуса у Львові читайте тут.
Роман Ламанський
Фото автора та надані Євгеном Худзиком
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Люди Твого Міста
- «Перемога - це те, у що ти вкладаєш». Як американці інвестують у наші стартапи
- «Мене вразило, що пасажири змовчали». Андрій Жолоб про фронт і тил
- «Маю підопічну, якій 98 років. Це моя «перлинка», або Чому я стала соцпрацівницею
- Шлях додому, або За яких умов повертатимуться біженці. Дискусія
- «Дзизі» – 30 років. Розмова з Маркіяном Іващишиним про Львів і Полтву
- «Для одних Україна не надто галицька, для других не надто харківська»
- Нашим бійцям потрібне «щеплення стресом». Інтерв’ю з психотерапевтом про ПТСР і відновлення
- Люди Твого міста. Філіп Шухевич про славний рід, який допомагає Україні
- «Я хотів, щоби про Україну з перших уст чув Ілон Маск», – американський журналіст
- «Роблю гімнастику і не нарікаю». Як живе без світла бабуся Мая
- Люди Твого міста. Юрій Шухевич про ідеали батька і Верховну Раду
- Уві сні вона не дихає. Історія Софійки, якій потрібна допомога
- Перше «мама» в три роки. Історія Артемка, який заговорив після унікальної операції
- Геловін – це Голівуд. Отець про те, як насправді варто сприймати мистецтво смерті
- Ми – краплі, які творять океан. Як львівські блогери допомагають ЗСУ
- «На сході спочатку до нас ставилися з недовірою» – Юрко Дідула
- «Будемо з ним до кінця». Хто та чому прийшов на суд до Дзиндри
- «Ціль росії в цій війні – вкрасти наше майбутнє», – отець Михайло Димид
- Десятки автівок і сотні дронів. Як львівські блогери допомагають фронту
- «До війни ніхто у світі по-справжньому не знав, на що здатні українці», – Владика Венедикт
- Вивчив українську з колядника. Історія 95-річного отця, що виріс в Аргентині
- «Ми повинні попрощатися з огидним, смердючим радянським минулим», – історик Андрій Павлишин
- «Зараз немає художників та поетів – зараз усі солдати одного українського фронту», – Іванка Крип’якевич-Димид
- Чого нас вчив Любомир Гузар. Важливі тези Блаженнішого. Відео
- «Імперія розвалиться, а ворог зазнає ганьби». Історія родини Лесі Крип’якевич
- Біль за білими дверима. Репортаж із модульного містечка для переселенців у Львові
- «Для всіх був, як батько». Спомини побратимів про Тараса «Хаммера» Бобанича
- «Боронимо свою землю і чекаємо перемоги». Історії трьох захисниць
- «Дитяча книжка непереможна». Уляна Чуба – про перемогу у номінації Бі-Бі-Сі та вітрогонів
- Люди «Твого Міста». Галина Крук про Львів, поезію та розмову з Богом
- На передовій науки. Як Оксана Заячківська представляє Львів світу
- «Його світ був великим». Львів'яни прощаються з Іваном Вакарчуком
- Як успішно змінити професію. Розмова із IT-шницею EПAMу
- «Я хотів розірвати шаблон уяви про Шевченка», – режисер про фільм «Тарас. Повернення»
- Люди Твого міста. Роксолана Богуцька про моду, автентику та львів’янок
- Люди Твого міста. Микола Петренко про концтабір, ЛТБ та черги за книжками
- Тілько ві Львові. Віктор Морозов про батярів, Гаррі Поттера та місто як пуп землі
- Люди Твого міста: Вікторія Бриндза про свої досвіди та досліди
- Люди Твого міста. Юрій Кох про Львів, сни та найбільший облом в житті
- Юліан Чаплінський про еміграцію, Львів за 20 років та двори без машин. Частина друга
- Люди Твого Міста: Ярема Возниця про дитячі хвороби, вакцинацію та вибір лікаря
- Люди Твого міста. Тарас Возняк про скандали, «газ щастя» і дух міста
- Магда й барви. Як розмова Ірини Мориквас із сином стала дитячою книжкою
- Акварель не терпить вагань. Люди і квіти художниці Тетяни Гамрищак
- Бути чесним із музикою. Антоній Баришевський зіграє у Львові «Людкейджа»
- Дзвінкі каблуки. Як у Львові навчають ірландських танців
- Бах на Пекарській. Звідки взявся електричний оргáн у львівській квартирі
- Оксана Линів: Українська музична освіта значно краща за західноєвропейську
- Оксана Кісь: Львів завжди мав жіноче обличчя
- Олександра Сербенська: Не достатньо знати, що українська – солов’їна
- Люди Твого міста. Мирослав Скорик: Мій абсолютний слух виявила Крушельницька
- Люди Твого міста. Отець Богдан Прах: Як не боятися бажати великого
- Андрій Павлишин: Львів став культурною столицею не від доброго життя
- Люди Твого міста: Ігор Балинський про Львів медійний і Львів релігійний
- Люди Твого міста: Ігор Копчик про Ван Гога та урвища Львова
- Люди Твого міста: Оксана Муха про зцілення піснею та дух Львова
- Люди Твого міста: Маріанна Кіяновська про мистецтво, що творить Львів
- Люди Твого міста: Марія Музичук про шахи і любов до Львова
- Люди Твого міста: Оксана Караванська про моду та не галицький Львів
- Люди Твого міста: Ярослав Грицак про Львів як Нью-Йорк Східної Європи
- Люди Твого Міста: Батяри Радковці про Львів-Вавилон
- Люди Твого міста: Уляна Явна про старовинні українські строї
- Люди Твого міста. Владика Борис Ґудзяк про Львів та недовіру
- Люди Твого Міста: Олег Цьона про Львів як дім
- Люди Твого міста: Павло Шеремета про Львів як центр ідей
- Люди Твого міста: майстриня етноодягу про тренди серед вишиванок
- Люди Твого міста. Митрополит Мокшицький про відповідальність за Львів
- Як змінити бізнес в Україні? 7 важливих тез Софії Опацької
- Люди Твого Міста: Богдан Новосядлий про Бога, космос та інтернет
- Люди Твого Міста: Влодко Кауфман про місця спокою у Львові
- Люди Твого міста: Ігор Лильо про душу Львова
- Люди Твого міста: Олександр Фільц про сильну і слабку сторони Львова
- Люди Твого міста: Лев Скоп
- Люди Твого міста: Андрій Великий
- Люди Твого міста: Мирослав Маринович
- Люди Твого міста: Олександра Коваль
- Люди Твого міста: Ігор Юхновський
- Люди Твого міста: Ярослав Рущишин
- Люди Твого міста: Ілько Лемко
- Люди Твого міста: Олеся Саноцька
- Люди Твого міста: Марк Зархін
- Люди Твого міста: Мар'яна Савка