
Фото: Христина Процак
«Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
Учора відбулося перше засідання ради Львівської ОТГ. Більшість, тобто депутати від «Європейської солідарності», «Свободи» та «Варти» поспіхом прийняли присягу та обрали тимчасову президію (детальніше можна прочитати тут). Далі, за словами одного з її членів, представника «ЄС» Петра Адамика, президія мала б напрацювати порядок денний наступної сесії, яка би вже мала відбутися за участі голови Львівської ОТГ Андрія Садового. Учора Адамик зачепив також питання ключової посади – секретаря ради.
Начальник управління «Секретаріату ради» ЛМР Юрій Лукашевський, коментуючи ситуацію з наступною сесію зазначив, що наразі ще немає протоколу вчорашнього засідання. Зокрема, його має скласти голова ТВК і підписати. І уже від цього потрібно відштовхуватися, бо зараз, каже він, не до кінця зрозуміло, що учора відбулося.
Tvoemisto.tv ще раз проаналізувало учорашні події та спробувало дізнатися, які кандидатури і від яких партій розглядаються. І що в цій ситуації робитиме (не) чинний міський голова Андрій Садовий.
Що відбулося?
Як зазначили опитані Тvoemisto.tv юристи, сесія могла відбутися як 25 листопада, так і 3 грудня. Адже термін два тижні після оголошення результатів голосування за депутатів ОТГ все одно минув.
Однією з причин, чому сесію провели учора називають, – бажання більшості продемонструвати, «хто у хаті господар», точніше у раді Львівської ОТГ. Розсварити депутатів між собою, не дати поміркованій частині трьох фракцій, які вчора зібралися на засідання – «ЄС», «Варті» та «Свободі» – почати домовлятися з тими, хто її проігнорував «Самопоміччю» та «Голосом». «Бізнес середовище, яке зараз пройшло в раду, так працює. Тиснути, щоб уже пізніше вирішувати питання зі своїх позицій», – каже наше джерело.
Читайте також: Закон, повага та (не)чинний садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
Нагадаємо, у раду Львівської ОТГ від «Європейської солідарності» потрапили двоє юристів найбагатшого депутата Льівської міської ради минулого ради Григорія Козловського – Олексій Різник та Юрій Ломага. Сам Козловський цього скликання успішно кандидував від «Європейської солідарності» у Львівську обласну раду.
Однак головною ціллю депутатської більшості, як зазначив у коментарі Тvoemisto.tv експерт з політики та місцевого розвитку Олександр Солонтай, є посада секретаря ради Львівської ОТГ. Саме тому з таким поспіхом було організовано перше засідання.
Хто стане секретарем ради
За звиклих обставин, тобто, при чинному міському голові, кандидатуру на посаду секретаря мав би пропонувати, власне, він.
«Секретаря пропонує міський голова, це робиться на засідання офіційно та легітимно. Пропозицію бути секретарем я зробив всім депутатам міської ради. Кожен з депутатів має право. Але, як правило, я номіную ту людину, яка має найбільшу підтримку. Я вважаю, що це є чесно», – цитує пресслужба ЛМР Андрія Садового.
Якщо ж міського голови немає, а це саме той випадок, то згідно чинного законодавства, секретар обирається простою більшістю ради. І ця більшість була на вчорашній сесії – на засіданні були присутні 35 депутатів, проте вони так і не зробили наступного кроку і не обрали секретаря ради. Однак про це згодом, зараз – хто саме міг би ним стати.
Читайте також: «Ціль більшості – секретар ради». Експерт про протистояння Садового і депутатів
Одразу кілька джерел опитані Tvoemisto.tv назвали кандидатуру «свободівця» Маркіяна Лопачака. Cправа в тому, що «Свобода» уже кілька каденцій в жорсткій опозиції до Андрія Садового, і навряд чи він захоче про щось домовлятися з міським головою.
Прізвище Лопачака назвав також під час учорашньої сесії у коментарі для медіа і Петро Адамик. За його словами, «свободівець» є найбільш прийнятною кандидатурою, бо він «рівновіддалений від влади».
У коментарі Tvoemisto.tv Адамик додав, що «Варта» і «Свобода» та навіть деякі депутати «Голосу» підтримують кандидатуру Лопачака. За його словами, якщо Андрій Садовий подасть іншу, то «ЄС» голосуванням покаже свою позицію. Також він повідомив, що бюджетну комісії у новій раді Львівської ОТГ мала б очолити представниця «Варти».
«Є дві менші фракції «Свобода» та «Варта». Нехай «Варта» візьме контроль над бюджетом. Вони хочуть контролювати, щоб кошти витрачалися прозоро. Комісію може очолити Наталія Шелестак. В неї є відповідна освіта і бажання», – розповів він.
Тепер повернемося до того, чому все таки учора не було обрано секретаря ради. За даними джерела, зупинилися через репутаційні втрати, які могло спричинити таке рішення. Цього разу Андрій Садовий та його медіа-холдинг зіграли на випередження.
Читайте також: Коли оголосять результати виборів голови Львівської ОТГ і чому процес затягують
До того ж, у випадку, якщо депутати захочуть призначити секретаря ради без Садового, то, як заявив експерт Інституту політичної освіти Тарас Случик, Андрій Іванович зможе успішно оскаржити це.
«Якщо ж тимчасова президія буде пропонувати на розгляд ради кандидатури секретаря ради чи членів виконкому, заступників голови, то, скоріше за все, новообраний міський голова може подати до суду і виграти його», – пояснює він.
Читайте також: У Львівській мерії заявили про «паралізовані» рахунки сільрад, які увійшли до Львівської ОТГ
До слова, сам Маркіян Лопачак у коментарі Tvoemisto.tv заявив, що почув про свою кандидатуру зі ЗМІ. Загалом, за його словами, обговорюється кілька прізвищ і зараз тривають перемовини.
Що Андрій Садовий?
Почнемо з того, що насправді Андрій Іванович програв ці вибори. Так, він виграв особисті перегони в нардепа Олега Синютки, однак його партія зазнала розгромної поразки: 26 депутатів від «ЄС» проти – 17 від «Самопомочі». Тому йому треба діяти рішуче і Садовий уміє перевернути ситуацію з ніг на голову і роль «англійської королеви» точно не його.
І у випадку учорашньої сесії (не) чинний міський голова зіграв на випередження. Його заяви про узурпацію влади, про змову проти нього, дали такий необхідний час. «Програвши вибори міського голови, місцеві ділки з клану Козловського-Пупса вирішили захопити владу підкилимними, нічними «мутками», – коментував ситуацію з учораньою сесією Андрій Іванович.
І цей час він максимально використає для того, щоб отримати прийнятну для себе кандидатуру секретаря та спробувати домовитися чи з окремими депутатами, чи з окремими фракціями. Наприклад, з «Вартою». За словами джерела, усі непублічні заяви, які роблять по відношенню до цієї політичної сили люди від Садового, це намагання сказати – «двері відчинені», ми готові домовлятися.
Ще одна можливість Садового – це достукатися до поміркованої частини більшості, для прикладу, у тій же «ЄС». Адже ця політична сила – це не лише «Козловський – Синютка». Є й інші, і в них свої інтереси в раді, в якому немає сценарію конфлікту.
Не слід забувати, що обрання секретаря ради відбувається таємним голосування, тому тут можуть бути різні несподіванки. Головам фракцій дуже важко проконтролювати депутатів – в історії ЛМР були випадки, коли їм роздавали ручки одного кольору чи намагалися змусити показувати свої бюлетені.
За даними джерела, однією з прийнятних кандидатур для Садового міг би стати представник від «Варти» – зараз називають прізвище Юрія Мартинюка. За фахом він юрист, голова Асоціації західноукраїнських забудовників, свого часу був у дружніх до Садового партіях «Порі» та «УДАРі». У коментарі Tvoemisto.tv Мартинюк заявив, що не бачить себе на цій посаді, оскільки не готовий залишати приватну справу.
Конфлікт у новій Львівській облраді
Ще один момент, з яким повязані учорашні події у раді, це також бажання зайти в конфліктний дискурс у Львівській обласній раді. Нардеп Олег Синютка має там свої політичні інтереси, а Козловський – бізнес. І там «ЄС» та «Свободі» доведеться діяти більш рішуче, бо щоб отримати «більшість» треба буде дуже добре попрацювати з депутатами з інших фракцій.
Нагадаємо, до ради Львівської ОТГ проходять 5 партій, які розділять між собою 64 депутатських мандати. Зокрема, «Європейська солідарність» – 26 депутатів, «Об’єднання «Самопоміч» – 17, партія «Голос» – 8, «Варта» – 7 та ВО «Свобода» – 6 депутатів.
Тарас Смакула
Вікторія Савіцька
Фото: Варіанти, Фейсбук Юрія Мартинюка, 4studio
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією
- «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
- Львівські готелі. Кому належать і чи є там російський бізнес
- Як убезпечити свій акаунт і що потрібно знати про ворожі хакерські атаки
- «Вимкнені телефони, є жива черга». Як працює Генконсульство Росії у Львові
- «Мій вітер повідчиняв усі вікна її життя». Історія кохання політв’язня Зеновія Красівського і правозахисниці Олени Антонів
- «Це загальноєвропейська справа». Іноземці, які лишаються у Львові, попри можливе вторгнення Росії
- «Замість страху та паніки моя відповідальність полягає в тому, щоб бути в Україні», – американець про те, чому він не евакуюється у США
- Усе почалось з пані Наді. Як бабусі з пансіонату «створили» власний бренд шкарпеток
- «Кожен має відчути нерв театру, тоді він успішний». Василь Вовкун про прорив у Львівській опері
- У Львові хочуть зберегти віллу «Сонячну» і відкрити тут музичну галерею
- Проректор, пластун та маркетолог. Історії тих, хто вже записався у Львівську тероборону
- Куди полетіти зі Львова. Еґер – вода, вино і соляна гора
- Львів і його райони. Звідки походять назви та де з’явились перші будинки
- Перехворіють усі. Завідувачка Covid-відділення вважає, що коронавірус може перейти в сезонну хворобу
- За два тижні львів'яни зможуть записуватися на військово-медичні навчання
- Як Винниківське озеро стало «басейном»
- «А хіба інші нації теж їдять сало?» Кілька думок про розвиток української кухні
- Раджу сісти і написати свій план. Психологиня про те, як не впадати у відчай через війну
- «Майдан не може вирішити все – ми мусимо вирішувати», – Мирослав Маринович
- «Був зруйнований, наче Троя». Як на Львівщині три родини викупили занедбаний палац і відновлюють його
- Куди полетіти зі Львова. Всі столиці Литви
- У пошуках свого коріння. Як віднайти предків
- «Остап знову збере усіх на Різдво». Як львівський художник гуртував у себе сотні колядників
- Різдво для Давидка. Історія маленького героя, якому вперше в Україні імплантували стимулятор діафрагми
- Він дуже поспішав жити. In memoriam Остап Лозинський
- Три історії львівських підприємств, яким допомогла COVID-19 Бізнес-клініка
- Чи зникне взимку сніг. Розмова із кліматологом
- Як українці святкують Різдво в Кракові. Фоторепортаж
- «Змінилося би все». Чи зможуть українці святкувати Різдво 25 грудня
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- Кожна п’ята дитина відчуває страх, що на неї наїде машина. Як підвищити безпеку біля шкіл
- Їх застануть ще наші правнуки. Чому одноразові підгузки – це погано і як перейти на багаторазові
- «Я тішився, як дитина в Діснейленді, коли відкрив Львів», – власник арткафе Te Amo Lviv
- Перезмінка о 5-ій ранку. Як батьки Юрчика зі СМА борються за життя сина
- «Став серцевиною». Історія першого Гарнізонного храму України
- «Нам треба збільшити рівень очікування до змін у державі», або Чого бракує економіці сьогодні
- Гідність, інклюзивність та рівність. Яким буде America House Lviv і коли його відкриють