
Photo by Darya Tryfanava on Unsplash
Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
Чи забезпечені Львів та область ліками та препаратами крові?
За словами міського голови Львова Андрія Садового, готуватися до можливих екстремальних ситуацій Львів почав ще пів року тому. Зокрема, прийняли рішення суттєво збільшити резерв крові.
У Лікарні швидкої допомоги Львова на вулиці Миколайчука облаштують підземну операційну та палату стаціонарного лікування хворих
Також на сьогодні у Львові є тримісячний запас медикаментів, перев’язочних матеріалів та інших медичних засобів на випадок надзвичайної ситуації.
Керівник Львівської ОДА Максим Козицький також зазначив, що тримісячний запас медикаментів доукомплектовують й у Львівській області. У разі введення воєнного стану на базі лікарень будуть розгортати додаткові відділення і потужності. Це не означає негайне розгортання госпіталів, а можливість у разі необхідності надавати допомогу. Після Covid-19 в області готові надавати екстрену медичну допомогу в надзвичайних ситуаціях.
Якщо не буде електроенергії?
У місті запевняють, що усі інженерні комунікації у медичних установах Львова приведені до відповідного рівня – є запаси води, дизель-генератори.
Також, за словами міського голови, у місті прийняли рішення забезпечити альтернативні джерела живлення та суттєво збільшити кількість генераторів, щоби всі служби міста і системи могли якісно функціонувати в екстремальних умовах.
У Львові також розглядали питання оповіщення на випадок відсутності електропостачання. У такому випадку містом їздитимуть спеціально обладнані автомобілі, які будуть інформувати мешканців.
У плані дій міста йдеться, що якщо традиційні засоби зв’язку будуть відключеними або відсутня електроенергія, місто має забезпечити альтернативні шляхи комунікації із населенням.
За словами керівника Львівської ОДА Максима Козицького, лікарні області повинні мати два незалежні джерела живлення. У кожній лікарні є дизель-генератор, який забезпечує її електрикою навіть у мирний час, коли зникає світло. На сьогодні всі обласні медзаклади повністю забезпечені генераторами і набором первинних засобів, необхідних для надання допомоги.
Якщо відключать воду?
У Львові розглядають різні можливості автономної подачі води мешканцям Львівської громади на випадок повної зупинки роботи водопровідної мережі, запевнив Андрій Садовий.
При повній відсутності електропостачання Львів готовий подавати мешканцям санітарний об’єм води, щоби місто могло жити і нормально функціонувати у разі надзвичайної ситуації.
Відповідно до Протоколу засідання міської комісії з питань ТЕБ і НС, підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності, у тому числі дошкільної, загальноосвітньої, професійно-технічної, вищої освіти, закладів дошкілля і позашкілля, комунальних та приватних спортивних залів та фітнес-центрів, у власності чи користуванні яких є басейни, мають припинити планові санітарні і ремонтні роботи та заповнити їх водою.
Голови райадміністрацій повинні провести обстеження джерел води для можливості їх використання для забезпечення санітарних потреб, зокрема, для використання Державної служби надзвичайних ситуацій. Департамент ЖКГ має збільшити резервну кількість автоцистерн для водопостачання. А комунальні підприємства зобов’язані поповнити наявний запас води для господарських потреб та організувати ремонт джерел водопостачання (резервуарів, пожежних водоймищ, ставків, озер, градирень.
Чи варто знімати усі гроші?
Зі слів економіста Андрія Новака, українці можуть зреагувати на паніку в інформаційному просторі, проте реальних причин для масового спустошення рахунків у банках немає.
Державні фінанси на безпечному рівні, фіксуються перевиконання держбюджету. Крім того, Україна отримує допомогу як військову, такі фінансову від західних партнерів, тому особливих ризиків поки не спостерігається.
«Знімати всі кошти точно непотрібно, можна взяти ту кількість грошей, яка потрібна для бюджету сім’ї на певний період. Скажімо, розрахувати середні витрати на день, і зняти суму, потрібну на 10-15 днів. Якщо є більше на рахунку, не варто знімати все. Так чи інакше, багато різних банків і банкоматів в Україні, і все одночасно виключитися не може», – рекомендує експерт.
На сьогодні банківська система почуває себе дуже добре. За минулий рік прибутки збільшилися практично в усіх банках, тому проблем не мало б бути, додає Андрій Новак. Фінанси зберігати на рахунках економіст радить у рівних пропорціях у трьох видах валют – гривні, доларах і євро. Так як у національній валюті – найвищий відсоток, а в іноземній варто захиститися у разі девальвації.
Якщо буде великий наплив мігрантів та біженців, де їх розмістять?
Львів та Львівщина координують свою діяльність з усіма міськими головами громад як області, так і всієї Західної України. У цьому запевнив міський голова Андрій Садовий.
Зараз у місті, за його словами, відбувається вся необхідна координація, також коли буде наплив мігрантів та біженців, місто підготує відповідні приміщення і місця.
У випадку надзвичайної ситуації, вторгнення російських військ на територію України, храми Львова готові прийняти та опікуватись внутрішньопереміщеними людьми і надавати свої підвальні приміщення під укриття. За словами капелана Львівської міської ради, отця Павла Дроздяка, ці рішення прийняли на Раді єпископів Львова.
Також, як пояснив Максим Козицький, за останні вісім років на територію області переселилося більш ніж 11 тисяч осіб зі Сходу України та Криму. На початку пандемії проаналізували кількість людей, яких можна теоретично ізолювати. На Львівщині є цілі міста-оздоровниці, як-от Моршин, Трускавець, Східниця, загалом близько 30 тисяч місць, але це динамічні дані. Понад те, є велика кількість квартир, які здають в оренду, новобудов, які здають в експлуатацію, готелів, гостелів.
Чи можуть закрити кордони між Україною?
Жодних розмов про закриття кордону не ведеться, відповів на питання журналістів Андрій Садовий.
У неділю з'явилася інформація, що повітряний простір України можуть закрити, але того ж дня уряд виділив 17 мільярдів гривень, аби гарантувати безперебійність польотів у повітряному просторі України. Це має дозволити стабілізувати ситуацію на ринку пасажирських авіаперевезень та гарантуватиме повернення в Україну наших громадян, що зараз перебувають за кордоном.
Чи вистачає Львову укриттів?
У Львові нараховують близько 6 тисяч укриттів. Міський голова Львова запевняє, що цього має бути достатньо для безпечного перебування у разі виникнення надзвичайній ситуації для усіх мешканців. Укриття розташовані у підземних приміщеннях житлових будинків та торгових центрів. Переглянути їх адреси можна за посиланням.
До надзвичайних ситуацій готові школи і садки. Якщо у місті виникне надзвичайна ситуація, школярів переведуть на віддалене, дистанційне навчання, а приміщення будуть використовувати в інших цілях.
Підвальні приміщення під укриття нададуть й храми Львова.
«В умовах напруженої ситуації у мерії відбулася зустріч Ради єпископів Львова, де обговорили питання долучення церкви до формування безпечного міста. Йдеться про те, аби храми за потреби надавали свої підвальні приміщення під можливі укриття. Єпископи не мали заперечень щодо цього прохання. Церква відкрита для співпраці і готова надати свої приміщення в разі якихось загроз та стати духовним і медичним шпиталем», – зазначив капелан ЛМР о. Павло Дроздяк.
Приміщення храмів, особливо ті, де є великі парафії, мають оглянули, за можливості їх підготувати, адже більшість з них задіяні під катехитичні служіння та іншу парафіяльну діяльність.
Чи готовий Львів приймати постраждалих внаслідок бойових дій?
У Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону, що на вул. Личаківській, 26, у Львові максимально вивільнили ліжкомісця на випадок вторгнення Росії та потреби у наданні екстреної допомоги бійцям та населенню. Станом на сьогодні у медзакладі перебуває лише 75 пацієнтів, водночас 600 ліжок залишаються у резерві, каже начальниця відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії військового госпіталю Ольга Зачепа.
«Ми підготували заклад до такого випадку, якщо потрібно буде надати допомогу більшій кількості населення чи обов’язкового контингенту, тому ми готові в будь-який момент. Максимальну кількість людей, яких можна було виписати, ми виписали. Не госпіталізуємо планових пацієнтів, тільки по ургентних показах. Заклад є спроможним до надання допомоги. Загалом наш ліжковий фонд становить 675 ліжок», – каже начальниця реанімаційного відділення.
Якщо стануться диверсії?
На тлі напруженої ситуації із можливим військовим вторгненням Росії, у Львові можливі різні диверсійні групи. За словами мера Львова Андрія Садового, до України зараз прикута увага цілого світу.
«Ми прекрасно розуміємо, що ворогу потрібна дезорганізація, дестабілізація, тому можуть бути різні диверсійні групи, нештатні ситуації», – каже Андрій Садовий.
За його словами, паніка і недовіра є таким самим потужним елементом гібридної війни, як кулі чи «гради». Андрій Садовий не виключив інформаційні атаки проти України. Але якщо ворог атакує, то він атакує всю Україну.
«І Львів, і Харків і маленький населений пункт в Донецькій області. Ми всі повинні відбивати ці атаки та загрози. Це інформаційні атаки в тому числі. Це і диверсійні атаки. Це з’являються люди, які почнуть баламутити, щось розказувати всяку нісенітницю. Сьогодні нам потрібна пильність», – каже мер.
Коли вартує звертатись до СБУ?
Управління СБУ у Львівській області застерігає про появу в регіоні російськомовних осіб спортивної статури, які прибули для провокацій. Мешканців просять повідомляти про осіб чоловічої статі віком від 20 до 50 років, котрі можуть як особисто, так і через посередників винаймати житло у Львові та Львівській області.
У разі виявлення таких осіб, їх паспортних даних чи мобільних номерів, співробітники СБУ просять повідомляти всю інформацію на усі месенджери за телефоном +380664671077. Також варто повідомляти правоохоронців.
Також, громадян просять з розумінням ставитися до того, коли зупиняють та просять пред’явити документи, оскільки така сьогодні перевірка відбувається на території всієї України.
Як вступити у сили тероборони і які документи подавати?
103-я окрема бригада Сил ТрО ЗСУ оновила процедуру та список документів, які потрібні для підписання контракту в резерві. Оновлений перелік документів можна знайти тут.
У випадку питань, варто телефонувати за номерами 15 80 або 063 027 62 84 (для мешканців Львова), 096 080 69 87 (для мешканців області) або звернутися у свій місцевий військовий комісаріат.
Як перестати хвилюватись?
Психологиня Мар’яна Франко радить усвідомити, ваші переживання на загальну ситуацію ніяк не вплине, а вам ставатиме тільки важче. Тож розробіть собі план А (якщо все буде добре), план Б (що ви робитимете, якщо ситуація погіршиться) і після цього оберіть собі те, що залежить виключно від вас – щоденні вправи, вивчення мов, читання, прибирання чи робота над вашим новим проектом та робіть це щодня. Бо загальна ситуація залежить від багатьох факторів, а наша нервова система дуже навіть таки від нас.
Підготували Ольга Шведа, Юлія Осим та Софія Шавранська
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян