
Фото: Galnet
Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
Сьогодні підприємцям, які мають магазинчики у переході, працівники управління економіки міськради Львова принесли рішення виконкому від 12 березня про демонтаж усіх МАФів упродовж 60-ти днів – за два місяці перехід має бути звільнений від конструкцій. Tvoemisto.tv дізналось, що відбувається в переході на Митній і які плани на нього має місто.
10 років нездорових стосунків
Міськрада Львова віддала перехід на площі Митній в оренду ТзОВ «ІнтерАйс Україна» приблизно 10 років тому. Місячна вартість оренди, за останніми даними департаменту економічного розвитку, становила 37 тис. грн (75 грн з ПДВ за один квадратний метр).
Востаннє ремонт у переході робили перед Євро-2012. За кілька років тут обвалилась штукатурка і місто почало просити підприємця навести лад. Окрім того, руйнувались сходи, підтікала стеля, у поганому стані були і стіни. Та, каже Ірина Кулинич, орендар не реагував.
Окрім того, із травня 2019 року він перестав платити містові за оренду. З того часу він заборгував бюджету міста 339 тис. грн і ще 87 тисяч – пеня на борг. Водночас, говорить директорка департаменту економічного розвитку, орендар продовжував збирати гроші із власників крамничок у переході.
Читайте також: Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
Відтак у грудні 2019 року договір оренди із ТзОВ «ІнтерАйс Україна» розірвали. Та підприємство не визнало відповідне рішення виконкому і почалась судова тяганина.
«Там антисанітарія, постійні зауваження до сходів, до стін. Все, що вкладалось туди, робило місто – ми зробили вхід зі сторони площі Митної, зараз робимо зі сторони Бернардинів. Підприємця неодноразово попереджали. Договір із ним розірвали ще в 2019 році, він його оскаржував в судах. Є вже рішення на нашу користь. Але коли почався карантин, то ми пригальмували цю справу, тому що розуміли, що всьому бізнесу зараз непросто. Але минулого тижня виконком таки проголосував за демонтаж», – говорить Ірина Кулинич.
Борг із підприємця стягують через суд.
Шок і розпач
Директорка управління економічної політики ЛМР Ірина Кулинич у коментарі Tvoemisto.tv також говорить про 60 днів до повного демонтажу крамничок. Водночас підприємці шоковані і обурені тим, що, як ідеться у розданих їм рішеннях, вже за 14 днів їм відімкнуть світло, без якого вони, вочевидь, працювати не зможуть.
У переході в обідній час завжди людно, особливо в магазині зі солодощами. Сюди, за словами продавчині пані Ірини, часто заходять чиновники зі Львівської ОДА і не тільки. Жінка стала ФОПом у листопаді 2018 року, вклала у магазин чимало коштів, дещо довелося позичати.
«Може здається, що тут нічого такого немає і не було чого вкладати. Насправді, за цих два роки магазин з’їв мені купу нервів, а останній рік через карантин був особливо складним», – каже Ірина.
Про майбутнє виселення разом із колегою зі сусіднього магазину канцтоварів дізналися від журналістів в п’ятницю. Водночас адміністраторка цей факт заперечувала та запевняла – будуть подавати апеляцію, уже неодноразово в цій справі вигравали.
«Я ніколи цим не цікавилася. Працюю, сплачую оренду. А потім заглянула в інтернет і прочитала, що, виявляється, ще в 2019 році орендар апеляцію програв і тоді мав або зробити ремонт, або демонтувати магазини. Тим часом він нікому з нас нічого не казав, брав орендну плату», – розповідає жінка.
Читайте також: Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
Пані Ірина, яка сама виховує сина та має матір з інвалідністю, каже, що була шокована, коли сьогодні побачила рішення про те, що за два тижні у переході відімкнуть світло.
«Це ж не справа одного дня. Треба позакривати всі податки, якщо ліквідовується підприємство, віддати товар, який в мене, наприклад, весь розпакований. Оренду оплатили на місяць наперед», – розповідає вона.
Жінка додає, що думала, що місто принаймні запропонує інше місце або дасть компенсацію – розраховувала на бодай якусь підтримку.
«Прийшли, вручили пісульки... Ми всі запитували, чи можна ще кудись звертатися, а у відповідь почули, що нічого не зміниться: перехід демонтують, виставлять на аукціон. Що зробить той наступний власник, ще треба побачити», – додає вона.
Її колега, яка вже десять років торгує у переході канцелярією, каже, що має трьох дітей і чоловіка, який наразі доглядає за найменшим сином.
«Продавця тут тримати було неможливо, бо виторгів великих нема. На хліб нам вистачало, хоча останній рік були «в мінусі». Ще й місто зняло оренду з орендодавця, а ми платили йому. Тільки не заплатили в квітні, і то принципово, бо всі домовилися», – розповідає вона.
Переїжджати, за словами жінки, немає куди, хоча деякі підприємці шукають приміщення, а хтось вже розпродує товар. Її колега, продавчиня старшого віку, зайшла у магазин під час нашої розмови і теж жаліється, що не матиме куди йти працювати.
Підприємиці додають, що самі платять за охорону в переході. Хоча, якщо приїхати сюди вночі, її ніколи нема.
Митна без кави
Засновник «Saturdays coffee» Дмитро Носовський, чий заклад також є в переході, вражений не менше інших, адже тільки в жовтні крамничка своїми силами зробила реконструкцію – гідроізоляцію стелі в переході, ремонт території поруч.
«Через постійні локдаун і карантин ми навіть не встигли нормально попрацювати і втілити всі наші проєкти, а їх ще чимало. Сьогодні нам дали 14 днів на виселення, але це мізерний період і фактично нас, а це колектив з 4-х людей, викидають на вулицю», – каже Дмитро Носовський.
Спочатку, додає він, не повірили, думали, місто знайде іншого інвестора. Але після того, як принесли рішення виконкому, зрозуміли, що все серйозно.
Вже почали шукати нове місце для кавової крамниці, а також, каже Дмитро Носовський, готові вислухати пропозиції про спільне інвестування у цей бізнес.
Читайте також: Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і пиріжкова на Словацького
Так само інше приміщення сподівається знайти власниця магазину з біжутерією та прикрасами Алла. Каже, що руки не опускають і ще є надія, що ситуація може змінитися на краще.
Рік на вітрині
У переході був ще один магазин із печивом, цукерками та іншими солодощами. Його закрили з початком карантину в березні минулого року, однак товар, що залишився, досі лежить за зачиненими дверима.
Власники магазину не з’являються, а неприємний запах зіпсованих упродовж року продуктів чути вже в інших магазинах збоку. Із цього приводу торговці зверталися навіть на Гарячу лінію міста, та поки ради не дали. Тістечка і цукерки продовжують розкладатись.
Місто розводить руками
Ірина Кулинич каже, що орендар мав попередити 16-х підприємців, яким здав приміщення в суборенду, про те, що МАФи демонтують. Також вона відповідає на запитання про те, що люди самі вкладались в ремонти.
«Мусить бути однаковий простір, а не так, що два метри відремонтовано, а далі… Окрім того, вони мають договірні відносини із орендарем, а не з містом. А ми розриваємо договір оренди з ним», – говорить Ірина Кулинич.
Пропозиції інших інвесторів у міськраді, додає вона, наразі не розглядають – немає підстав.
Що буде далі?
У п’ятницю міський голова Львова Андрій Садовий сказав, що у переході можуть облаштувати ще одну галерею для молодих митців (недавно у місті вже відкрили муніципальний мистецький простір). Та от бюджет розвитку Львова на цей рік депутати досі не ухвалили, через що у місті не можуть завершити ремонти, підключити світлофори та вирішити інші важливі справи.
«Не обов’язково це має бути прибутково. Насамперед це має бути чисто, комфортно і безпечно. Переходом постійно користуються люди – там має горіти світло, все має бути відремонтовано, це центр міста», – говорить Ірина Кулинич про мистецькі плани міста на перехід на Митній.
Вона уточнює, що для ідеї з галереєю має бути окреме рішення. Передусім же, каже чиновниця, в переході потрібно навести порядок.
Звідки гроші?
«Ми будемо думати спільно з управлінням архітектури, яким чином там все обладнати. Має бути проєкт, кошторис – там треба навести лад зі сторони вулиці Винниченка, де частинка належить до обласної комунальної власності. Це непростий проєкт. Разом з тим, це має бути цілісний проєкт – від Винниченка до Бернардинів і Митної. Можливо, буде і конкурс проєктів. Зараз складно сказати, треба покроково рухатись», – говорить Ірина Кулинич.
Читайте також: Карантин добив. У Львові закривають культову українську книгарню
За її словами, якщо підприємець таки визнає, що неправий і сам все демонтує, то можна було б облаштувати підземний перехід до літа.
Утім, скільки місто може витратити на роботи, чиновниця не знає.
«Скільки на це може піти коштів – не скажу, однозначно. Там треба і гідроізоляцію робити, повністю ремонтувати, сходи міняти тощо. Ідей є багато, але конкретно сказати не готова», – каже вона.
Отже, за два тижні 16-ть підприємців мають залишити крамнички в переході на Митній, а місто за власний кошт почне ремонтувати його, хоча досі не знає, що там буде і скільки це коштуватиме. (Нагадаємо, договір оренди розірвали у грудні 2019 року).
Tvoemisto.tv намагалось з’ясувати, чому ж так сталось із переходом на Митній у Юрія Говірка із ТзОВ «ІнтерАйс». Спочатку він просив перетелефонувати пізніше та зрештою перестав відповідати на дзвінки журналістів.
Олександра Бодняк, Ольга Коваль
Фото Ольги Коваль
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян