
Фото: Вікторія Савіцька/Твоє місто
Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
Магазин має виїхати із приміщення до 7 лютого, продавчині допродують товар, а що не вдасться розпродати – повертатимуть постачальникам.
Атмосфера Краківської
У магазині двоє покупчинь. Одна жінка купує набір каструль, інша роздивляється горщики для квітів. Власниця крамниці не хоче говорити про закриття. Продавчиня теж, лише зазначає, що працює тут понад 25 років.
«Шкода, що магазин закривають. Часом купувала тут дещо, ціни нормальні і товар доброї якості», – каже львів’янка пані Леся.
Закриття магазину львів’яни обговорюють і в соцмережах. Зі зникненням таких крамничок змінюється енергетика вулиці і міста – наскрізна лінія цих обговорень. Також людей хвилює, чи не з’явиться на Краківській ще один «генделик» замість давніх крамничок з продуктами і кав’ярень з історією.
«Шкода дуже. Багато гарних речей там придбала і для себе, і для знайомих. Ех, нема того мого Львова», – пише львів’янка Анна Білик
«Любила той магазинчик. Такі крамнички створювали душу Львова. Якусь кнайпу чергову влаштують для туристів. Тут завжди можна було купити прекрасні керамічні горщики, різноманітні некитайські сувеніри і подарунки, багато чого», – додає Людмила Лабезевіч.
Читайте також: Карантин добив. У Львові закривають культову українську книгарню
Триповерховий будинок на вул. Краківській, 5 зведений у 1768 році і є пам’яткою архітектури національного значення. За Польщі на першому поверсі була крамниця одягу Ґольдберґа і майстерня годинників, у повоєнні часи – магазин візків і господарських товарів. Із 1995 року тут продає посуд ТзОВ «Фарфор-кераміка». Тепер приміщення, що фірма орендувала у міста, продали. Із дозволу міністерства культури.
З думкою про бюджет
Приміщення магазину площею у 70 квадратних метрів продали з аукціону за 14 млн грн наприкінці 2020 року.
«У нас є фінансовий план, у ньому передбачені надходження до бюджету, що потім витрачають на різні цілі для громади. Також виставити це приміщення на аукціон нас попросила одна з компаній», – говорить керівниця управління комунальної власності ЛМР Інна Свистун у коментарі Тvoemisto.tv.
Приміщення продали із другої спроби. Перший аукціон, запланований на листопад 2020 року зі стартовою ціною 15,6 млн грн, не відбувся. Інна Свистун і бізнес-омбудсмен Львова Сергій Кіраль кажуть, що ціну визначає ринок.
«Спершу експерт зробив оцінку і ми за цією ціною виставили приміщення на Рrozorro. На першому аукціоні ніхто не подав заявку. Система, згідно із законом про приватизацію, сама оголосила другий аукціон і знизила ціну на 50%. На другий аукціон зайшло багато учасників. Ціна почала рости і доросла до 14 мільйонів», – розповідає Інна Свистун.
Сергій Кіраль додає, що оцінщики комунального майна є ліцензованими та працюють за критеріями, встановленими Кабінетом міністрів, тож навряд можуть зловживати, занижуючи чи завищуючи ціну.
Читайте також: Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
Із шести учасників, що подались на другий аукціон з продажу приміщення на Краківській, 5, переможцем система визначила підприємця Миколу Кахнича із Миколаєва на Львівщині. Він запропонував 14 млн грн (приблизно 7 тис. доларів за квадратний метр).
Але ФОП Микола Кахнич не уклав угоду з містом. Tvoemisto.tv намагалось з'ясувати у підприємця, чому він передумав, та наразі додзвонитись до нього не вийшло.
«Він відмовився, про причини не повідомляв. Закон передбачає, що ми можемо укласти договір з другим учасником, якщо він не забрав своєї пропозиції. Тож так і зробили, ціна була на гривню менша за ціну попереднього учасника», – каже Інна Свистун.
Вона додає, що раніше ТзОВ «Фарфор-кераміка» теж хотіло викупити приміщення на Краківській, 5, але на невигідних для міста умовах.
«Орендар претендував на приватизацію способом викупу за ціною експертної оцінки. Це невигідно для громадськості. На інтернет-аукціоні місто може отримати за це приміщення справедливі кошти», – пояснює вона.
Тепер приміщення магазину посуду придбало ПП «Берта Плюс». За даними You Control, основний вид діяльності компанії – оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами. Власником ПП «Берта Плюс» є Олександр Бережанський.
Олександр Бережанський разом з Володимиром Яричем є засновниками Berta Group, що працює із проєктами у рітейлі, логістиці, дистрибуції тощо. Зокрема, із цією фірмою пов'язані мережі продуктових магазинів «Близенько» та магазинів побутової хімії «Чистенько». Окрім того, партнерськими проєктами компанії є кафе Druzi, Dream Hostel Lviv та інші.
Хто з ким домовився?
Востаннє договір оренди із ТзОВ «Фарфор-кераміка» переглядали у 2019 році, тоді встановили ціну у 54 тис. грн на місяць. Договір дійсний до 2027 року. Приміщення ПП «Берта Плюс» продали із договором оренди і новий власник не має права змінювати його умови, наприклад, піднімати ціну оренди. Тобто магазин може працювати на Краківській і далі.
«Раніше орендар платив місту, тепер мав би платити новому власнику. Якщо магазин з посудом виїжджає, то тут, напевно, є якась інша обставина. Можливо, він чомусь став зацікавленим виїжджати», – припускає Інна Свистун.
Tvoemisto.tv з'ясувало, що у листопаді минулого року представник Олександра Бережанського Михайло Чорнобай викупив у міноритарних власників ТзОВ «Фарфор-кераміка» їхні частки. Зі старих власників залишилась лише Віра Хутка, яка не хоче коментувати ситуацію. Вочевидь, фірма Олександра Бережанського і була тією компанією, що зверталась до управління комунальної власності з проханням виставити приміщення на Краківській, 5 на аукціон.
Додамо, що в будинку на Краківській, 5 є й інші підприємства, із якими пов'язані Михайло Чорнобай, Олександр Бережанський і Berta Group: це кафе, хостел, ОСББ та інші. Також група Berta має низку приміщень поряд – на вулиці Шевській. Там же є і ресторація Бачевських, що є партнерським проєктом Berta Group.
Олександр Бережанський у коментарі Tvoemisto.tv визнає, що з орендарем про його виселення таки домовились.
Що буде на Краківській, 5?
Приміщення продали без встановлення цільового призначення, тобто підприємець має право вирішувати, що там буде, звісно, у межах закону. Олександр Бережанський каже, що ще не вирішив, що саме буде на Краківській, 5.
«Я ще не готовий сказати, що саме там буде, маємо декілька концепцій – може кафе, може магазин. У нас там хостел. Орендарі не матимуть жодних претензій, ми з ними про все домовились. Цей договір буде розірвано», – каже підприємець.
Як може змінитись обличчя середмістя
Через зміни у законодавстві, що зобов’язують місто продовжувати договори оренди виключно через аукціони, чимало давніх крамничок або підприємств обслуговування у Львові можуть зникнути.
Сергій Кіраль каже, що нове законодавство – це палка з двома кінцями. З одного боку, бюджет міста отримуватиме значно більше коштів, коли економічна ситуація покращиться. А вона, на думку бізнес-омбудсмена, має поліпшитись із початком масової вакцинації та зняттям карантинних обмежень. У тому, що місто фінансово виграє, Сергія Кіраля підтримує й Інна Свистун:
«Зараз ціна формується чудово. Є два процеси – здавання в оренду вільних приміщень і продовження договорів оренди. Вільні приміщення можуть надаватися за конкурсами у системі Прозоро. Хто дав більшу ціну, той і буде орендувати».
Також вона пояснює, що право останнього слова на аукціоні з оренди матиме чинний орендодавець, що винаймав приміщення понад п'ять років. Але він може продовжити договір лише за найвищою озвученою на аукціоні ціною.
Читайте також: Про зникнення галантності і галицького шарму, або чому нас привчили їсти без столового ножа
З іншого боку, каже Сергій Кіраль, місто може втратити підприємців, що є частиною ідентичності певної вулиці чи району або продають важливі для міста товар чи послугу.
«Тут треба буде думати про розробку окремих міських програм підтримки, як, наприклад, з книгарнями, або самим пропонувати якісь пільги з оренди приміщень комунальної власності. Треба буде визначити критерії – хто нам цікавий, кого ми хочемо зберегти і індивідуально підходити до цього на сесії міськради, адже тільки депутати можуть ухвалювати такі рішення. Все, що стосується майна і землі – це виключно повноваження ради», – каже Сергій Кіраль.
Він додає, що проблеми із продовженням оренди вже були у кав'ярні Музею ідей, у низки старих аптек та у стоматологічного кабінету. Це лише ті випадки, про які його повідомили як бізнес-омбудсмена.
Вікторія Савіцька
Дмитро Борисов
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян