
Фото: Роман Балук
Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
Сьогодні уряд затвердив перспективний план Львівщини, за яким регіон поділили на 19 районів та 73 ОТГ. До Львівської ОТГ ввійшли 11 громад, зокрема суперечливі Винники та Брюховичі, а Сокільникам дозволили створити власну громаду.
Тvoemisto.tv на прикладі Львівської ОТГ дізнавалося, що зміниться для громад, чи зможуть вони обирати депутатів Львівської міськради та яким буде бюджет.
До Львівської ОТГ ввійшли Львівська, Брюховицька, Винниківська, Грибовицька, Грядівська, Дублянська, Зашківська, Лисиничівська, Малехівська, Рудненська та Рясне-Руська громади.
Втратять свій статус
За словами експерта з виборчого права Юрія Танасійчука, на Львівщині скасують чинні адміністративні одиниці, як-от селиша, села та міста і вони фактично втратять свій статус. У селах та містечках не обиратимуть депутатів місцевих рад і голів. Водночас Львів набере нових адміністративних меж із цими населеними пунктами.
«Можна розраховувати щонайбільше на старост або представництво виконавчих структур на місцях. Де зараз є місцеві ради, там утворять місцеві адміністрації на кшталт Сихівської чи Галицької адміністрації. Всі рішення, які раніше приймали на місцях, тепер погоджуватимуть виключно у Львівській міськраді», – пояснив Юрій Танасійчук.
Тепер ці громади обиратимуть міського голову Львова, депутатів міської ради і свого старосту. Також експерт пояснив на прикладі Брюховичів, які функції збережуться у громади.
«До прикладу, Брюховичі стають частиною Львова. Всі рішення, які їх стосуються, ухвалюватиме Львівська міська рада. Не буде окремого бюджету селища, а буде лише виконавча структура і управляти нею буде або місцева адміністрація, яку створить міськрада, або староста, який матиме секретарів-референтів, допоміжний апарат. Вони прийматимуть заяви і подаватимуть їх на розгляд ради, а також вестимуть облік та статистичні дані. Всі бюджетні програми, фінансування буде можливим після рішень Львівської міськради, профільних комітетів і виконавчого комітету ЛМР», – розповів Юрій Тарасійчук.
Чи можна обрати свого депутата?
64-х депутатів у Львові обиратимуть у нових межах. Але Львів все одно буде поділений на 6 округів, попри те, що додадуться навколишні території. До прикладу, ті ж Винники, каже експерт, як такого свого окремого депутата обирати не будуть, вони будуть включені в один із шести виборчих округів і будуть обирати у межах великого округу. Тому Винники не зможуть розраховувати на те, що матимуть певне представництво у кількості двох чи трьох депутатів у міській раді, так само як будь-який інший населений пункт.
«Винники з Лисиничами і Личаківським районом матимуть один округ. По ньому будуть регіональні списки різних партій і люди будуть голосувати за партії. Тому імовірність того, що хтось із винниківчан буде першим номером у списку партії і ця партія потрапить у міськраду, доволі невелика. Партії не будуть зацікавлені ставити винниківчанина першим, так як Винники це буде ¼ кількості виборців, краще когось наново у Личаківському районі», – пояснив Юрій Танасійчук.
Поглинання Львовом чи розвиток територій
Експерт погоджується з позицією, що Львову потрібно розростатися, але важливим є питання формату. А варіант, який відстоював міський голова Львові, для експерта є неприйнятним.
«Очевидно, що на ці міста чи села чекало рано чи пізно поглинання, але важливим є питання формату. Те, що затвердив Кабмін і відстоював Андрій Садовий, для мене є не прийнятним. Є аналогія великої агломерації, розширення міста зі збереженням адміністративного устрою. Прага, до прикладу має 16 органів місцевого самоврядування. Кожен мікрорайон має свій депутатський склад, свою адміністрацію. У них ця модель працює. Можливо, це занадто роздрібнено, щоб таким шляхом йти, але на мою думку, зберігати представництво навіть історично для Винників, яким понад 700 років, тощо – вважаю, це було б правильною моделлю інтеграції зі Львовом зі збереженням певних можливостей і автентики самих адмінодиниць», – наголосив Юрій Танасійчук.
Він додав, що історія показала, що якщо адмінодиниці не зберігається, то достатньо швидко цей населений пункт просто розмивається і зникає.
«Так було з Сиховом, Кульпарківим, Хуторівкою. Львів’яни про них вже майже не пам’ятають як про окремі населені пункти», – зауважив експерт.
Бюджет також буде спільним: всі податки надходитимуть до міськради.«Чи буде чесний, пропорційний, вмотивований, системний розподіл розподіл коштів на видатки, розвиток інфраструктури територій при нинішньому мерові – це питання», – зауважив експерт.
Водночас міський голова Львова Андрій Садовий не приховує радості від ухваленого рішення про затвердження Львівської ОТГ у форматі «Великого Львова», адже від Львова не вдалося «нічого відірвати».
Натомість своє обурення уже висловив мер Винників Володимир Квурт, який сказав, що уряд не просто ліквідував місто як адміністративну одиницю, а знищив соціальний простір.
«Нас позбавили права бути територіальною громадою, а, отже, самостійно вирішувати свої проблеми та визначати свій розвиток. Це антидемократичне рішення, а отже реформа децентралізації у підсумку звелась до імітації демократичних змін. Знищення Винниківської громади – результат, який цілком протилежний завданню цієї реформи, яка передбачала самодостатній розвиток та зміцнення місцевих громад в Україні», – сказав Володимир Квурт.
При цьому мер Винників додав, що готовий продовжувати боротьбу за збереження міста і оскаржити це рішення в суді. Також Винники планують звернутись до міст-побратимів в Польщі, Чехії, Італії, Німеччині.
«М’яч буде» на стороні Львівської міської ради
Як уточнив у коментарі Тvoemisto.tv т. в. о. директора департаменту економічної політики ЛОДА Степан Куйбіда, громади справді мають право оскаржувати рішення Кабміну. Він сподівається, що вибори 25 жовтня відбудуться уже на новій адміністративно-територіальній основі.
«Львівська ОДА подала уряду конфігурацію із 72-х об’єднаних територіальних громад ще 17 квітня. Різні дискусії точилися навколо, але на рівні області ми провели достатню кількість консультацій та обговорень. Кабмін ухвалив рішення з технічними доопрацюваннями, це була зміна в частині Магерівсько-Добросинської громади. Чекаємо на опубліковане остаточне рішення», – повідомив Степан Куйбіда.
Щодо Львівської ОТГ, то «м’яч буде» на стороні міської ради, каже посадовець. На питання, чи громади зможуть відстоювати свої інтереси у міськраді, він відповів, що вони все одно матимуть представництво у потенційній раді, у виконкомі, і в органах самоорганізації населення.
«Ми мусимо дуже прискіпливо дивитися, як вони будуть реалізовувати свої функції у частині самоврядування на територіях, які потенційно увійдуть до складу їхньої об’єднаної громади», – сказав він.
Додамо, що Львів хотів приєднати 20 ближніх сіл та містечок, втім уряд дозволив Мурованому та Сокільникам створити власні громади.
Христина Гоголь
Вікторія Ейсмунт
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- Традиція, що залишається живою. Про гаївки у Львові 100 років тому і сьогодні
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою