
Колаж Дмитра Тарадайки
«Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
Зараз в Україні розпочався другий етап вакцинації від коронавірусу препаратом Covishield від AstraZeneca. На першому щеплення отримали медики, які працюють із Covid-пацієнтами, а також військовослужбовці на фронті. Сьогодні вакцинують інших медиків, зокрема, сімейних лікарів, людей, старших за 80 років та соціальних працівників.
Читайте також: В Україні зробили перше щеплення від коронавірусу. Фотофакт
Із першого березня охочі вакцинуватись можуть записатись в електронну чергу очікування за допомогою порталу «Дія». Окрім того, з початку місяця уряд вніс до переліку тих, кого вакцинуватимуть, служителів Церкви. Так, публічно вакцинувався Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Також окремо зареєструватись на залишкові дози вакцини (адже щеплення в Україні є добровільними) можуть і лідери громадської думки.
«Дбаю про колективний імунітет»
Керуюча стоматологією медичного центру «Окулюс» Мирослава Титюк вакцинувалась у понеділок в обласному клінічному діагностичному центрі на вулиці Пекарській, де діє стаціонарний пункт вакцинації.
«Я вирішила вакцинуватися, оскільки перехворіла, але антитіл не мала. Я свідома, що колективний імунітет набуватиметься українцями дуже довго. Тож ми з колегами, щоб зменшити поширення захворювання, вберегти себе і сім’ю, оточуючих, вирішили вакцинуватись», – розповідає Мирослава Титюк Tvoemisto.tv.
Фото із фейсбук-сторінки Мирослави Титюк
Вона додає, що на початку лютого перехворіла на Covid-19 – ПЛР-тест був позитивний. Пізніше вона здала тест на антитіла до коронавірусу, але їх в організмі жінки не виявилось.
Разом із чоловіком, який працює кардіохірургом, читали наукові статті про вакцину і зробили висновок, що сумніви щодо неї є безпідставними.
Лікарка каже, що додаткового обстеження перед вакцинацією не проходила, адже постійно стежить за станом свого здоров’я, почувалась добре.
«Нас попередили, що маємо відчувати себе повністю здоровими – не мати будь-яких проявів респіраторних захворювань. Не медичні працівники центру звертались до сімейного лікаря і кілька людей після огляду не пішли на вакцинацію, бо мали якісь із цих проявів. Якщо є якісь захворювання, рекомендували зробити загальний аналіз крові і аналіз крові за формулою», – каже Мирослава Титюк.
Читайте також: Від сьогодні Львів та область – у червоній зоні. Що працюватиме, а що – ні
Після щеплення у діагностичному центрі вакцинованим дали номер телефону, за яким потрібно звертатись у випадку будь-яких реакцій на вакцинацію – підвищення температури, ознобу, головного болю тощо. Утім, говорить стоматологиня, у неї таких зовсім не було. Зі слів багатьох колег, у них теж все пройшло без реакцій.
«В сучасному українському суспільстві відсутня довіра до всього – починаючи від влади і закінчуючи якістю продуктів. Як на мене, довіра – важливий чинник у формуванні громадянського суспільства. Рівень медичної допомоги і довіра до неї повинні змінитися», – каже Мирослава Титюк після вакцинації.
«Хочу безпечного середовища для пацієнтів»
Епідеміологиня Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру Оксана Пушкарьова разом із колегами також вакцинувалась у понеділок. До них у лікарню приїжджала мобільна бригада.
«Додаткових обстежень не було. Ми з колегами вважаємо, що якщо людина йде на роботу, значить вона є здоровою. У деяких наших працівників є хронічні захворювання, але вони не відмовлялися від вакцинації, тому що їм також потрібен захист», – говорить лікарка.
Фото із фейсбук-сторінки Оксани Пушкарьової
Після вакцинації, розповідає Оксана Пушкарьова, упродовж одного дня мала температуру до 37,5 градусів.
У закладі, де перебувають важкохворі, а тому особливо вразливі до інфекцій дітки, вакцинувались, окрім медиків, і технічні працівники, кухарі, психологи та інші охочі.
«Мені, як епідеміологині, це дуже приємно. Це означає, що навіть якщо і потрапить хтось хворий, ми не будемо передавачами інфекції мимохіть. Ми створили безпечне середовище для пацієнта», – каже Оксана Пушкарьова.
«Маю багато планів на життя»
66-річний Богдан Дудзяний, виконавчий директор місії «Страдецька гора», розповідає, що вирішив вакцинуватись щойно заговорили про те, що в Україні буде вакцина. Він записався і через додаток «Дія», і у свого сімейного лікаря. Зрештою вакцинувався як церковний працівник і громадський діяч.
Фото із фейсбук-сторінки Богдана Дудзяного
Основною мотивацією, каже пан Богдан, було те, що він як волонтер допомагає у зведенні будинку для паломників у Страдчі, відповідно, контактує із великою кількістю людей, тож не хоче випадково когось заразити. Звісно ж, хотів подбати і про власне здоров’я, адже має серцеве захворювання.
«Я маю ще багато планів, як дасть Бог їх втілити. Тому хотів убезпечити і людей навколо, і себе. На жаль, знаю людей, які були сповнені сил і планів, але через коронавірус постали вже на суд Божий», – говорить Богдан Дудзяний.
Він розповідає, що вакцинувався і він, і його дружина. Загалом чоловік через проблеми із серцем ретельно стежить за власним здоров’ям, а перед вакцинацією також радився зі своїм сімейним лікарем. Мобільна бригада, що робила щеплення, попросила також заповнити анкету, де, зокрема, ішлося про стан здоров’я.
Читайте також: В Україні запровадили обов’язковий негативний ПЛР-тест для в'їзду іноземців
Після уколу вакцинована група ще 40 хвилин провела під наглядом медиків. Також отримали інформацію про можливі реакції організму на вакцину. Пан Богдан каже, що у нього жодної не було. За кілька днів після щеплення він здавав аналізи та робив кардіограму у межах свого регулярного обстеження – жодних негативних змін в організмі вони не показали.
Чоловік зазначає, що також спілкувався зі знайомими медиками, аби зрозуміти, яким чином у його організмі вибудовуватиметься імунітет.
«Хочу сказати, що не треба боятись захистити людей навколо і себе. Я це зробив попри проблеми зі здоров’ям і почуваюсь добре. Дякую Богові за таку можливість», – говорить Богдан Дудзяний.
«Захищаю себе і близьких»
Христина Решетило-Ковальчук працює у Комісії УГКЦ у справах родини і мирян, а за сумісництвом – психологинею у медичному центрі «Медпарк».
«Я не хворіла і хотіла вберегти себе і своїх близьких. Я не сумнівалася, що це вартує зробити, коли буде така можливість. Побічних ефектів не було – вже минуло три дні. Мене попереджали про можливі реакції – температуру, головний біль, погане самопочуття. Я перед тим стежила за своїм здоров’ям, почувалась добре, температура була в нормі. Єдине, трохи болить місце уколу», – розповідає жінка.
Фото із фейсбук-сторінки Христини Решетило-Ковальчук
Вона додає, що мала лише загальну інформацію про препарат Covishield, але довіряє медикам, з якими працює і які вакцинувались також.
«Ми з моїм сімейним лікарем зробили це разом», – каже Христина Решетило-Ковальчук.
Хто стежить за вакцинованими
Оксана Пушкарьова розповідає, що уся інформація про введення вакцини вноситься в медичну картку пацієнта і в єдину електронну систему.
«Про все, що трапляється після вакцинації, навіть про незначне підвищення температури чи головний біль, людина може повідомити сімейного лікаря, а він внесе дані в електронну систему фармакологічного нагляду. Все фіксується, обліковується. Я після вакцинації мала температуру в межах 37,5, повідомила», – говорить епідеміологиня.
За її словами, усі сімейні лікарі знають про такий алгоритм дій і вміють вносити дані у систему. Тож важливо, аби вакциновані пацієнти про все їм розповідали.
Читайте також: Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
Далі усю зібрану інформацію обробляє Державний експертний центр. Там вивчають статистику – чи вона відповідає даним, про які заявляв виробник.
«Якщо щось трапляється поза межами чи щось не так, то Державний експертний центр фіксує це, є ще Держслужба з нагляду за лікарськими засобами», – додає Оксана Пушкарьова.
Аналітичні дані від державного експертного центру передаються виробнику вакцини, а також – контролюючим органам, зокрема, Всесвітній організації охорони здоров’я.
Станом на ранок 25 березня в Україні вакцинували від коронавірусу 155 586 людей, з яких 18 561 – за останню добу. Додамо, що Львівська область є серед лідерів за темпами вакцинації від коронавірусу. За даними Центру громадського здоров'я, за минулу добу тут отримали щеплення 1030 людей, а загалом – 7963 людини.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки
- Львів гуде. Чи готові підприємці ділитися генераторами та як отримати компенсацію
- «Діти – то святе». Педіатр Ярема Возниця про те, що варто знати батькам
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології
- Цілюща вода. Як Моршин намагається зберегти свої джерела
- Як хочете «прохалявити», згадуйте хлопців і дівчат на фронті. Розмова з викладачем-добровольцем
- Чути дзвони та коляду. Як у Львові переосмислювали Різдво
- Майкл Каппоні: Модульні будинки для ВПО – не завжди добре. Чим їх замінити?
- Місія Львова – допомагати. Як місто пережило рік та що далі
- «Страшно, коли відправляєш посилку, а людини вже нема». Інтерв’ю з Лілією Ступницькою
- Незламні люди. Як львівʼяни працюють з кафе та коворкінгів. Репортаж
- «Їдуть машиною і відключають світло». Інтерв’ю з речницею «Львівобленерго»
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- «Треба змінювати стиль календаря, а не дату Різдва». Інтерв'ю з богословом
- Крафтовий сирник добра. Вісім найкращих рецептів
- «Святий Миколаю, принеси подарунки нашим захисникам. Нічого іншого не хочу»
- Неестетичні білборди. Чому у Львові вирішили демонтувати рекламу
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- «Хотів бути Левом через Львів». Як військові обирають свої позивні
- Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція
- «Пункти незламності» у Львові. Де у вашому районі випити кави та підзарядитись
- Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла
- За рік «скурив» айфон. Чому підлітки повірили, що курити безпечно
- Львів матиме два реабілітаційні центри. Чим вони відрізняються і як працюватимуть
- Безпечне навчання. Як діяти під час різних загроз учням у школах і студентам у вишах
- Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці
- «Нам бракує порядку, дисциплінованості й тиші». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- «Тут ти все одно на чужині, навіть якщо є дорога елітна школа». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- Арештована пам'ятка. Що відбувається з Будинком вчених у Львові
- «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою не упустити майбутнє». Юрко Назарук про допомогу військовим і школу
- «На щиті» замість «Груз 200». Як у ЗСУ позбуваються радянської спадщини
- Чи зросте вартість проїзду та як курсуватиме транспорт з осені. Розмова з Орестом Олеськівим
- Право на щастя. Історія подружжя, яке всиновило десятьох дітей
- Міста мають знати, що робити, якщо ракета влучить у ТЕЦ, – експерт
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією