
Фото: Ľuboš Felčík for unsplash
Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
Чому це актуально саме зараз? Тому, що ті, хто вирішив завести домашніх улюбленців, не часто задумуються про відповідальність. А прибирання за собаками – це один з елементів культури. Водночас, за час пандемії кількість тварин суттєво зросла.
Ми розпочали обговорення теми з колонки, яку написала активна мешканка Львова Ольга Сивак під назвою «Чому кожного року наприкінці зими у нас під ногами – лайно».
«Чому навіть європейським принцесам не спадає з голови корона прибирати за своїми псами, а наші любителі собак тяжко обурюються, коли робиш їм зауваження?», – пише вона.
Також під анонсом про дискусію у Фейсбуці виникло чимало коментарів. Одні дописувачі обурювалися, чому лайно не прибирають люди, які мають собак або чому це не роблять двірники. Інші – що потрібно усе жорстко контролювати, але цього ніхто не робить.
Тому, Тvoemisto.tv й вирішило провести дискусію. Як заявив модератор дискусії Тарас Яценко, її мета – не просто поговорити, а знайти спільне рішення та зробити європейський Львів справді кращим.
Який зараз стан справ і чому це працює за кордоном
За словами кооординаторки ініціативи «Місто дружнє до собак» Ольга Кирилович, перехідний період, про який всі говорять для того, щоб виховати в Україні нову суспільну звичку, зокрема прибирати за собаками, уже давно минув. За шість років, коли існує ініціатива, були проведені різноманітні акції. Частково ефект є, однак цього мало.
Вона наголошує: прибрати за собакою – це елементарна ввічливість. Також, за словами Ольги Кирилович, узагальнення на кшталт: «немає майданчиків для вигулу собак, тому не будемо прибирати» чи «то інші смітять, то не ми» – не правильно. Так у суспільстві бути не повинно.
«Це шлях в нікуди. Люди повинні розуміти, що це не правильно і не ввічливо», – каже вона.
Проблема має три складові. Перша – загальна обізнаність, чому це небезпечно, у тому числі, які від цього наслідки. Для прикладу, у США є Інститут якості питної води, в якому окремий відділ досліджує вплив собачих екстрементів. Зокрема, кожного року вони оприлюднюють свої рекомендації, як з цим боротися. Друга – це рівень загальної культури. І третє – світовий досвід демонструє, що усе виправляється і лікується штрафами. Мовляв, навіть маленький штраф буде ефективний за умови, якщо є невідворотність покарання.
Представниця Спільноти собачників Львова Романа Самокіш додала, що має спрацювати ще й колективний імунітет. Повинна бути критична маса свідомих людей, які це роблять. Також прибирати чи ні – це питання совісті і виховання. Для прикладу, у її дітей не стояло питання, чи збирати за своїм собакою.
Кілька факторів, чому це працює за кордоном, а у нас ні, назвала радниця міського голови Ірина Оршак. Серед них – великі штрафи. У Німеччині – це 500 євро, а в Італії – 250. Тому там громадяни вмотивовані економічно.
Окрім того, за кордоном над цим працюють на рівні країни. Наглядом і штрафами займається поліція. У Львові маємо наразі лише кілька ухвал, які зобов’язують господарів прибирати за своїми домашніми улюбленцями. Зокрема, «Про затвердження Правил утримання і поводження з домашніми тваринами у м. Львові» та «Про Правила благоустрою м. Львова», в якому є пункт, що власники тварин можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності. Крім того, у Кодексі про адмінправопорушення передбачений штраф від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів (340 – 1 360 гривень). Наразі головна проблема у тому, що немає відповідальної структури, яка б займалася цим, хоч у тому ж Кодексі передбачено, що до даного питання мали б залучати поліцію.
Масштаби проблеми і що з цим робити
За приблизними даними соціологічних агенцій, які озвучила Ольга Кирилович, близько 40 тис. домашніх собак проживає у Львові. І це, за її словами, дає зрозуміти масштаби катастрофи. Зараз, коли ОСББ у місті хочуть обладнати станції для прибирання, забезпечити мешканців біорозкладними пакетами, вони побачили, наскільки серйозною є ця проблема.
«Десь ОСББ долучаться – станції поставлять. Місто буде облаштовувати прогулянкові маршрути, які теж будуть оснащені ними. Але враховуючи, що у нас немає податку на тварин, як є у світі, місто не зможе постійно забезпечувати мільярдами ці пакети», – каже вона.
Тому, за словами Ірини Оршак, потрібно створювати нову структуру. Уже зараз у Львівській міській раді в робочому порядку напрацьовують пропозиції по структурі ради, куди б входив екологічний патруль.
Думку підтримав керівник комісії екології, природокористування та енергозбереження Львівської міськради Володимир Лучишин. Хоча, за його словами, це питання ще відкрите, адже маємо складний фінансовий рік і не факт, що міські обранці підтримають цю ініціативу. Але, це не означає, що проблему не треба вирішувати.
«Питання складне. Вирішення – тривала історія», – заявив він та додав, що цього року, ймовірно, вдасться тільки напрацювати процеси.
В. о. директора ЛКП «Лев» Андрій Пінчук каже, що у міській ухвалі є пункт, за яким собак у Львові потрібно обов’язково реєструвати та чіпувати. Це дисциплінує власників.
За його словами, процес з чіпуванням рухається, але не надто швидко. Тому, знову стоїть питання, хто це буде перевіряти.
«Потрібно починати з Верховної Ради. Чи це буде спеціальний орган в поліції. Наразі складно сказати», – каже він.
Андрій Пінчук додав, що без силової структури це буде зробити вкрай складно.
Ліцензія на собаку та податок
За словами координаторки ініціативи «Місто дружнє до собак», те, що у нас називається податок на тварин, у Великій Британії є ліцензією на собаку і її власник при цьому також отримує ветеринарний паспорт та електронний жетон. Сплачені кошти саме і йдуть на те, щоб облаштувати місця для вигулу домашніх улюбленців і станцій для прибирання.
Ірина Оршак додала, що в Німеччині цей податок становить 156 євро на рік. Повертаючись до теми екологічного нагляду, то на вирішення цього питання, за словами учасниці дискусії, на загальноукраїнському рівні можуть піти роки. Тому, якщо на місці не вдасться реалізувати ідею екологічного патруля, можна додати навантажень муніципальній варті.
Її підтримав Володимир Лучишин. На його думку, це може бути цілком самоокупна історія, бо штрафи спрямують на утримання цієї структури. Водночас, він закликав ставитися до податку на собак обережно.
«Якщо б сталося диво і нам все вдалося, кількість безпритульних собак зросте з 200 до 2 тисяч», – сказав він.
Такої ж думки і зоозахисник, підприємець Тарас Терлецький. Він переконаний: обов’язкова реєстрація, оподаткування мають бути в Україні. Однак треба готуватися до відповідної реакції людей.
«Це для волонтерів може закінчитися тим, що собаки опиняться в нас. Адже 90% людей при купівлі собаки думають, що це лялька», – каже він.
За його словами, у США та ЄС законодавчо закріплені покарання та відповідальність власників за своїх собак. Для прикладу, у США штраф за відсутність реєстрації – від 100 до 3 тис. доларів.
Проблема не в тому, що собака робить, а в тому, що поліція не знає, як з цим працювати. Тому він за обов’язковий тренінг для поліції, на якому б пояснювали усі ці моменти.
Окрім того, за словами зоозахисника, Львівська міська рада могла б стати тим суб’єктом законодавчої ініціативи, яка б подавала у Верховну Раду відповідні пропозиції, лобіювала їх серед нардепів.
Конструктивність комунікації та просвіта
Автор поста про собак, який збурив середовище собачників у Львові, голова правління ГО «Вектор права» Роман Верхоляк каже, що у своєму дописі якраз звертав увагу на те, що мешканці Львова не прибирають за своїми домашніми улюбленцями. Тому він за заборону вигулу собак на дитячих майданчиках, стадіонах шкіл, бо екстременти несуть реальну загрозу.
Роман Верхоляк за те, щоб прочіпувати собак, щоб можна було ідентифікувати власників, а також за встановлення знаків, де не можна вигулювати собак. За його словами, якщо бракує місць для вигулу собак, то їх власникам варто самоорганізуватися і облаштувати їх самостійно.
Володимир Лучишин натомість наголосив на не конструктивності комунікації. На його думку, потрібно не сваритися, а розмовляти про те, як це вирішити. І розпочинати не зі штрафів, хоч це теж потрібно, а з пояснень в школах.
Мусимо йти і довгим шляхом – через Верховну Раду. Але і коротким – тут, на місці», – каже він і наголошує, що собака в жодному разі не винна. Відповідальність на власнику і на нього потрібно впливати.
Про багато перепон, негнучкість, відсутність повноваження на місцях говорить і координаторка ініціативи «Місто дружнє до собак» Ольга Кирилович. За її словами, треба працювати з суспільною свідомістю.
Ми маємо зараз шалений накал в стосунках між містянами. Прогалини в знаннях, коли люди не розуміють, чому ці питання є важливі. Кожен собачник шукає собі певне алібі, прикриваються відсутністю місць для вигулу. Місця будуть, програма прийнята. Рано чи пізно побудують 47 майданчик, 51 прогулянковий маршрут – і що тоді будуть казати?», – каже вона.
Як приклад учасниця наводить те, що зараз є можливість безкоштовно прочіпувати 5 тисяч собак, але майже ніхто цього робити не хоче.
«Потрібно працювати зі свідомістю людей, щоб вчити їх цивілізованості. Якби це сумно не звучало», – каже вона.
Директорка з комунікацій компанії «Кормотех» Катерини Ковалюк зазначає, що їй особисто і компанії загалом дуже імпонує тема податку на тварин. Оскільки це про відповідальність. Інша проблема – велика прогалина в ніші просвіти. Компанія взяла на себе цю місію і з 2016 року координує у школах проєкт гуманної освіти.
Станом на сьогодні, навчання вже пройшли 30 тис. семикласників з Львівщини. У курсі є другий урок, який називається «Потреба та добробут чотирилапих». Там міститься калькулятор, за допомогою якого можна розрахувавти, що треба купити для свого домашнього улюбленця. Серед них є «совок для бібок». І діти починають розуміти: якщо вони хочуть мати собаку, то повинні прибирати за ним.
Медіа-хаб «Твоє місто»
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян