Архітектори проти МАФів. Що буде з кіосками на площі Галицькій у Львові

7141 0
У проєкті реконструкції не передбачено жодного із п'яти МАФів, які нині є на площі.
Фото: Тараса Бабенчука

Фото: Тараса Бабенчука

У Львові досі тривають роботи із реконструкції на площі Галицькій. Ще у 2019 її розпочали реконструювати, торік мали закінчити, втім вона досі за металевим парканом. Про те, якою має бути площа, чи приберуть звідти МАФи, та чому виникла затримка Тvoemisto.tv з’ясовувало під час стріму з співавторкою проєкту реконструкції площі, архітекторкою Ольгою Криворучко.

Читайте також: Фонтан на Галицькій змістять ближче до ринку, щоб показати мури давнього костелу

У Львові завжди, коли йдеться про реконструкцію громадського простору, каже архітектора, то виникають проблеми через те, що він сильно завантажений малими архітектурними формами, кіосками. На площі Галицькій їх є п’ять.

«Галицька районна адміністрація, яка є замовником, подавала запит на управління архітектури, щоби не продовжували оренду цим МАФам, бо буде реконструкція площі. Їх у проєкті немає. Втім, на геопорталі відкритих даних львівської міської ради можна побачити, що трьом кіоскам все одно продовжили цю оренду», – каже Ольга Криворучко.

Кіоски, каже вона, варто забрати з площі усі. Від цього громадський простір став би зручніший, а не такий, як є нині, загромаджений, перенавантажений.

«Тут сильний потік людей, площа перенавантажена. З нашого погляду, цю територію краще віддати для пішоходів, або ж для озеленення, якого також у місті завжди мало», – додає вона.

Захід на площу Галицьку із вулиці Князя Романа перекриває доволі широкий МАФ, у ньому нині готують фаст-фуд. Його тут бути не мало б. Голова Галицької районної адміністрації Андрій Зозуля у коментарі Тvoemisto.tv розповів, що є рішення виконкому про його демонтаж.

«По тому МАФУ, що виходить на вулицю Князя Романа, є рішення виконкому про демонтаж. Нам принциповий був лише цей. Про інші не знаю. Кіоск не демонтували, ймовірно, через карнатин», – каже він.

Ще один кіоск, є на зупинці громадського транспорту. Трохи далі, дорогою до ринку, є ще три МАФи, нині один з них закритий.

«В одному роблять шаурму, в іншому продають сигарети, вони перегороджують прохід. А ще біля них скупчуються люди, і проходу майже не залишається. Тому їх також не має бути, тим паче, що на їх місці мають пройти лінії електропередач для освітлення площі. Довкола багато комерційних приміщень, де можна придбати їжу», – каже Ольга Криворучко.

Вона також додає, що на цій ділянці проєктом передбачена невелика зелена зона. За її словами, боротьба із МАФАми була успішною на площі Митній. Там, каже архітектора, вдалося позбутись двох кіосків, які перенавантажували простір площі.

Закінчити роботи на площі Галицькій мали ще торік. Андрій Зозуля пояснює, що не вдалось цього зробити через те, що довелось коригувати проєкт реконструкції відповідно до зауважень археологів, також були проблеми із підрядником, який виконує роботи на площі.

«Закінчився бюджетний рік. Зараз проєкт корегують з урахуванням того, що знайшли археологи, є технічні зміни. Потім проєкт має пройти державну експертизу. Ще затримка у тому, що не маємо бюджету розвитку. Після експертизи проекту на виконавця робіт оголошуємо ще один тендер», – пояснює він.

Читайте також: Як зміниться площа Галицька у Львові та що буде на місці фонтану «Кульбаба»

Додамо, на площі Галицький планують облаштувати фонтан. За попереднім проєктом, він мав бути на місці старого, але згодом вирішили перемістити чашу нового фонтану у сторону ринку, аби можна було відкрити залишки мурів давнього костелу Воздвиження Чесного Хреста, його датують 1530-м роком. Храм розкопали археологи, які досліджували площу перед початком реконструкції.

Вартість реконструкції площі Галицької становить 4,5 млн грн. Реконструкція мала тривати 4 місяці. Роботи виконувала підрядна організація ПП «Патронат».

Вікторія Савіцька

Фото і відео Тараса БабенчукаЧитайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!