Артеріальна гіпертензія. Що потрібно знати про хворобу

686 0
Здоровий спосіб життя може запобігти або затримати початок цієї хвороби.
фото умовне

фото умовне

Артеріальна гіпертензія (АГ) є патологічним станом організму, що проявляється стійким підвищенням артеріального тиску. Постійне підвищення тиску може призвести до гіпертонічної хвороби є однією з основних причин передчасних смертей у світі. Про це повідомили у Львівському центрі контролю та профілактики хвороб. 

Лікарі радять виконувати такі профілактичні заходи проти високого тиску:

  • зниження солі в раціоні;

  • відмова від куріння та вживання алкоголю;

  • збалансоване харчування (достатнє вживання овочів та фруктів);

  • регулярна фізична активність;

  • втрата зайвої ваги.

Здоровий спосіб життя може запобігти або затримати початок АГ та зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. 

Міфи про хворобу 

Міф 1: артеріальна гіпертензія – це спадкова хвороба. Якщо хворіли батьки, то мені цього не уникнути.

Спростування: спадковість відіграє велику роль у розвитку артеріальної гіпертензії. Проте обтяжена спадковість не означає 100% ймовірності розвитку цього захворювання. Якщо ваші батьки мають проблеми з тиском, дотримання здорового способу життя може запобігти розвитку гіпертензії, а періодичний контроль тиску – вчасно виявити проблему.

Міф 2: на артеріальну гіпертензію хворіють люди старшого віку, тому молодим не варто турбуватися

Спростування: насправді ця хвороба може вражати не тільки дорослих різного віку, а й навіть дітей. Останнім часом спостерігається тенденція до зростання частоти артеріальної гіпертензії серед дітей та молоді, що здебільшого пов’язано з поширенням ожиріння, нездорового харчування, малорухливого способу життя та шкідливих звичок.

Крім того, часто хвороба може довго залишатись не виявленою, оскільки більшість людей не зважають на цю проблему в молодому віці. 

Міф 3: тиск може підвищуватись тільки на прийомі у лікаря. Це називається «гіпертензія білого халату»

Спростування: такий феномен існує, проте, щоби точно його встановити, потрібно провести додаткове вимірювання тиску поза кабінетом лікаря. 

Міф 4: ліки потрібно приймати лише тоді, коли погано

Спростування: це дуже поширений міф, яке коштує здоров’я, а інколи й життя пацієнтам. Сьогодні не існує іншого способу запобігти ускладненням гіпертензії (інсульту, інфаркту, ураженню нирок, судинній деменції тощо) крім дотримання здорового способу життя та регулярного медикаментозного лікування.

При цьому прийом ліків повинен нормалізувати тиск. 

Міф 5: не існує поняття “робочого” тиску

Спростування: деякі люди називають високий тиск своїм нормальним станом, оскільки вони не мають ніяких скарг та негативних почуттів при цьому. Це не означає, що лікуватись не потрібно.

Чому важливо лікувати артеріальну гіпертензію з перших проявів захворювання?

Іноді цю хворобу називають німим вбивцею – за відсутності значного дискомфорту та болю постійно підвищений АТ чинить несприятливий вплив на серце, судини й нирки.

Міф 6: для лікування достатньо “прокапатись” 1-2 рази на рік

Спростування: таке “лікування” не допоможе вирішити проблему. Потрібно регулярно та ретельно приймати ліки. 

Міф 7: артеріальну гіпертензію можна вилікувати народними методами

Спростування: у випадку проблем з тиском народні методи не працюють. Тому якщо ви побачили чудодійний спосіб позбавлення від артеріальної гіпертензії, як-от настоянки чи спеціальні ванни – не варто витрачати час і кошти на ці методи.

Міф 8: тиск з віком зростає

Спростування: на сьогодні не існує ніяких вікових норм показників артеріального тиску Якщо на прийомі у лікаря АТ ≥ 140/90 мм рт.ст., і такий рівень підтверджується як мінімум двічі протягом місяця на окремих візитах, це свідчить про артеріальну гіпертензію незалежно від віку хворого.

Як правильно вимірювати тиск

1) вимірюйте сидячи, у стані спокою, не раніше ніж через 30 хвл після ходьби, куріння, вживання чаю, кави та інших кофеїновмісних напоїв (інакше можна зафіксувати підвищений тиск навіть у здорової людини);

2) ноги мають стояти на підлозі;

3) вимірюють АТ двічі (перерва — до 2 хв), а за розбіжності показань більше 10 мм рт. ст. потрібне ще одне вимірювання, показником буде середній результат;

4) манометр розташовують на рівні серця;

5)  під час першого вимірювання АТ вимірюють і на лівій, і на правій руці, при цьому до уваги беруть вищий показник;

6) якщо різниця у показаннях різних рук перевищує 20 мм рт. ст., потрібне повторне вимірювання

Нагадаємо, щороку понад 100 тисяч українців помирають через інсульт, третина з них молодше 65 років.

_____________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!