Фото: Твоє місто
У вівторок, 6 серпня, під час позачергового засідання Львівської облради депутати підтримали безоплатну передачу цілісного майнового комплексу Львівської обласної лікарні у державну власність на баланс Міністерства охорони здоров'я. Відтак, на базі лікарні створять університетську клініку Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького. Після чотирьох годин обговорення рішення підтримали 47 депутатів, інформує «Твоє місто».
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, який був присутній на засіданні сесії, заявив, що передача лікарні у державну власність покращить рівень медичної допомоги для мешканців Львівщини.
«Найбільший виклик у майбутньому для Європи – кадрова криза. Це актуальне питання і для України. Маємо думати про медицину майбутнього і про те, як забезпечити вступникам можливість опановувати професію на практиці під керівництвом лікарів, які мають академічний авторитет. У Європі такі лікарні мають назву університетських. Це дозволить об'єднати медичну і освітню складові, а Міністерство забезпечить фінансування на комунальні послуги та реалізацію розвитку університетської лікарні. Ми гарантуємо, що лікарня матиме пріоритет у забезпеченні необхідними ресурсами. Розвиток львівської лікарні стане першим кейсом, за яким підуть інші університети», – зазначив він.
Ляшко також повідомив, що з 2021 року львівські лікарні від МОЗ отримали 36 млрд грн, а громади Львівщини понад 4,4 млрд грн у вигляді ПДФО. Частину коштів спрямували на покращення лікарень.
«Першим учасником експериментального проєкту з медичної освіти, яка поєднується з клінічною практикою, стане Львівський університет. Уряд найближчим часом затвердить цей проєкт, який вже розроблений і проходить погодження у центральних органах виконавчої влади...», – заявив міністр МОЗ.
Як заявила депутатка ЛОР від фракції «Самопоміч» Парасковія Дворянин, колектив медичного закладу проти переходу у державну власність. Натомість Ляшко сказав, що не спілкувався із працівниками, але готовий до комунікацій після прийняття рішення. Згодом очільниця департаменту охорони здоров'я Львівської ОВА Наталія Літвінська зазначила, що неодноразово відбувалися збори та комунікації на території Львівської обласної клінічної лікарні, де був присутній керівник лікарні, ректор медуніверситету та колектив.
Міністерство охорони здоров’я має стратегію розвитку лікарні, але представить її пізніше. Міністр МОЗ підкреслив, що лікування для пацієнтів буде безкоштовним.
«Ми поєднуємо освітній процес з лікувальною базою, що дозволить покращити умови праці. Цей експериментальний проєкт забезпечить інтеграцію різних джерел фінансування, а доступ до інноваційних технологій приверне нову хвилю лікарів. Ми інвестуємо в лікарню, щоб забезпечити якісну медичну допомогу», – додав Ляшко.
Загалом Львівська обласна лікарня стане структурним підрозділом Львівського медуніверситету.
Ректор Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького Орест Чемерис повідомив, що станом на сьогодні у медуніверситеті є 76 кафедр, з яких 49 клінічних кафедр функціонують на базі Міністерства охорони здоров’я.
«Ми не можемо забезпечити якісну підготовку студентів, якщо вони не проходять практику, починаючи з 2-3 курсу, коли набувають навички догляду за пацієнтами. Створення університетської лікарні є передовим досвідом західних країн. Це лікарня, де медична допомога поєднана з освітою, наукою та клінічними дослідженнями. Студенти починають розуміти, як працювати лікарем, як поводитися і спілкуватися з пацієнтами. Залучення наукових працівників покращить якість медичної допомоги. ЛНМУ є пілотним проєктом, на базі якого створюється університетська лікарня», – зазначив Орест Чемерис.
Читайте також: «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
«Є розуміння, які пріоритети та зусилля потрібні для того, щоб університетська лікарня запрацювала якісно і по-новому. Ми підготували відповідні пропозиції і на стадії погодження майнових питань, будемо готові представити їх», – додав Орест Чемерис.
Очільниця департаменту охорони здоров'я Львівської ОВА Наталія Літвінська зазначила, що середній рівень заробітної плати у медичних закладах становить 20 тис. грн у лікарів і 13 тис. грн у медсестер.
«Університетська клініка завжди буде клінікою останньої надії. Ця лікарня потребує значних капіталовкладень. Якщо порівнювати її з Першим ТМО, то не знаю, чи вона коли-небудь зрівняється з ним. Якщо говорити про доступність, то це і є якість надання медичних послуг... Міністр говорить про те, що держава має більше можливостей. Вони готові зробити з цієї клініки високу технологічну установу. Він хоче нести повну відповідальність за клініку...», – зазначила Наталія Літвінська.
Очільник управління майном комунальної власності Львівської обласної ради Андрій Білоус назвати балансову вартість комунального майна не зміг.
Варто зазначити, що чимало депутатів були обурені винесенням на сесійне засідання запитання про передачу цілісного майнового комплексу Львівської обласної лікарні у державну власність. Понад 4 години тривало обговорення.
Що казали депутати
«Запитання не готове. Воно було підготовлене поспіхом, на основі ініціатив окремих осіб, без належного обґрунтування. Формально ми не побачили змісту, а також відсутні чіткі деталі щодо функціонування лікарні, умов обслуговування пацієнтів та мешканців. Пропоную відкласти обговорення цього питання до завершення детального опрацювання», – заявив депутат від фракції «Свобода» Йосиф Ситник.
«Це питання ще не готове. Щоб рішення було обґрунтованим, пропоную створити робочу групу для детального аналізу, а у вересні за це проголосуємо», – зазначив голова фракції політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» Любомир Зубач.
«Ми не почули від міністра, що заважає центральним органам виконавчої влади надавати допомогу обласній лікарні та територіальній громаді. Які кроки можуть допомогти міністерствам та державі в пошуку інвестицій, коли цілісний майновий комплекс перейде у їхню власність? Чому принижується Львівська громада? Як можна віддавати найцінніше, що є у нашій Львівській територіальній громаді? Чому ми не співпрацюємо з інвесторами та донорами, щоб перетворити лікарню на величезний лікувальний центр? Я вважаю, що це одне з найкритичніших рішень, яке може бути прийняте у цих стінах…», – заявила свободівка Ірина Сех.
«Триває вже четверта година обговорення важливого питання. Ми почули основне: віддайте нам майно, а ми потім розповімо, як все буде організовано. Я думаю, що жодна обласна рада не голосувала за такі рішення, які так готувались. Мова не про медичний заклад, а про майно. Однозначно «ні» її ліквідації», – заявив депутат Львівської облради від «Європейської солідарності» Олександр Ганущин.
«Можна приймати будь-які позиції, дискутувати і прагнути змін, але давайте не забувати про суть питання. Ми можемо провести ще три сесії, залишити це питання іншому скликанню чи поколінню. Кожен з нас мріє про європейські цінності. Університетська клініка – це про життя і надання якісних послуг. Забудьте про майнові комплекси та земельні питання. Нам надано можливість скористатися цією можливістю. Прийміть це рішення для тих, кого ви бачите вдома чи на вулиці. Ми можемо показати, як Львівщина підтримує ідею, людей і якісні послуги. Спробуйте об’єднатися навколо складного питання. Натискаєте кнопку – врятуєте життя. Не натиснете – ще 30 років говоритимемо про те, як буде виглядати Європейський Союз і університетська клініка в Україні», – сказав очільник Львівської ОВА Максим Козицький.
Після тривалих дискусій і пропозицій, 47 депутатів таки підтримали передачу обласної лікарні на баланс Міністерства охорони здоров'я. Рішення підтримали в повному складі «Слуга народу», «Голос», «Батьківщина», «За майбутнє», «Народний Рух України» і 16 з 25 депутатів «Європейської солідарності».
Раніше у коментарі «Твоєму місту» ректор Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького Орест Чемерис казав, що саме у Львівській обласній клінічній лікарні розміщено найбільше клінічних кафедр, заклад надає спеціалізовану медичну допомогу, а географічно розташований поряд з навчальними корпусами та гуртожитками. Клініка отримуватиме пріоритетне фінансування за програмою медичних гарантій.
Орест Чемерис тоді зауважив, що для пацієнтів нічого не змінюється. Лікарня продовжуватиме працювати з Національною службою здоров'я України за тими ж пакетами і профілями, що й зараз.
Зазначимо, ще на початку року уряд ухвалив рішення про передачу майна Львівської залізничної лікарні для створення університетської лікарні ЛНМУ імені Данила Галицького.
Детальніше про реорганізацію та для чого потрібна Львову університетська лікарня читайте у нашому матеріалі.
Антоніна Костик
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.