Мобілізація студентів. Кого можуть призвати до армії та хто отримає відстрочку

11031 0
Під мобілізацію потрапляють студенти на заочній формі навчання.
apostrophe.ua

apostrophe.ua

Новий закон про мобілізацію в Україні набере чинності 18 травня 2024 року. Він передбачає низку змін до процесу призову на службу до армії, зокрема для студентів.

На період мобілізації не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти, які навчаються на денній або дуальній формі. Студенти на денній чи дуальній формі мають право на відстрочку. Оскільки закон не містить застережень за формою власності, то навчальний заклад може бути як державним, так і приватним.

Читайте також: Скільки чоловіків на Львівщині повторно стали студентами і чи отримають повістки

Хто отримає відстрочку

Новий закон про мобілізацію підтверджує право на відстрочку. Вона надається студентам, які отримують рівень освіти вище за попередній. Таким чином, наприклад, якщо студент здобуває освіту рівня «магістр» після «бакалавра», він не підлягає мобілізації.

Зазначимо, йдеться про студентів віком 25-60 років. Ті, хто молодший, не можуть бути мобілізовані, оскільки залишаються на обліку призовників, а не військовозобов'язаних. Вони можуть приєднатися до армії на контрактній основі.

Щоб отримати відстрочку, необхідно звернутися до територіального центру комплектування (ТЦК), подати заяву та підтверджуючі документи. До них відносять витяг з наказу про зарахування та довідку з навчального закладу. Військкомат у свою чергу може перевірити факт навчання, надіславши відповідний запит до коледжу чи університету.

Також для отримання відстрочки потрібно оновити облікові дані та пройти військово-лікарську комісію.

Право на відстрочку також є у асистентів-стажистів, аспірантів, інтернів та докторантів. Право на відстрочку від мобілізації залишили за контрактниками та бюджетниками.

Відстрочка належить науковим та науково-педагогічним працівникам закладів вищої та професійної вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь. Також мобілізації не підлягають педагоги коледжів, вишів та шкіл за умови, що вони працюють на основному місці не менш як на 0,75 ставки.

Щодо жінок, вони можуть служити лише добровільно. Студентки та випускниці медичних та фармацевтичних спеціальностей мають стати на військовий облік. 

Кого із студентів можуть мобілізувати

Згідно із законодавством, під мобілізацію потрапляють студенти на заочній формі навчання.

Якщо студент на денній чи дуальній формі не реалізує право на відстрочку, йому можуть вручити повістку. Після уточнення даних необхідно оформити відстрочку. 

Відстрочка не дається тим, хто не отримує рівень освіти вище попереднього. Тобто якщо студент віком 25-60 років закінчив бакалаврат за однією спеціальністю та отримує бакалаврський рівень за іншою, він може отримати повістку.

Порядок здобуття рівнів освіти наступний:

  • базовий середній

  • профільний середній

  • перший (початковий) рівень професійного (професійно-технічного)

  • другий (базовий) рівень професійного (професійно-технічного)

  • третій (вищий) рівень професійного (професійно-технічного)

  • початковий рівень (короткий цикл) вищого

  • перший (бакалаврський) рівень вищого

  • другий (магістерський) рівень вищого

  • третій (доктор філософії) рівень вищого

Для здобуття другої вищої освіти того ж рівня відстрочка більше не надається. Студенти, які мали таке право на весь час навчання, після 18 травня зберігають його до завершення поточного навчального року. Відрахування з навчального закладу автоматично позбавляє права на відстрочку.

Раніше Тvoemisto.tv з’ясувало, скільки осіб у Львові та області повторно навчаються у державних та приватних вищих навчальних закладах, якого вони віку, на яких спеціальностях вчаться та що для частини з них може змінитись читайте у матеріалі за посиланням.

________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!