МОЗ затвердило список протипоказань до вакцинації. Коли видаватимуть довідки

9214 0
У переліку 16 причин для відмови від вакцинації.
Фото: Freepek

Фото: Freepek

Міністерство охорони здоров’я затвердило перелік медичних протипоказань для вакцинації від коронавірусу. Довідки почнуть видавати на початку листопада. Про це на своїй сторінці повідомив голова комітету ВР з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.

Читайте також: Де вакцинуватися у Львові сьогодні. Графік, локації, вакцини

За його словами, у документі зазначені такі типи протипоказань:

 • абсолютні протипоказання, якщо існує чітко певна можливість виникнення серйозної побічної реакції;
 • застереження (вакцинація з обережністю), коли остаточне рішення щодо щеплення приймається лікарем з урахуванням переваг над ризиками;
 • тимчасові протипоказання (у довідці вказується термін дії) чи протипоказання для вакцин лише конкретного типу (якщо є можливість щеплення іншим типом вакцини – довідка не надається).

 

Читайте також: «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові

Загалом визначено 16 причин для відмови від вакцинації (постійної або тимчасової), або для її проведення із застереженням.
 

«Наприклад, діагноз тромбоз із тромбоцитопенією означає у певних випадках абсолютні постійні протипоказання до вакцин на векторній основі (АstraZeneca та деякі інші). Наслідком міокардиту та/або перикардиту є абсолютні протипоказання для мРНК вакцин (Pfizer/Moderna) із застереженням», – зазначив Михайло Радуцький.

Голова комітету ВР з питань здоров'я нації наголосив, що у кожному конкретному випадку відповідність діагнозу протипоказанням, що вказані у переліку МОЗ, встановлює винятково лікар. Дані про пацієнтів, яким дійсно протипоказана вакцинація, вноситимуться до електронної системи охорони здоров’я – українці зможуть згенерувати документ у застосунку «Дія».

Читайте також: У Львові вже можна записувати дітей з 12 років на вакцинацію від Сovid-19

Водночас, за оцінками МОЗ, реальні протипоказання до вакцинації від коронавірусу мають не більше ніж 1% населення.

Якщо в пацієнта є протипоказання до щеплення однією з вакцин проти COVID-19 за можливості особа має вакцинуватися іншими типами вакцин.

Як повідомляє МОЗ, до управлінь охорони здоров’я в регіони уже направили роз’яснення щодо застосування переліку медичних протипоказань та застережень до вакцинації проти Covid-19.

Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У цьому випадку пацієнтові буде рекомендовано щепитися від Covid-19 іншою вакциною за умови її наявності. Якщо у пацієнта є алергія на один із компонентів вакцини від COVID-19, йому також слід щепитися іншою вакциною.

Тимчасовими протипоказаннями є:

 • Гострі захворювання з підвищенням температури вище 38 градусів. Вакцинація може бути проведена після одужання та за відсутності ознак гострої хвороби. Довідка видається на термін до 2 тижнів від початку захворювання.
 • Лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою. Вакцинація може бути проведена через 90 днів після закінчення курсу терапії. Термін дії довідки – 3 місяці.
 • Введення вакцин проти інших інфекційних хвороб. Вакцинація від Covid-19 має бути проведена через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб (за винятком інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити одночасно з антиковідною вакциною в різні руки). В проміжку між першою та другою дозою вакцини проти Covid-19 можуть бути введені інші вакцини з дотриманням 14-денного інтервалу. Термін дії довідки – 14 днів.
 • Проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA). У разі необхідності провести пробу з туберкуліном або IGRA, її слід провести та інтерпретувати перед проведенням вакцинації або відкласти щонайменше на 4 тижні після проведення вакцинації проти Covid-19. Вакцинація від Covid-19 може бути здійснена в будь-який час після завершення всіх етапів проби з туберкуліном. Термін дії довідки – до завершення оцінки проби/IGRA.
 • Covid-19 в анамнезі. Вакцинацію може бути відтерміновано на 3 місяці від часу перебігу Covid-19 або здійснена раніше, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу Covid-19 методом ПЛР/визначення антигену вірусу SARS-CoV-2. Якщо людина захворіла на ковід після отримання першої дози антиковідної вакцини, друга доза може бути введена відповідно до затверджених схем вакцинації конкретних вакцин, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу Сovid-19. Термін дії довідки – до 3-х місяців.

 

Вакцинація з пересторогою, або особливі стани:

 • Онкологічна хвороба. Вакцинація проти Covid-19 осіб з онкопатологією є пріоритетною. При її здійсненні слід дотримуватися відповідних рекомендацій НТГЕІ – http://bit.ly/NTHEI_onco.
 • Аутоімунне захворювання. Пацієнти, які проходять лікування препаратом «Ритуксимаб», повинні відкласти вакцинацію щонайменше на 4 тижні після останньої дози цього препарату. Більше рекомендацій у підпункті 5.6 пункту 5 Наказу МОЗ України від 11.10.2019 № 2070.
 • Особи з імунодефіцитом. Наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини для осіб із важкими імунодефіцитними станами. Враховуючи, що вакцина не є  «живою», а особи з імунодефіцитом мають вищий ризик важкої хвороби та смерті від Covid-19, вони можуть бути вакциновані.

 

Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech протипоказаний вагітним.

Перевірка кількості антитіл або інші лабораторні дослідження перед вакцинацією від Covid-19 не потрібні.

Нагадаємо, на Львівщині одну дозу вакцини від коронавірусної інфекції отримали 29% дорослого населення. Двома дозами вакцинувалися лише 20% людей, тобто лише кожен п’ятий. Це дуже низький показник, який не дає можливості хворобі зупинитися. Для колективного імунітету потрібно досягти принаймні 60-70% вакцинованості. Щоб досягти колективного імунітету, за словами Олега Когута, щодня потрібно вакцинувати хоча б 20-25 тис. людей.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!