«Просив надіслати йому кенгуру». 5 маловідомих фактів про Патріарха Йосифа Сліпого

1420 0
Сьогодні, 17 лютого, минає 129 років із дня народження Патріарха Йосифа Сліпого.
Фото: ugcc.lviv.ua

Фото: ugcc.lviv.ua

Майбутній Глава УГКЦ народився 1892 року в селі Заздрість (Тернопільщина). Йосиф Сліпий є знаковою та символічною постаттю XX століття. Він вийшов переможцем у протистоянні з радянським тоталітарним режимом, який намагався знищити і його  Церкву, і його народ, і його самого. Відбувши 18-літнє ув’язнення, він прожив ще понад 20 плідних років, розбудовуючи собор Святої Софії та Український католицький університет в Римі, докладаючи зусиль для духовного і національного відродження України. 

Науковий співробітник Інституту історії Церкви та дослідник патріархального руху в українській діаспорі доктор Анатолій Бабинський поділився низкою цікавих фактів з життя Йосифа Сліпого.

Читайте також: Львів’ян запрошують переглянути фільм про життя Йосипа Сліпого. Де подивитися 

1. Патріарх колекціонував комах і гербарії

Патріарх Йосиф Сліпий, попри свою богословську освіту, мав пристрасть до природничих наук. Перебуваючи на засланні у сибірських таборах, він спостерігав за природою, атмосферними явищами, впливом на себе сухого та морозного повітря. Крім того, Патріарх колекціонував різних комах і формував гербарії, які згодом відправив до Львова. Після звільнення, у римському УКУ він створив цілий природничий музей, де були опудала тварин і взірці мінералів. Він писав листи до священиків та монахинь у різних країнах із проханнями надсилати йому екземпляри екзотичних представників місцевої флори і фауни. Єпископа в Австралії Івана Прашка, який свого часу був його студентом у Львові, він зокрема попросив надіслати йому кенгуру. Владика всіляко відговорював Патріарха, пояснючи, що австралійські закони досить суворі в таких питаннях, однак Йосиф Сліпий добився свого, отримавши кенгуру і навіть качкодзьоба, якого відправили йому в забальзамованому стані.

2.  Два десятиліття жив в екзилі у Римі

Коли Йосифа Сліпого звільнили з ув’язнення, він не хотів їхати за кордон, а понад усе бажав повернутися до своєї пастви в Україні. Про це тодішній предстоятель УГКЦ скаржився братові-монаху Партенію Павлику, коли поїздом з Москви, через Брест і Відень, прибув до італо-албанського монастиря Ґроттаферрата біля Рима. Він повторював, що не домагався власного звільнення, а свободи для своєї Церкви, натомість його виставили з СРСР як злочинця. Але навіть після цього Йосиф Сліпий зберігав радянське громадянство, намагаючись продовжити чинність свого паспорта з надією знову здійснювати своє архипастирське служіння в Україні. Проте, понад два подальших десятиліття він змушений був жити в екзилі у Римі, час від часу відвідуючи вірних у різних куточках світу крім країн комуністичного табору, куди в’їзд йому був заборонений.

3. Екзарх Великої України

Йосиф Сліпий був рукоположений на єпископа у 1939, а вже у 1940 митрополит Андрей Шептицький призначив його Екзархом Великої України. Але в тих обставинах він не міг повноцінно виконувати цей уряд, а тим паче – потрапити до Києва, осідку свого екзархату. Правда, в українській столиці він таки побував, хоч і не з власної волі: перший раз у 1945 році, коли його було заарештовано і засуджено, а вдруге у 1961 році, знову ж таки як арештант на черговому судилищі. Проте цього разу він вперше побачив Хрещатик, Володимирський і Андріївський собори, побував у Києво-Печерській лаврі. З об’єктивних причин Йосиф Сліпий не зміг обійняти уряд Екзарха Великої України, проте в символічний спосіб став своєрідним «екзархом» цілого СРСР, сповняючи обов’язки першоєрарха навіть в ув’язненні та на засланні. Не забував він про українців, розкиданих на території Росії, і після звільнення. Вже перебуваючи в Римі та листуючись із Екзархом в Австралії Іваном Прашком, він ділився ідеєю поширити територію Австралійського екзархату на Азію, включивши до неї території Зеленого Клину, де українські переселенці проживали ще з дорадянських часів.

4. Глава УГКЦ зустрічався з митрополитом РПЦ Никодимом Ротовим

Попри те, що Йосиф Сліпий відбув 18 років ув’язнення і заслання, а Московська патріархія взяла участь у знищенні Української Греко-Католицької Церкви, яку він очолював, Патріарх все ж дивився на стосунки із Російською Церквою на кілька кроків далі. Він мав справді екуменічне налаштування, незважаючи на складне минуле. Мало хто знає, що Глава УГКЦ час до часу листувався, а також зустрічався особисто з митрополитом РПЦ Никодимом Ротовим, який навіть відвідав собор Святої Софії в Римі. Попри всі страждання, які випали на долю його Церкви, Йосиф Сліпий намагався підтримувати контакти, які могли б перерости в діалог, засвідчуючи свою відданість справі примирення народів і поєднання християн.

5. Двічі на день Йосиф Сліпий робив іспит сумління

Щодня, двічі – в обідню пору і ввечері – Йосиф Сліпий робив іспит сумління (чи свідомості, як це називається в Ігнатіанській духовності). Очевидно, що така практика заохочувалась серед питомців у семінарії. Відомо, що митрополит Андрей Шептицький також формувався в такій духовній системі. Проте зрозуміло, що вдосконалив Йосиф Сліпий цю щоденну практику, навчаючись у єзуїтів в австрійському Інсбруці. Це допомагало йому зберігати духовну зосередженість і розсудливість. Розпізнавати у щоденному потоці подій, часто непростих, – куди його провадить Господь, який вибір зробити в тій чи іншій ситуації. Оскільки виклики, які стояли перед ним, вимагали від нього максимальної духовної ясності та інтуїції. Це те про що сьогодні часто говорить Папа Франциск, заохочуючи кожного практикувати таку духовну саморефлексію і розпізнавання.

Нагадаємо, сьогодні, 17 лютого, у день 129-ліття з дня народження ісповідника віри патріарха Йосифа Сліпого, львів'ян запрошують переглянути прем’єру великого документального фільму «Блаженніший». Подивитися прем’єру фільму можна буде на каналі «Живого ТБ» в мережі YouTube або сторінці «Живого ТБ» у Facebook. Початок о 21:00.

За матеріалами УКУ
 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!