У Львові на початку жовтня стартує фестиваль сучасної музики «Контрасти»

609 0
На Львів очікують 10 днів і 10 проєктів. Організатором фестивалю є Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика.

У Львові пройде 27-ий фестиваль «Контрасти», який складатиметься із 10 подій симфонічної, хорової та камерної музики. На нього запрошені виконавці з України, Японії, Швейцарії, Польщі, Німеччини. Лунатиме музика композиторів з України, Чехії, Угорщини, Австрії, Німеччини, Швеції, Латвії, Іспанії, Ірландії, Польщі, Швейцарії, Франції, США.

Темою фестивалю стане фрагмент з есею «Час і місце, або Моя остання територія» відомого українського письменника Юрія Андруховича

«Саме тут, на цій території, добачаю певні ознаки того, що я сам розумію як «пост-модерне», тобто перш усього «пiсля-модерне» – таке, що прийшло після модернізму з його сутнісним прагненням модерности, новизни як відповідности часів, прагненням, зрештою, перерваним брутально, ззовні, з кров’ю, попелом і світовими війнами, а також диктатурами, концентраками й велетенськими етнічними чистками – так у цій частині світу було зупинено, вибито, вирізано до ноги модернізм, будь-який – віденський (еталонний), празький, краківський, львівський, дрогобицький, натомість прийшла післямодерністична пустка, велика вичерпаність з безконечно відкритою потенційністю, велика багатообіцяюча пустка», – зазначав Юрій Андрухович у своєму есеї.

За роки свого існування фестиваль «Контрасти» є ініціатором реалізації багатьох мистецьких ідей в царині сучасної класичної музики. Цього року, вперше в Україні, у Львові відбувається Всеукраїнський композиторський конкурс імені Мирослава Скорика, організатором якого є Львівська національна філармонія. Саме тому 10 жовтня в Концертному залі Людкевича на Концерті-закритті Фестивалю прозвучить твір Переможця (лауреата І премії Конкурсу). Його ім’я, а також імена лауреатів II та III премії оголосять 8 жовтня.

Також заплановане вшанування класика української музики, патрона Львівської національної філармонії Мирослава Скорика.

Володимир Сивохіп, директор Львівської національної філармонії, так прокоментував значення конкурсу: «Загальновідома проблема мистецьких поколінь полягає в тому, що між ними немає належної спадкоємності, професійного розуміння передачі традиції. Завдання Конкурсу – це її продовження. Від кінця 1960-х років після смерті Бориса Лятошинського, коли Мирослав Скорик взяв композиторський клас в Київській консерваторії, і до 2020 року, коли він припинив свою професорську діяльність – півстолітній відтинок часу».

Музика Скорика ввійде до багатьох програм, зокрема, «From the roots» Львівського камерного оркестру «Академія» (4 жовтня), де, крім того, звучатиме твір одного із перших львівських додекафоністів Юзефа Кофлера. Передісторія масштабної імпрези «Скорик – Мусоргський» (8 жовтня) оповідає: у 2020 році визначний український композитор Мирослав Скорик підготував унікальну програму, поєднавши свої твори останніх років з музикою, напевно, найтаємничішого композитора ХІХ сторіччя, – Модеста Мусоргського. Масштабний задум нового прочитання циклу Мусоргського «Картинки з виставки» (у версії для камерного оркестру та ансамблю десяти ударних інструментів), робота над яким тривала понад два роки, став останнім великим проєктом Скорика, який Львів зможе почути на «Контрастах».

Особливою нотою In Memoriam Маестро стане проєкт духовної музики Галицького академічного камерного хору «Мирослав Скорик та учні», з композиціями Михайла Шведа, Ганни Гаврилець, Олександра Козаренка, Богдана Сегіна та самого Метра (6 жовтня).

Симфонічні програми цього року стануть окрасою Фестивалю. Швейцарський диригент Сімон Камартін привозить до Львова щойно віднайдені у нововідкритому музичному відділі Цюрихської бібліотеки партитури Германа фон Ґленка, Ганса Шойбле, Германа Ґьотца. На думку музиканта, ці твори стануть «сенсаційним відкриттям». Звучатимуть також світові прем’єри творів Богдани Фроляк та Ганни Гаврилець (1 та 3 жовтня).

Також звертаючись до топосу сьогодення та переосмислення у ньому надбань минулого, концерт-Закриття презентує твори митців XX століття – П’єра Вісмера, Вітольда Лютославського (в оркестровій версії Єжи Корновіча), а також відомих новітніх українських авторів – зокрема, Олександра Щетинського.

Особлива увага приділена і музиці камерній: програма 2 жовтня, «Summa Tempologica» – назва проєкту, що позначає феномени людського мислення в музиці: сполучення, усвідомлення, компонування. Вона поєднає 4 покоління митців: польського майстра Вітольда Лютославського, українських визнаних авторів Віктора Камінського, Михайла Шведа, Остапа Мануляка та молодого композитора Юрія Пікуша. Прем’єра твору останнього інспірована Резиденцією у «Стипендії Шептицького» – проєкті Центру Шептицького за підтримки УКФ.

Струнний квартет імені Левка Ревуцького приїздить на Фестиваль із програмою-маніфестом про те, що сучасна академічна музика може бути мелодійною, колоритною, чуттєвою, але водночас і новаторською та актуальною. Твори Золтана Алмаші, Томаса Єннефельта, Любави Сидоренко, Богдана Сегіна, Марцеля Хижинського та Сергія Пілютикова відобразять все розмаїття наявних тенденцій (5 жовтня).

Врешті, поблизу золотого перетину фестивальної декади, 7 жовтня, фокусна тема «Контрастів» розкриється вповні, представляючи дві половини мистецького буття: «Меланхолійна кантата на честь львівського Моцарта» створена композитором Богданом Сегіним та поетом Остапом Сливинським спеціально до відкриття встановленої у Львові скульптурної композиції для відзначення 230-річчя від дня народження Франца Ксавера Вольфґанґа Моцарта: post-moderne, – і хорова програма хронологічно близьких між собою творів другої половини XX століття Анджея Нікодемовича, Генрика Гурецького та Петеріса Васкса на релігійну тематику: past-moderne.

Впродовж Фестивалю, 9 жовтня, відбудеться унікальна мистецька подія в Україні, «Ніч контрастів». Богдан Сегін, артистичний директор Фестивалю наголошує: «Серед імпрез неодмінною та унікальною є «Ніч Контрастів»: це і чергування рафінованих камерних концертів у локаціях Філармонії, прем’єрний показ інтернаціонального відеоконцерту та аудіовізуальний проєкт на площі Маланюка біля нововстановленої скульптурної композиції львівському Моцарту».

Крім того, під час Фестивалю у фоє Концертного залу Людкевича триватиме експозиція робіт львівської художниці Олександри Головатої, одна із яких сформувала основний візуал до цьогорічних «Контрастів».

На закритті фестивалі 10 жовтня диригуватиме відомий польський диригент Вінсент Козловський.

Партнерська публікація

 Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!