Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла

7780 0
Tvoemisto.tv продовжує серію публікацій про цікаві та визначні локації Львова, які повинен побачити кожен мешканець міста. Цього разу, на честь свята Михаїла, ми розповімо вам храм Святого Архистратига Михаїла, розташований на вул. Винниченка, 22.
facebook-сторінка Храму Святого Архистратига Михаїла

facebook-сторінка Храму Святого Архистратига Михаїла

Церква Святого Михайла зведена як костел чернечого ордену Кармелітів Босих. У 1991 році храм і монастир передали ченцям Студійського Уставу УГКЦ, ордену, заснованого у 1920-х pp. митрополитом Андреєм Шептицьким. Розписував храм італійський маляр Джузеппе Педретті та його учень Бенедикт Мазуркевич. У пресвітерії розташований унікальний мармуровий вівтар XVII ст. у формі малої святині (темп'єтто).

1953-1957 рр. Правове регулювання: Олександр Коробов lvivcenter.org

У 1633 р. кармелітам босим, які з’явились у Львові в середині XV ст., вдалося отримати від міста пагорб навпроти Успенської церкви, за валами міських мурів. Будівельні роботи монастирського комплексу розпочали 7 жовтня 1634 р. і вже 6 вересня 1642 р. до монастиря заселилися ченці. Війни та облоги міста у 1640 – 50-их рр. на деякий час припинили будівництво святині. Однак уже 1656 р. до монастиря надійшли нові кошти і роботи відновили. Монастирська твердиня вистояла під час татарсько-турецьких облог 1672 та 1695 рр., однак у 1704 р. монастир захопили шведи. Реставрацію храму розпочали одразу після шведської навали, однак до розпису стін приступили тільки 1730 року.

фото: facebook-сторінка Храм Святого Архистратига Михаїла

У 70-их рр. ХVIII ст. створено вівтарі бічних нав, де були чудотворні ікони святого апостола Юди-Тадея та Спасителя під хрестом. У 1784 р. підчас йосифинської касації монастир було передано спочатку реформатам, а 1789 р. – кармелітам черевичковим. Устав цього ордену був менш суворим, тому згодом аскетичний зовнішній вигляд храму зазнав певних змін.

1930-1939 рр. Правове регулювання: Андрій Отко. lvivcenter.org

2015 р. Хіраш Володимир, wikimedia.org

У 1839 р добудовано північну вежу, 1906 р. – південну. У цьому ж році обидві вежі набули свого теперішнього барокового завершення. Стінопис реставрували й частково перемальовували у 1870, 1906 та 1918 роках. На початку XX ст. у наві, під нашаруваннями фарб, фрагментарно розкрили оригінальний стінопис ХVIII ст.

фото: facebook-сторінка Храм Святого Архистратига Михаїла

2010, Швітланьо, wikimedia.org

Головною окрасою храму є мармуровий вівтар у формі святині, оточений чотирма парами колон. В 1786–1946-их рр. у ньому зберігалася Чудотворна ікона Пресвятої Богородиці кінця XVI ст – копія ікони Матері Божої Ченстоховської.

Леон Чеховіч. 1930-1939 рр. Правове регулювання: Андрій Отко lvivcenter.org

Основним елементом стінопису кармелітської святині стали розписи куполу над вівтарем, де архистратиг Михаїл побиває чорні сили сатани. Ця сцена визначила ідейний зміст вівтарної частини храму.

1901-1906 рр. Правове регулювання: Ігор Котлобулатов lvivcenter.org

Вежа, яку бачимо на фото, споруджена у 1835 р. за проектом архітектора Алоїза Вондрашки. Під час реставрації на початку ХХ ст. у 1906 р. за проектом арх. Владислава Галицького споруджено другу вежу. Під горою бачимо череду фіакрів - це одне з офіційно затверджених місць постою пасажирських фіакрів.

За часів радянського режиму монастир ліквідували. У храмі розмістили склад цукерні, монастирські келії віддали під гуртожиток. Згодом (1979 р.) храмову споруду й частину келій передали Львівському історико-архітектурному заповіднику. В подвір’ї планували розмістити панораму давнього Львова.

1901 р. Правове регулювання: Ігор Котлобулатов lvivcenter.org

2007, Kugel, wikimedia.org

Політичні події початку 90-х рр. ХХ ст. та вихід із підпілля УГКЦ уможливили передання храму вірним. 1991 р. весь монастирський комплекс отримали ченці Студійського Уставу. На цей час у храмі розташували склад будівельних матеріалів.

1966 р. Правове регулювання: Олег Введенський lvivcenter.org

Приміщення було переповнене сміттям, яке виносили і вивозили два тижні. Стіни довелося мити за допомогою пожежної машини. Якось посеред сміття знайшли дугу, й один із братів висловив ідею використати її для іконостасу. Так і сталося – іконостасом служили спочатку дві ікони, поєднані знайденою дугою, дияконські та царські двері зробили з натягнутої на дошки мішковини. І до нині ця дуга увінчує дещо перероблений іконостас храму.

1955-1960 рр. Правове регулювання: Олександр Коробов  lvivcenter.org

Чільне місце в житті чернецтва належить плеканню східної традиції візантійсько-слов’янського обряду. Крім цього, студити займаються місійною працею, іконописом, катехитичною діяльністю, духовною опікою над молоддю, видавничою діяльністю, ремісництвом, працею у різного роду майстернях.

Побачити час, коли можна відвідати храм і помилуватися ним з середини можна тут

Більше об’єктів, які радить відвідати Tvoemisto.tv можна побачити на цій мапі


За матеріалами lvivbest.com, lvivcenter.org, lviv-tourist.info

Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!