
Фото: Тарас Бабенчук
Після першого буревію у Львові, 25 червня, було понищено багато дерев та гілок, які відвозять на комунальне підприємтво «Зелене місто» для переробки на компост. Друга негода, яка сталася 30 червня, подвоїла кількість дерев, і їх досі продовжують тоннами відвозити на підприємство.
Станція компостування органічних відходів у Львові розташована на очисних спорудах, тут переробляють відходи на органічні добрива.
«Спершу загальна кількість гілля становила 115 тонн, але машини продовжують приїжджати. Є інформація, що це лише початок, бо спершу чистили загальні вулиці, а ще є парки і сквери», – каже директор ЛКП «Зелене місто» Святослав Євтушенко.
Найскладнішою частиною процесу ліквідації наслідків негоди, каже він, є саме їх переробка, адже дерев дуже багато, а вивезли ще далеко не всі. На станцію, як правило, привозять дрібні гілки, які також можуть бути з листям.
Процес переробки дерев тривалий, адже спершу потрібно гілки подрібнити, чим займаються спеціальні машини. Після цього подрібнену сировину перемішують разом з органікою, тобто з тою, яку люди окремо сортують. Для отримання з сировини добрив необхідно близько двох місяців.
На сьогодні у Львові налічується 1008 коричневих контейнерів, які призначені для органічного сміття. Це близько 90% покриття усього міста. Вміст цих контейнерів, власне, потрапляє у «Зелене місто».
«У нас є сито (спеціальна машина), яка призначена для компостування, в якій усе перемішують та додають бактерії, а також контролюють температурний режим та режим вологості. Коли компост готовий, то він стає чорний, схожий на перегній», – каже Святослав Євтушенко.
Читайте також: Уроки буревію або що варто змінити у підході до утримання дерев у Львові
Читайте також: Подвійна шкода. Що не так із деревами, які повалила гроза у парку Франка
Найбільшою перевагою «Зеленого міста» є те, що вони переробляють сміття в добрива, після чого компост можна продати. Компанія зараз має контракт з підприємством, яке виготовляє біодобрива.
«Процес перевезення органічних відходів на підприємство ще не до кінця налагоджений, але нам привозять сміття з ринків, магазинів, різних баз тощо. Кожна людина робить особистий внесок до покращення екологічної ситуації, сортуючи органіку», – додає він.
Від громадян відходи приймають безкоштовно, а для юридичних осіб до 1 серпня діє пільговий тариф, який складає 50% від загального тарифу на перероблення – 644 гривні за тонну. Відтак, для юридичних осіб за пільговим тарифом вартість становить 322 гривні.
«Для порівняння, захоронення сміття у Львові становить близько 755 грн за 1 тонну. Крім того, місто ще мусить платити за перевезення, тому компостування значно вигідніше і корисніше», – каже він.
Читайте також: Від стихії у Львові постраждало п'ять історичних дерев
Нагадаємо, що від негоди постраждали не лише старі дерева, а й молоді. В основному серед поламаних дерев найбільше кленів, тому в Управлінні екології кажуть, будуть обмежуватися з посадкою кленів. Найбільш стійкими до таких непердбачуваних погодних умов є акації, дуби й берези, однак це залежить також від здоров'я та віку дерев.
Софія Шавранська
Фото і відео Тараса Бабенчука