Храм на руїнах. Як більшовики знищили символ України

3738 0
Зараз біля стін Михайлівського Золотоверхого розташована Стіна пам’яті – портрети воїнів, які загинули внаслідок російської агресії на сході України.
Фото:  Інститут Наційональної Пам’яті України

Фото: Інститут Наційональної Пам’яті України

Сьогодні, 14 серпня, українці відзначають Перший Спас – Маковея, на честь братів-мучеників Маккавеїв.

Саме на цей день припав один зі страшних злочинів більшовицького режиму – 14 серпня 1937 р. потужним вибухом зруйнували собор Михайлівського Золотоверхого монастиря в Києві, збудований у 1108-1113 рр. князем Святополком Ізяславичем.

Читайте також: 80 років повернення. Як у центрі Львова відновлюють церкву, яку знищила бомба

За матеріалами Інституту Національної Пам’яті України, монастир закрили ще в 1922 р. Руйнування його споруд (Золотоверхого собору, дзвіниці, монастирських будівель) розпочалося в 1934 р., після повернення столиці України в Київ – задля «розчистки» місця під амбітний урядовий центр (дві гігантські споруди з колонами та 34-метровий пам’ятник Леніну посередині).

Єдиним з українських вчених, хто відмовився підписати акт знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря, був археолог і мистецтвознавець Микола Макаренко (1877-1938). За свою принциповість він  невдовзі був репресований і вбитий у в'язниці.

Рішення про знищення Михайлівського золотоверхого приймалося на рівні ЦК КП(б)У. Більшість функціонерів, що вчинили цей злочин – Постишев, Балицький, Затонський – незабаром були замордовані своїми ж кремлівськими господарями.

Потворний урядовий центр так і не збудували. Через незадовільний вигляд єдиної зведеної споруди (будівля нинішнього Міністерства закордонних справ) будівництво зупинили.

Читайте також: «Як Фенікс». У Львові відкрили один з найстаріших храмів. Репортаж

Руїни Михайлівського Золотоверхого простояли до кінця ХХ століття. До 2000-річчя Різдва Христового храм було відновлено в барокових формах ХVІІІ ст. Під час подій Євромайдану 2013-2014 рр. у Михайлівському соборі знайшли притулок активісти Майдану і було влаштовано польовий шпиталь, пізніше при монастирі діяв пункт допомоги переселенцям зі сходу.

Нині біля стін Михайлівського Золотоверхого розташована Стіна пам’яті – портрети воїнів, які загинули внаслідок російської агресії на сході України.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!