Київ

Співробітники ДОКС побачили ознаки незаконних будівельних робіт на Братських келіях Могилянки

711 0
У будівлі демонтували внутрішні перегородки, що є ознакою реконструкції, а не реставрації
Фото: Дмитро Перов

Фото: Дмитро Перов

Співробітники Департаменту охорони культурної спадщини перевірили будівельні роботи, що відбуваються у Братських келіях Києво-Могилянської академії і побачили ознаки незаконної реконструкції. Відповідний документ оприлюднив активіст Дмитро Перов.

Згідно зі звітом про обстеження пам’ятки співробітниками Департаменту культспадщини на Келіях, 1823 р. що на вул. Сковороди, корп. 10, було розібрано внутрішні стіни, перегородки, перекриття між І та ІІ поверхами, що містить ознаки реконструкції, а не реставрації.

«Проведення реконструкції прямо заборонено чинним пам’яткоохоронним законодавством. Зокрема, відповідні застереження визначені в ст.ст. 1, 22, 32 ЗУ «Про охорону культурної спадщини». Крім того, у звіті зазначено, що обʼєкт культурної спадщини належить заповіднику «Стародавній Київ», а Національний університет "Києво-Могилянська академія" є лише користувачем (орендарем) приміщень», - наголосив Перов.

На території Києво-Могилянської академії почали реставрацію 200-річної будівлі Братських келій.

За даними активістів зі спільноти «Cпадщина», за кілька тижнів було демонтовано оригінальні цегляні склепінчасті зводи, вікна та 200-літні деревʼяні перекриття — останні замінюють на залізобетонні. Чи були для цього фактичні підстави, на кшталт експертного висновку про аварійність певних частин будівлі — невідомо, зауважують у «Мапі Реновації». Також з експертизи проєкту стало відомо, що конструктивних змін зазнає і дах, де планують зробити вікна для виходу на покрівлю.

Натомість у Могилянці кажуть, що проводять реставрацію будівлі, щоби повернути їй автентичний вигляд, і має узгоджений із відповідними органами проєкт. Там наполягають, що до відновлення робіт з реставрації Братських Келій НаУКМА отримала дозвіл на проведення робіт згідно із проєктом від Міністерства культури та інформаційної політики України, дозвіл Державної інспекції архітектури та містобудування України (реєстраційний номер: ІУ013230802318), а також поінформувало Департамент охорони культурної спадщини КМДА про початок робіт згідно із існуючим проєктом, погодженим в установленому порядку самим Департаментом.

У НаУКМА додали, що реставрація передбачає повне збереження оригінального історичного вигляду Братських келій. Заміна даху передбачена проєктом реставрації. А необхідність заміни матеріалів даху Братських келій зумовлена природнім руйнуванням його перекриття та покрівлі й спрямована на забезпечення безпечного використання будівлі надалі. 

Однак активісти наголошують, що наразі відсутнє погодження робіт із заповідником «Стародавній Київ», на території якого знаходяться келії. При цьому, за даними активістів, Департамент благоустрою вже тричі видавав припис про зупинення робіт через відсутність картки на порушення благоустрою.

Водночас у НаУКМА пояснюють, що Департамент територіального контролю не має до них претензій стосовно проведення реставраційних робіт, але для відкриття картки порушення благоустрою просить надати дозвіл на проведення відповідних робіт від Департаменту охорони культурної спадщини КМДА. Своєю чергою, позиція Департаменту охорони культурної спадщини КМДА є такою, що він не має повноважень видавати подібні дозволи. 

Келії Братського монастиря були споруджені у 1823–1827 роках у стилі класицизм. Будівля має статус памʼятки національного значення.

За фактом  пошкодження пам'ятки національного значення - Келій Братського монастиря, 1823 р., за зверненнням депутатки Київради Євгенії Кулеби Київська міська прокуратура відкрила кримінальне провадження.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні новини Києва, підписуйтеся на наші Facebook та Telegram.

«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!